İki Dillilik ile İlgili Efsaneler: Çocuğumun Dili Gecikecek mi?

İki Dillilik ile İlgili Efsaneler: Çocuğumun Dili Gecikecek mi?

Ebeveynler merak edebilir, çocuğumu iki dile birden maruz bırakmanın faydaları nelerdir? Erken yaşlardan itibaren birden fazla dile maruz kalan çocukların iki dilli olma olasılığı daha yüksektir ve ikinci dil edinimi ile daha fazla başarı elde edebilirler. Tüm becerilerde olduğu gibi, çocuğun ikinci bir dile ne kadar çok maruz kalırsa ve pratik yaparsa, her iki dilde de o kadar başarılı olacaktır.

Çocukluk Çağında Başka Bir Dil Öğrenme ile İlgili Efsaneler:

1. Konuşma ve dil edinimi ertelenecektir: Bu doğru değildir; Amerikan Dil-Konuşma-İşitme Derneği’ne göre, dil aşamaları diller arasında aynıdır. Çocuklar muhtemelen ilk kelimelerini 12 ay içinde geliştirecek ve ikili yapıları 24 ay civarında birleştirmeye başlayacaklar. Çocuklar dil edinimi konusunda mücadele veriyorsa, bu durum muhtemelen çocuğun maruz kaldığı tüm dillerde ortaya çıkacaktır.

2. Çocukların baskın bir dili olacaktır: Bu doğru olabilir. Bir çocuğun bir dile ne zaman maruz kaldığına bağlı olarak, baskın bir dili olabilir. Dile maruz kalmada bir gecikme olursa (örneğin, ebeveynler bir dil konuşur, ancak bakım sırasında çocuk başka bir dile maruz kalır), çocuklar büyük olasılıkla ebeveynlerinin dilinde baskın olacaktır, ancak yine de ikinci bir dil edinebilirler. İki dile eşit olarak maruz kalmış daha büyük bir çocuk, baskın bir dile sahip olmayı seçebilir veya ortamlara bağlı olarak farklı diller kullanabilir (örneğin, okulda / evde farklı dil).

3. Bir ebeveyn bir dili konuşmalı, diğer ebeveyn başka bir konuşmalıdır: Bu doğru değildir; ebeveynlerin çocuklarıyla rahat ettikleri bir dilde konuşmaları gerekir. Örneğin, eğer bir ebeveyn çocuğa akıcı olmadığı bir dili gösterirse, çocuklar yanlış bir dil öğrenebilirler. Bu durumlarda ailelerin baskın bir dili kullanmaları en iyisidir veya çocuklarına yardım etmek için istenen dilde akıcı olabilecek diğer kişilere güvenebilirler.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/debunking-bilingualism-myths-will-my-childs-language-be-delayed-north-shore-pediatric-therapy/