Hüzünlü Müzikler Dinlemekten Zevk Almamızın 6 Nedeni

Hüzünlü Müzikler Dinlemekten Zevk Almamızın 6 Nedeni

Üzüntü, kültürler arasında aynı şekilde ifade edilen ve algılanan fakat herkes için temel bir duygudur. Temel duygular (öfke, mutluluk ve üzüntü) doğuştan ve evrenseldir. Müzikteki temel duyguları anlamak çok hızlı gerçekleşir ve eğitim gerektirmez. Örneğin, üzücü bir keman performansını duymak bir dinleyicide gerçek bir üzüntü durumuna neden olabilir.
 

Batı müziğindeki hüzün ifadesi için en önemli müzik ipuçları arasında daha düşük perde, daha yavaş tempo, küçük modun kullanımı, donuk ve karanlık tını ve daha az enerjik uygulamalar yer alıyor (Juslin, 2013). Üzüntü genellikle olumsuz bir duygu olarak görülür. Ancak estetik bir bağlamda bu tür müzikleri keyifli bulmaya meyilliyiz

 

Bu durum, hüzünlü müziğin keyfini çıkarma paradoksu olarak da bilinir. Peki, insanların hüzünlü müzik dinlerken yaşadıkları hazzın doğası nedir? Araştırmalar, hüzünlü müzikte duyulan zevkin, aşağıdaki faktörlerin bir kombinasyonu ile ilgili olduğunu göstermektedir. (Eerola ve diğerleri, 2018; Sachs ve diğerleri 2015)

1. Nostalji: Hüzünlü müzik, geçmiş zamanların anıları için güçlü bir tetikleyicidir. Nostaljik anıların bu şekilde yansıtıcı olarak yeniden gözden geçirilmesi, özellikle anılar hayattaki önemli ve anlamlı anlarla ilişkiliyse, ruh halini iyileştirebilir. Anılarımızı canlandırarak hayallerimizle bu anıların tadını çıkarıyoruz.

2. Dolaylı Duygu: Müzik, gerçek hayattan etkilenmeyen dinleyicilerde açık (yedek) duygular yaratır. Müzik, kişinin hayal kırıklıklarını, arınma duygusunu ve olumsuz duygularını (öfke ve üzüntü) yönlendirmesine yardımcı olur. Hüzünlü müzik dinlerken (veya hüzünlü bir film izlerken), müziğin (veya filmin) temsil ettiği herhangi bir tehdit veya tehlikeden koparız. Hüzünlü müziğin güzelliği içinde ağladığımızda da, duygusal benliklerimizin derin bir yönünü deneyimliyoruz. (Kawakami ve diğerleri, 2013)

3. Prolaktin: Hüzünlü müzik, biyolojik düzeyde kederlenmeyi azaltmaya yardımcı olan bir kimyasal olan prolaktin (ağlama ile ilişkili) hormonuyla bağlantılıdır. (Huron, 2011) Hüzünlü müzik, beyni normal, telafi edici bir tepki için yani prolaktin salgılaması için kandırır. Travmatik bir olayın yokluğunda, vücut gidecek hiçbir yeri olmayan, uyuşturulmuş duruma maruz bırakılır. Prolaktin, zihinsel ağrıyı önlemek için sakinlik hissini sağlar.

4. Empati: Empati, hüzünlü müziğin keyfini çıkarmada önemli bir rol oynar. Empati, başka bir kişinin neler yaşadığını anlamaya ve hissetmeye başladığımız bir süreç olarak tanımlanabilir. Ancak hüzünlü müzik dinlemek, empatiye yatkınlığı güçlü olan insanlarda empatik kaygıya sebep olabilir.

5. Ruh Düzenlemesi: Hüzünlü müzik ruh hali düzenleme yoluyla psikolojik faydalar sağlar. Hüzünlü müzik, dinleyicinin rahatsız edici durumlardan (ayrılık, ölüm vb.) uzaklaşmasını ve bunun yerine müziğin güzelliğine odaklanmasını sağlar. Ayrıca, dinleyicinin kişisel deneyimine uymayan sözler, kişinin kendini ifade edemeyeceği duygulara veya deneyimlere de değinebilir.

6. Hayali Arkadaş: Müzik, dinleyen kişiye konfor sağlama yeteneğine sahiptir. İnsanlar, duygusal sıkıntılar içindeyken, kendini yalnız hissederken ya da iç gözlemsel duyguların içindeyken daha sık hüzünlü müzik dinleme eğilimindedirler. Hüzünlü bir müzik, sosyal kayıp deneyiminden sonra destek ve empati sağlayan hayali bir arkadaş olarak görülebilir. Dinleyiciler, müzikle aynı havada olan ve hüzünlü duygularla başa çıkmada yardımcı olabilecek, müzikle temsil edilen sanal bir insanın varlığından zevk alırlar.

Kısacası müziğin, duyguları ve ruh halini, hafızayı ve dikkati etkileme gücü kanıtlanmıştır. Müziğin duygusal gücü, insanların temel motivasyonlarından biridir. (Juslin, 2013) Müziğin duyguları ifade edebilme yeteneği, müzik terapisi yapılmasının bir nedenidir. Hüzünlü müziği eğlenceli hale getirme teknikleri ile ilgili bilgiler, duygu durum bozuklukları için mevcut müzik terapisi uygulamalarını da şekillendirebilir. Müzik dinlemenin bizi etkilemesinin birincil yolu stres yanıtındaki değişimlerdir. Örneğin, bir çalışmada, katılımcılar rastgele müzik dinlemek veya anti-anksiyete ilaçları kullanmak üzere gruplara ayrıldılar. Müzik dinleyen hastalarda uyuşturucu kullananlardan daha az kaygı ve daha düşük kortizol vardı. Müzik tartışmasız bir şekilde ilaçlardan daha ucuzdur, vücutta daha kolay yayılır ve yan etkileri de yoktur. (Finn ve Fancourt, 2018)

Kaynakça
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/science-choice/201905/6-reasons-why-we-enjoy-listening-sad-music