İki Dilli Çocuklara Ebeveynlik Konusunda Yaygın Sorular

İki Dilli Çocuklara Ebeveynlik Konusunda Yaygın Sorular

 

Birden fazla dil konuşan çocuğa ebeveynlik etme konusunda birçok yanlış anlaşılma var. Ebeveynlerin ilk başta çocuklarına çoklu dil öğretme konusunda kaygıları olsa da, iki dilli olmanın birçok yararı vardır.

 

İşte birden fazla dil konuşan bir çocuk yetiştirmekle ilgili yaygın soruların cevapları:

Çocuğumu iki dilli bir ortamda yetiştirmek dil ve konuşma gecikmelerine neden olur mu?
Erken yaşta birden fazla dil öğrenmenin dilde gecikmelere neden olduğuna dair kanıt yoktur. İki dilli çocuklar, ilk konuşmaları 11 ila 14 ay arasında konuşan akranları ile temel dil ve konuşma aşamalarına aynı hızda ulaşırlar.

Çocuğum, dilleri karıştırdığı için mi kelimeleri karışık kullanıyor?
Dilleri karıştırmak (ayrıca kod değiştirme olarak da bilinir), iki dilli olarak büyümenin normal ve doğal bir parçasıdır. Önceleri, iki dil konuşan çocukların bir dilde ileri bir kelime bilgisi olmayabilir ve kelimeleri diğer dilden seçebilirler. Bu, evlerinde iki dil konuşarak büyüyen çocuklarda ikinci bir dil öğrenmek için yaygın bir durumdur. İki dilli küçük çocuklar da dil değiştirebilir, çünkü sosyal çevrelerine karşı hassastırlar ve sıklıkla dinleyicilerinin en iyi bildikleri dili konuşurlar.

Evde hangi dili kullanmalıyım?
Evde çocuğunuzla konuşurken en rahat olduğunuz dili kullanmalısınız. Bu, çocuğunuza herhangi bir dili öğrenmesi için güçlü bir temel sağlayacaktır. Ebeveynler, evde anadil dışında konuşulandan farklı bir dil kullanma konusunda endişelenmemelidir. Bu durum, birden fazla dil kullanan çocuklar için onlara tüm dil becerilerini uygulama fırsatı verir.

Dil-konuşma veya öğrenme güçlüğü çeken çocuğum birden fazla dil öğrenebilir mi?
Son zamanlarda yapılan araştırmalar, iki dilli çocukların, dillerinde belirli dil yetmezliği olan çocukların (Özgül Dil Bozukluğu), Down sendromunun, Otizm Spektrum Bozukluğunun vb. benzer bozukluklara sahip olan tek dilli akranlara kıyasla ek iletişim gecikmeleri veya zorlukları yaşamadığını göstermektedir.

Kaynakça
https://pathways.org/blog/4-common-questions-raising-bilingual-child/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94