Hazırlık İstemeyen Tanımlama Becelerini Hedefleyen Bir Oyun

Hazırlık İstemeyen Tanımlama Becelerini Hedefleyen Bir Oyun

Her zaman çeşitli becerileri hedef alan hazırlık istemeyen, kolay oyunlar peşindeyim. Bu oyun için ihtiyacınız olan tek şey kağıt! Beyaz tahta ve üzerinde temel ürün adları veya resimler bulunan kartlar bonus olacaktır.

Bir zamanlar kredinin gerektiği yerde “kredi” vermek adlı grup oyununu oynuyordum. Kuralları biraz değiştirdim ve onu dil ve konuşma terapisine daha uygun bir hale getirdim. Temel olarak oyun 3 turdan oluşur. Her biri için beyaz tahtaya stratejiler yazarım, böylece bunlar öğrencilerime referans olabilir. Temel öncül… Temel kartlara sahip kartları bir desteye koydum (basit resim kartları da kullanabilirsiniz). Öğrencilerin desteden mümkün olduğunca fazla kartı tahmin etmesini sağlamak için her öğrencime 1 dakika süre verdim. Kartları onlara veririm, böylece kimin hangi kartı öncelik olarak almak istediğini öğrenirim. Öğrenciler, kartta ne olduğunu bulmak adına tahmin yaparlar. Birini doğru tahmin etmesi durumunda, kartı tanımlayan öğrenci kartı tutar. Her turdan sonra kartların toplamını puan olarak kullanırız. Kartlar tükenene kadar oyun devam eder (genellikle oyun başına 15 kart kullanırım). Toplam 3 tur vardır. Her biri için öğrettiğim kurallara ve stratejilere bakın:

 

Hazırlık İstemeyen Tanımlama Becelerini Hedefleyen Bir Oyun

 

""

Birinci Tur:

Kural: Her kartı istediğiniz herhangi bir şekilde tanımlayabilirsiniz – oyunculuk yaparak, açıklayarak, işaretlerle, vb.

Strateji: Öğrencilerimi bu tur boyunca mümkün olduğunca fazla kelime kullanmaya teşvik ediyorum (çünkü daha sonra kullanamazlar!). Bir eşyayı tanımlayabileceğimiz ve tahtada düşündüğümüz kadarını yazabileceğimiz yolları tartışırız (oyun sırasında referans olması için). Bu tur için yapılan hazırlık sırasında kendimize eş anlamlıları, zıt anlamlıları, kategorileri, işlevleri hatırlatırız.

İkinci Tur:

Kural: Her kart için yalnızca BİR kelime kullanabilirsiniz.

Strateji: Ana fikir hakkında konuşuyoruz. Biri bir öğenin tahmin edilebilmesi için onu 10 şekilde tanımlarsa, en önemli bilginin hangisi olduğunu nasıl bulabiliriz? Oyunda daha önce olan bir şeyi “referans vermek” için bir kelimenin resmini yapmaktan bahsediyoruz (örneğin 1. turdaki öğeyi tanımlamak için kullanılan bir kelimeyi seçmek). Belirli kelimeleri kullanmanın neden önemli olduğunu ve neden “büyük” gibi tek kelimelerin çok yardımcı olmadığını anlamaya çalışırız (birçok farklı büyük öğe vardır).

Burada hafıza stratejileri hakkında konuşuyoruz, çünkü kelimelerin tümü 1. turda tekrarlandı bu yüzden bu kelimeleri hızlı bir şekilde hatırlamaları gerekiyor.. (bazen grubun 2. tura geçmeden önce kelimeleri tekrar gözden geçirmesine izin verirdim.)

Üçüncü Tur:

Kural: Hiçbir kelime veya konuşma yok, sadece oyunculuk veya işaretler!

Strateji:Yine, önceki turlarda tartışılan şeyleri işaret etmek ya da hareketlerle anlatma hakkında konuşuruz. Beden dilini ve bir mesaj göndermek için kelimelere ihtiyaçları olmadığını konuşuruz.

3 turun sonunda, en yüksek puana sahip olan öğrenci kazanır! Bu oyunun hedeflediği şeylere ve sağladığı eğlenceye bayılıyorum. Ayrıca tam anlamıyla hazırlık gerektirmemesini de seviyorum! Umarım yakında oyunu oynayabilirsin!

Kaynakça: http://speechymusings.com/2017/02/13/no-prep-game-to-target-describing/