İçedönüklere Karşı Dışa Dönükler: Bir Aile Davası

İçedönüklere Karşı Dışa Dönükler: Bir Aile Davası

Kocamın uzun zamandır sosyalleşme konusunda benden daha fazla isteği var; Bu, pandemiden önce, kimse bir yere gidemediği için karantina sırasında kağıtlara dökülen yarı sık bir çatışmamızdı. Bu durum aynı sınırlı alanda çalıştığımız için küçük şekillerde ortaya çıkıyordu (kocam iş günlerinde sohbet etmeyi seviyor; ben ise sessiz bir odada yüzümü bilgisayara gömmeyi seviyorum), ama çoğunlukla tercihlerim galip geldi.

Artık dünyaya yeniden geldiğimize göre, çatışma geri döndü ve bunun çocuklarımıza da yayıldığını anlıyorum. Küçüğümüz daha çok kocama benziyor, büyük kızımız ise daha çok bana benziyor. O ve ben insanları görmekten çekinmiyoruz, ancak bazen sosyalleşmeye ikna olmamız gerekiyor – ve şarj etmek için her zaman kesintiye ihtiyacımız var. Daha dışadönük olan çift, daha az şarj ihtiyacı ile sonsuz bir şekilde dışarıda olabilir. Hiçbirimiz aşırı içe dönük veya dışa dönük değiliz, ancak aile etkinliklerini anlamaya çalışırken bir gerilim var.

Farklılıklarımızı nasıl yönlendireceğimiz konusunda uzmanlarla konuşmaya başladığımda, öğrendiğim ilk şey herkesin “içe dönük” ve “dışa dönük” tanımları üzerinde hemfikir olmadığı ve kendi aile dinamiklerinizi değerlendirecekseniz terimleri tanımlamanın çok önemli olduğuydu. Onlarca yıldır sosyal geri çekilme üzerine çalışan Maryland Üniversitesi’nde insani gelişme profesörü Kenneth Rubin, “insanlar ‘utangaçlık’ veya ‘içe dönüklük’ veya ‘yalnızlığı tercih etmek’ veya ‘sosyal olmayı tercih etmek’ gibi terimler kullanıyorlar. Kaygıyı büyük bir kutuda, aslında hepsi oldukça farklıyken.”

Utangaçlık, sosyal şirkette suskun olmaktır. Dr. Rubin, okul öncesi çocuklarında utangaçlığın bilinmeyenin korkusuna dayandığını söyledi; daha büyük çocuklar ve yetişkinlerle, yargılanma korkusuna dayanır. Melinda Wenner Moyer’in utangaç çocuklarla nasıl başa çıkılacağına dair rehberimizde belirttiği gibi, sosyal kaygı “steroidler konusunda utangaçlıktır”. “Günlük yaşamı bozacak kadar yoğun ve kalıcı olan, başkaları tarafından izlenme ve yargılanma korkusuyla karakterize, teşhis edilebilir bir bozukluk” diye yazdı.

İçe dönüklük, yalnızlık için bir tercihtir ve bazen sosyal durumlardan enerji kaybetmek, dışa dönüklük ise sosyal durumlardan enerji kazanmak olarak tanımlanır. “Sessiz: Konuşmayı Durduramayan Bir Dünyada İçe Dönüklerin Gücü” kitabının yazarı Susan Cain, “Enerjiyi, her şey hakkında konuşmanın bir kısaltması olarak gerçekten seviyorum” dedi. “İnsanlara kendilerini gerçekten keyif aldıkları bir şirkette hayal etmelerini ve iki ila üç saat arasında nasıl hissettiklerini düşünmelerini söylüyorum. Dışa dönük biri olarak, partinin sürmesini diliyorsunuz. İçine kapanık biri olarak, sosyal olarak ne kadar yetenekli olursanız olun, pilinizin bittiğini ve yeniden şarj etmeniz gerektiğini hissetmeye başlarsınız. Bu tanım bende yankı uyandırdı – yaklaşık iki saatlik sosyalleşmeden sonra sanki içimde bir düğme dönüyor ve banyoda sessizce telefonuma bakmak sadece beş dakika olsa bile insanlardan ara vermem gerekiyor.

