Hastaların Yutmayı Öğrenmesine Yardımcı Olacak "VitalStim" Terapisi

Hastaların Yutmayı Öğrenmesine Yardımcı Olacak "VitalStim" Terapisi

Evde Bakım, Hastaların Yutmayı Öğrenmelerine Yardımcı Olmak İçin “VitalStim” Tedavisi Sunan Yalnızca Beş Evde Sağlık Hemşireliği Ajansından Biridir

15 milyondan fazla Amerikalının orta ila şiddetli yutma güçlüğü (disfaji) vardır. Vakaların % 50’den fazlasında disfaji, boğaz kanserini tedavi etmek için felç veya radyasyon tedavisinin bir sonucudur. Parkinson hastalığı, yutma güçlüğünün başka bir nedenidir. Neyse ki, tıbbi teknoloji, boyundaki belirli kaslara, onları gelişmiş bir seviyede işleyişe geçmeye başlamak için harekete geçen belirli kaslara, Vital Stim olarak bilinen nöromüsküler elektronik stimülasyon sağlayan bir cihaz geliştirdi. Bu invazif olmayan tedavi FDA tarafından onaylanmıştır.

“15 milyondan fazla Amerikalının yutma güçlüğü orta ila şiddetli derecede zorluk çekiyor”

AT Evde Bakım, bu terapiyi yapmak için sertifikalı özel eğitimli dil ve konuşma terapistlerine sahiptir. Diğer konuşma terapileriyle birlikte kaslar yeniden eğitilir ve yutma etkinliği artar. Elektrotlar nazikçe hastanın boynunun önüne yerleştirilir. Hedeflenen sinirlere dikkatle ölçülen bir elektrik akımı verilir. Akım, yutmayı kolaylaştıran bir kas kasılması oluşturan sinirsel uyarı üretir. Tekrar ve özel terapötik egzersizler ve stratejiler yoluyla, hastanın kasları nasıl bağımsız olarak yutulacağını öğrenir.

AT Evde Bakımda bir dil ve konuşma terapisti olan Trish Ginn, yakın zamanda felç geçirmiş bir hastayı tedavi etti. Hasta, yıllardır PEG beslenme tüpü kullanıyordu ve bir daha yemekten zevk alacağını asla düşünmemişti. Sadece bir aylık Vital Stim terapisinden sonra, özel terapi ile birlikte yumuşak yiyecekleri yutmayı başardı. Ginn, “Bu hastalar için ödüller çok büyük” dedi. “Bazen, hastanın tat alma duyusunun tekrar tadını çıkarabilmesi için beslenmek sadece bir zevktir. Her hastalar için farklı miktarlarda terapiler gerektir ”diye ekledi.

Sadece 8 yıl önce başlayan Vital Stim, doktorların sonuçları görmesi ve başarı öykülerinin üretken hale gelmesi ile giderek daha popüler hale geliyor. Evde bakım gibi evde sağlık hizmeti şirketleri, klinisyenlerini başarılı olmaları için eğitmek için uygun kaynakları ayırmalıdır. AT Evde Bakım için, eğitime ayrılan zaman, olağanüstü hasta ahlakı ve sonuçları açısından buna değdi.

Kaynakça: https://athomecareandhospice.com/vitalstim-therapy-to-help-patients-learn-to-swallow/