Hayali Oyun Arkadaşları Sağlıklı Mı?

Hayali Oyun Arkadaşları Sağlıklı Mı?

Araştırmalar, hayali bir arkadaşa sahip olmanın tamamen normal olduğunu gösteriyor. Yapılan bir araştırmada çocukların yaklaşık üçte ikisinin en az bir hayali arkadaşı olduğu görülmüştür. Başlangıçta, okul çağına gelmeden hayali arkadaşların bırakılacağını bekleyen araştırmacılar, bu hayali arkadaşların 3-4 yaşlarına kadar devam ettiğini, hatta bazı durumlarda okul çağındaki çocuğa eşlik ettiğini görmüşlerdir.

Çocukların hayali arkadaşları çeşitli şekillerde olabilir -görünmez varlıklar, kişiselleştirilmiş oyuncaklar ve doldurulmuş hayvanlar gibi- ve bunlara sahip olmak yaratıcılık göstergesi olarak görülebilir. Hayali oyun arkadaşları, farklı roller oynayabilirler; bazen ikinci bir şahsiyet, bazen de harika arkadaşlar olabilirler.

Hayali arkadaşları olan çocukların genellikle yaratıcı yönleri kuvvetlidir. Hayali arkadaşı olmayan akranlarına kıyasla sözel becerilerinin daha iyi olduğu, sosyal etkileşimi daha iyi anladıkları görülür. Bazı araştırmacılara göre, çocukların, o yaşlardaki kafa karıştırıcı meseleleri (örneğin iyi-kötü ayrımı) iyice düşünmelerinin bir yolu da hayali arkadaşlara sahip olmaktır; onlarla oynamak, duyguları daha iyi kavramalarına yardımcı olabilir.

 

Ne Zaman Endişelenmeli?

Çocuğunuz sizi hayali arkadaşıyla oyuna çağırdığında katılın veya size onunla oynadığı oyunları anlattığında onu dinleyin. Böylelikle, ortaya çıkabilecek kimi sorunları görebilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan birini fark ederseniz profesyonel yardım almanız gerekmektedir:

  • Çocuğunuz hayali arkadaşının saldırgan olduğunu, onu yapmak istemediği şeyleri yapmaya zorladığını söylüyorsa
  • Çocuğunuz gerçek arkadaşlar yerine sadece hayali arkadaşları tercih ediyorsa

Bu durumlarda, çocuğunuzun kaygılarını anlamaya yardım edebilecek uzman kişilere danışabilirsiniz. Neyse ki bu tür durumlara nadiren rastlanır. Genel olarak, çocuğunuzun hayali arkadaşlarla oynamasını gereğinden fazla büyütmemeye çalışın.

 

Kaynakça

Bu makale Baby Gooroo tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.