Hayali Oyun Arkadaşları Sağlıklı Mı?

Hayali Oyun Arkadaşları Sağlıklı Mı?

Araştırmalar, hayali bir arkadaşa sahip olmanın tamamen normal olduğunu gösteriyor. Bir araştırmadaki çocukların yaklaşık üçte ikisinin en az bir hayali arkadaşı vardı ve araştırmacıların, onların okul çağına gelmeden hayali arkadaşlarını bırakacağı yönünde beklentileri olmalarına rağmen aslında bu hayali arkadaşların 3-4 yaşına kadar devam ettiği hatta okul çağında bile sahnede rol alabildiklerini görmüşlerdir.

Çocukların hayali arkadaşları, görünmez varlıklardan kişiselleştirilmiş oyuncaklara ve doldurulmuş hayvanlara kadar çeşitli biçimler alabilir ve bunlara sahip olmak, yaratıcılığın bir ifadesi gibi görünür. Hayali oyun arkadaşları rol açısından farklılık gösterir; yakın arkadaş veya harika yoldaşlar olarak hareket edebilirler.

Hayali arkadaşları olan çocuklar yaratıcı olma eğilimindedir. Hayali arkadaşsız akranlarından daha iyi sözel becerilere ve daha iyi sosyal etkileşim anlayışına sahip oldukları görülüyor. Bazı araştırmacılar, hayali arkadaşların çocuklara, iyi ve kötü gibi çocukluktaki kafa karıştırıcı meseleler üzerine düşünmek için bir yol sunduğunu ve hayali arkadaşlarla rol oynamanın daha büyük bir duygusal anlayış geliştirebileceğini öne sürüyor.

Ne Zaman Endişelenilmeli?

Çocuğunuzun sizi oyuna dâhil etmesine veya size hayali arkadaşıyla oyun oynamasını anlatmasına izin verin, böylece ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunu tanımlayabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda profesyonel yardım almak isteyebilirsiniz:

  • Çocuğunuz hayali arkadaşını saldırgan olarak tanımlıyorsa veya yapmak istemediği şeyleri yapmaya zorluyorsa
  • Çocuğunuz gerçek olanlara göre sadece hayali arkadaşları tercih ediyorsa

Bu durumlarda uzman kişilere danışabilirsiniz ama neyse ki, bu durumlar nadirdir. Genel olarak, çocuğunuzun hayali oyun arkadaşlarını büyütmemeye çalışın.

Kaynakça:https://babygooroo.com/articles/are-imaginary-playmates-healthy