Hiperaktif Çocukları Evde ve Okulda Kontrol Etmek İçin Stratejiler

Hiperaktif Çocukları Evde ve Okulda Kontrol Etmek İçin Stratejiler

Çocuğunuzun hiperaktivitesi ve yerinde durmaması evde ve okulda sorunlara neden mi oluyor? İzleyebileceğiniz bazı stratejiler, hiperaktivitenin kontrolüne yardımcı olabilir ve çocuk, öğretmenleri ve sizler için endişeyi azaltabilir.

Öğrenme güçlüğü olan çocuklar bazen yerinde durma konusunda zorluk çekerler. Bu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar için de geçerlidir. Bu ipuçları, hiperaktiviteyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Ceza Olarak Aktiviteyi Durdurmayın.

Hiperaktif davranışlar için bir ceza olarak teneffüs veya aktiviteyi durdurma cazip gelse de, öğretmenlerin bunu yapması iyi bir fikir değildir. Aslında aktiviteye ara vermek hiperaktiviteyi daha da kötüleştirebilir. Hiperaktif bir çocuğu disipline etmeniz gerekiyorsa, alternatif bir yöntem bulun. Mesela çocuğa okuldan sonra çöpleri toplama görevi verebilirsiniz

Hiperaktif çocukların aşırı enerjiyi tüketmek için fiziksel aktiviteye ihtiyaçları vardır. Evdeki molalar gibi uygun durumlarda aktif olmak, aynı zamanda hiperaktivitenin bu ortamlarda ve durumlarda artabileceği durumunu güçlendirir.

Çocuğu Bir Arkadaşıyla Eşleştirin.

Sınıfta görevleri yerine getirmek, kağıtları dağıtmak, yazı tahtasını silmek için öğrenciyi bir arkadaşıyla eşleştirmeyi düşünün. Evde yakalamaca, basketbol ya da diğer fiziksel aktiviteler için ara ara mola verin. Bu molalar çocuğun huzursuzluğunu azaltabilir ve oturarak yapabileceği aktivitelere yönlenmesini sağlayabilir.

Çocuğun Sınıfta Kalmasını Sağlayın.

Sınıfın bir köşesinde pufların bulunduğu bir çalışma alanı kullanmayı düşünün. Çocuğun ihtiyacı olduğunda çalışmaya devam etmesine ya da pufun yanına gitmesine izin verin. Puflar bazen, hiperaktif çocukların yaşadığı duyusal problemler konusunda faydalı olabilir.

Stres Topu Kullanın.

Çocuğun cebinde veya masasında sıkması için bir stres topu veya başka bir yumuşak oyuncak bulundurmasını sağlayın. Bu tür oyuncaklar, özellikle duyusal işleme sorunları olan çocuklar için yardımcı olabilir.

Detaylara Dikkat Etmelerini Sağlayın.

Öğrenci ödevini yapmışsa, onu teslim etmeden önce dikkatlice kontrol etmesini isteyin. Bu strateji, çocuğa akademik olarak başarısızlığı önlemek için ayrıntılara dikkat etmeyi öğretir.

İkinci Bir Şans Tanıyın.

Öğrencinin çalışmasını derecelendirirken, hataları işaretleyin ve yaptığı hataları telafi etmesine izin verin. Bu da ona detaylara dikkat etmeyi öğretecektir.

Aktivitelerde Mola Kullanın.

Okulda, ödevler arasında ve uzun süreli oturarak yapılan aktivitelerde aralar verin. Öğrencinin spor yaparken mola vermesini, izometrik egzersizler yapmasını, esnemesini ve gerginliğini gidermesi için nefes egzersizlerini en az saatte bir kez yapmasını sağlayın. Aslında okuldayken tüm sınıf bu stres ve gerginlik giderici molalardan yararlanabilir.

Kaynaştırın.

Sakin çocukları da unutmayın! Bazı çocuklar diğer öğrencilerin hiperaktifliğinden rahatsız oluyor olabilirler. Bu öğrencileri ya uzaklaştırın ya da beraber aktivite yapmalarını sağlayın.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/managing-your-childs-hyperactivity-2161928