Peki, aile üyelerinizin utangaç mı yoksa içine kapanık mı olduğunu nasıl anlarsınız ve sosyal olarak herkesin ihtiyaç duyduğu şeyi almasını nasıl sağlarsınız? İşte bazı ipuçları.

Her aile üyesinin tercihlerini belirleyin. Çocuklar için, başkalarıyla etkileşime girdiklerinde onları gözlemleyerek başlayın. Dr. Rubin, oyun alanında endişeli veya yönünü şaşırmışlarsa – ne kadar süre orada olursanız olun, kavgaya atlamak yerine her zaman çevreye bağlı kalıyorlarsa – utangaç olabilirler, dedi. Büyük kızım gibi, evden çıkmak için çok fazla ikna edilmeye ihtiyaçları varsa, ancak bir faaliyete girdiklerinde meşgul olmaktan hoşlanıyorlarsa, muhtemelen içe dönüklerdir.

Yetişkinler için kendinize şu soruyu sorun, dedi Bayan Cain: “Bütün bir hafta sonunu sosyal, ailevi, mesleki yükümlülükler olmadan kendinize ayırdığınızı hayal edin. Vaktini nasıl geçirirsin?” Cevap, sosyalleşmekten gerçekten ne kadar keyif aldığınızı ve ne kadar zorunlu hissettiğinizi ortaya çıkaracaktır.

Bayan Cain, gözlem ve tartışma yoluyla herkesin doğasını ve tercihlerini anlamaya çalışmak bariz görünebilir, ancak "hiç de bariz değil" dedi. “Çoğu aile, doğru yolun ne olduğu konusunda konuşulmamış, gerçekleşmemiş beklentilere sahiptir” dedi. Yani dışadönük bir ailede içe dönükseniz ya da tam tersiyseniz, ihtiyaçlarınız gözden kaçabilir ya da yanlış anlaşılabilir.

Planları önceden tartışın. İçedönüklük ve aile içi iletişim dinamikleri üzerine tezini yazan Wisconsin-Oshkosh Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünde yardımcı doçent olan Kristine Nicolini, bir aile olarak yapabileceğiniz hafta sonu etkinlikleri hakkında tartışmalar yapmak ve herkesin görüşlerini dile getirmesine izin vermek esastır, dedi. Bir Cumartesi günü iki sosyal şey yapmayı kabul edebilirsiniz, ancak oyun tarihleri ​​ve barbeküler arasında zaman ayırın.

Dr. Nicolini, sosyalleşirken aile dinamiklerinin farkında olmanın da faydalı olduğunu söyledi. Dışa dönük aile üyeleri, kendilerini dahil hissettiklerinden emin olmak için daha içe dönük kardeşlerini veya eşlerini sohbetlere davet edebilir, dedi.

Böl ve fethet. Bayan Cain, bazen içe dönükleri ve dışa dönükleri tatmin etmek için farklı aktiviteler yapmanın herkesin ihtiyaç duyduğu şeyi elde etmesine yardımcı olabileceğini söyledi. Kocam, küçük kızımı en sevdiği parka götürebilir, büyük kızım ve ben ise evde oturup golf oynayıp kitap okuyacağız. Herkes mutlu. Biz bir çift olarak, ben evde oturup televizyon seyrederken ve çamaşırları katlarken, kocam çocuklar yattıktan sonra arkadaşlarını görecek. İkimiz de en iyi hayatımızı yaşıyoruz.

Bu, her zaman çatışmalardan kaçındığımız anlamına gelmez. Boş zaman, özellikle çocuklarımız olmadan birlikte dışarı çıktığımızda, sıfır toplamlı bir oyundur. O daha büyük bir grupla takılmayı tercih ederken ben bu boş zamanı sadece ikimiz geçirmeyi tercih ediyorum.

Bazen yalnız akşam yemeğine çıkıp daha sonra arkadaşlarla buluşarak uzlaşmaya varırız. Bazen kocamdan önce eve giderim ama bu konuda biraz rahatsızım. Garip bir şekilde, pandemi bu eski rahatsızlıklara geri döndüğüm için minnettar olmamı sağladı; Onları cızırtılı eski bir battaniye gibi rahatlatıcı buluyorum. Tekrar sosyalleşebildiğimiz için çok mutluyum.

Kaynakça

Bu makale Jessica Grose tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz