Hedeflerinize Odaklanın

Hedeflerinize Odaklanın

Açık Radikal Diyalektik Davranış Terapisinde (ARDDT) vakalara iki veya üç oturum boyunca sorduğum sorulardan biri “Hedefleriniz nelerdir?” olmuştur. Bu soru, hastalarımın çoğunu zorlar.
 

Bazen “Daha az depresyon geçirmek istiyorum” veya “Bazı arkadaşlar bulmak ve daha az yalnız kalmak istiyorum.” gibi birkaç şey söylerler. Ama fark edebileceğiniz üzere, bu cevaplar kişilerin değişmesini istediği olumsuz şeylerdir, hedefleri değil.

 

 

Diğer hedeflerini sorduğumda da duyduğum bazı cevaplar şunlar:

 

 

  • Daha az nefret etmek istiyorum.
  • … (Liberal / muhafazakâr / şişman / ırkçı / eğitimsiz / çok akıllı) insanlarla takılmak istemiyorum.
  • Çok fazla konuşan insanlardan hoşlanmıyorum.
  • Tekrar boşanmak istemiyorum.
  • Onu dövmek istiyorum.

 

Gideceğiniz bir yol haritası yoksa bir şeyden kurtulmak için çalışmanız zorlaşacaktır. Diyalektik davranış terapisinde amaç, değerli bir hedef oluşturmak ve eylemlerinizin olmak istediğiniz kişi ve yaşamınıza uygun olduğundan emin olmak için çalışmaktır.

Bazen bir duruş sergilemek korkutucu gelebilir. Birisine yüksek sesle, “Eş bulmak istiyorum!” veya “İnsanların beni sıcak ve sevecen olarak görmelerini istiyorum.”, “Zalimlerle savaşmak istiyorum.” veya “Müziği çok seviyorum ve konserlere gitmek istiyorum.” demek cesaretlilik, açıklık ve hassasiyet gerektirir.

Yaklaşık üç yıl önce oturdum ve hedeflerimi bir kâğıda yazdım. Bir seferde üzerinde çalışamayacak kadar fazla olan sekiz hedef vardı, bu yüzden üç tanesini seçtim ve ilk yıl onlar üzerinde çalışmaya başladım. Yılın sonunda, bir tanesi dışında hepsini başardım ve kalan hedefim üzerinde de çalışıyorum.

Evet, korkunçtu ve evet, hedeflere ulaşma yolunda çok fazla çaba sarf ettim. Örneğin, hedeflerimden biri, aşırı denetime sahip kişilere yardımcı olmak için diyalektik davranış terapisi için bir blog oluşturmaktı. İlk gönderilerime bakarsanız, son gönderilerim kadar iyi ve özlü olmadıklarını görürsünüz, ama iyi olma yolunda vazgeçmeden ilerledim. Ayrıca eleştiri alma konusunda daha iyi oldum. İşinizi ortaya koyduğunuzda insanlar sizi eleştiriyor, bunu göğüslemeyi ve ayrıca pes etmemeyi de öğrendim. Bunun birçoğunu blog yazısı yazarak öğrenmeyi beklemiyordum ancak şimdi bu kadar kazanımdan dolayı çok mutluyum.

Hızlı hareket etmenize gerek yok ama hareket etmeniz şart. Hedefleriniz üzerinde çalışmayı reddetmek hedeflerinize varmadan sıkışıp kalmanız için yeterlidir. Yalnızlıktan, boşluktan ve depresyondan uzaklaşmak için zıt davranışları değil, değerli hedefleri kullanın.

Kaynakça
https://blogs.psychcentral.com/radical-hope/2019/07/focusing-on-what-you-dont-want-creates-emptiness/