İfade Edici Dil Becerileri: Gelişimsel Noktalar, Gecikme Belirtileri ve Destekleme

İfade Edici Dil Becerileri: Gelişimsel Noktalar, Gecikme Belirtileri ve Destekleme

Bir ebeveyn olarak, “Çocuğum yeterince konuşuyor mu?” veya “Çocuğumun dili yaşına uygun mu?” diye merak edebilirsiniz. Ebeveynler arasında, çocuklarının performansını kardeşlerinin veya akranlarının performansıyla karşılaştırma yaygındır. Çocuğunuzun dil ve konuşma gelişimini belirleyen birçok faktör olduğunu hatırlamak önemlidir. Her çocuk benzersizdir ve gelişim zaman alabilir. Aşağıda, önemli noktalarla birlikte bazı yaygın ifade edici dil becerilerinde gelişimsel kilometre taşları ve çocuğunuzu destekleyebileceğiniz açıklanmaktadır.

İfade Edici Dil Becerileri Gelişimsel Kilometre Taşları:

 • 6 ay: Çoğalmış babıldama görülür.
 • 12 ay: Gerçek kelimeler üretmeye başlar, iletişimsel niyet gösterir.
 • 18 ay: Yaklaşık 50 kelime vardır.
 • 24 ay: İki kelimeli kombinasyonlar üretmeye başlar, yaklaşık 300 kelimelik bir kelime dağarcığı vardır, sorular sorar.
 • 36 ay: 3-5 kelimeli cümleler üretir, olanlardan bahseder.
 • 48 ay: Yaklaşık 1500 kelimelik bir kelime dağarcığı vardır, hikâyeler anlatabilir.
 • 60 ay: Çoğu yetişkin dil yapısına hâkimdir, 5-7 kelimelik cümleler üretir, 1500-2200 kelimelik bir dağarcığı vardır.

Çocuğunuzun ifade edici dilinin geciktiğinden endişe mi duyuyorsunuz? Yukarıda belirtilen kilometre taşlarına ek olarak, aşağıdaki önemli noktalara da bakın.

İfade Edici Dil Becerilerinde Gecikme İçin Önemli Noktalar:

 • Sınırlı kelime dağarcığı
 • İletişim kurarken hayal kırıklığı
 • Soru sormada zorluk
 • Soruları cevaplamakta zorluk
 • İletişim kurma konusundaki ilgisizlik

Çocuğumun dili neden gecikti?

Çocuğun dil gelişiminde herhangi bir nedenle gecikme olabilir. Bunlardan bazıları işitme kaybı, kulak enfeksiyonu öyküsü, ailede görülmüş dil ve konuşma zorlukları öyküsü, diğer gelişimsel gecikmeler, dile maruz kalmama veya bilinmeyen bir nedeni içerir.

Evde ifade edici dili desteklemek için bu teknikleri kullanın:

Yeniden Düzenleme

Yeniden düzenleme, bir yetişkin veya klinisyen çocuğun ifadesine doğru formu kullanarak yanıt verirken ve yine de çocuğun ifadesinin anlamını koruduğunda gerçekleşir. İki tür yeniden düzenleme vardır: genişleme ve uzatma. Aşağıdaki bazı örnekleri okuyun:

 • Genişletme: Genişletme, ifadeye dil bilgisel bilgi ekler. Çocuk “araba it” dediğinde yetişkin “Evet, arabayı itiyorsun!” diyerek ifadeyi genişletebilir.
 • Uzatma: Uzatma çocuğun ifadesine ek bilgiler ekler. "araba it" ifadesini, "Mavi arabayı hızlı itiyorsun!" ifadesiyle uzatmak gibi vb.

Kendi kendine konuşmak

Kendi kendine konuşma, oyun veya çocukla etkileşim sırasında ne yaptığınızı, gördüğünüzü veya işittiğinizi anlatmayı içerir. Örneğin, masayı kurarken, “Masanın üzerine bir tabak koyuyorum. İşte bir bardak! Şimdi kaşık, çatal ve bıçak koyma zamanı.”

Paralel Konuşma

Paralel konuşma kendi kendine konuşmaya benzer, ancak eylemlerinizi anlatmak yerine çocuğun eylemlerini anlatırsınız. Örneğin, çocuk bir bebekle oynarken, “Bebeği besledin. Sanırım şimdi uykusu var. Oh, ona bir battaniye verdin ve yatağa yatırdın! İyi geceler bebeğim!” Paralel konuşma sırasında çocuğa herhangi bir talepte bulunmuyorsunuz, daha ziyade doğru ve uygun dil modelleri sunuyorsunuz.

Evde etkileyici dili teşvik etmek ve genişletmek için bu teknikleri kullanın. Bu tekniklerin daha doğru uygulanması ve çeşidin artırılması konusunda bir dil ve konuşma terapisti size yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/expressive-language-delay-milestones-red-flags-help/