İki Kat Olağanüstü Çocuklar

İki Kat Olağanüstü Çocuklar

Üstün zekalı, akademik yetenekli vb. terimler genel olarak çocukları tanımlamak için kullanılır. Deneyimlerime göre, bir öğrenci hem “Üstün Zekalı” hem de “Özel Eğitim” e ihtiyaç duyduğunda, “İki kat Olağanüstü” olarak kabul edilir. Bu, teşhis edilmiş bir engelli olan, aynı zamanda da belirlenmiş bir yeteneği olan çocuk anlamına gelir. Bu öğrencilerle çalışma yaklaşımım, üstün yetenekli olmayan öğrencilerimden biraz farklıdır.

 

İki Kat Olağanüstü Öğrenci Kimdir?

Dediğim gibi, bunlar hem yetenekli olan hem de özel eğitim desteği gerektirebilecek bir engelli olduğu tespit edilen öğrenciler. Geçmiş deneyimlerime göre, yetenekli ve Otizmli, yetenekli ve akıcılık bozukluğu olan, yetenekli ve artikülasyon bozukluğu olan, matematikte yetenekli ancak ELA’yı (İngiliz Dili Sanatları) zorlaştıran bir dil bozukluğu olan öğrencilerim oldu. Elbette daha fazla kombinasyon var, ancak bunlar birlikte çalışma sevincine sahip olduğum öğrencilerden sadece birkaçı.

İki Kat Olağanüstü Öğrenciyle Çalışmakta Farklı Olan Nedir?

Üstün yetenekli ancak bir dil ve konuşma terapisi desteğinize ihtiyaç duyan öğrencilerle çalışmak ilginç ve tipik olarak tartışılmamış bir deneyimdir. Genelde yetenekleri tahtada eksik olan öğrencilere nasıl destek verileceği öğretilir. Sizden kimler eğitim alıyor? OT, PT, özel eğitim öğretmeni vb. Bunlara, iki kat olağanüstü öğrencilerin çok fazla görsele, tekrarlamaya, daha çok modalite deneyimlerine ve teşviğe ihtiyaçları olduklarını öğretiyoruz.

Öyleyse İki Kat Olağanüstü Olan Öğrencilerin Farkı Nedir?

Bu öğrenciler işleri hızlı toplayanlardandır ve gerçekten oldukça hızlılar. Biraz daha olgun olma eğilimindedirler. Bir şeyleri onlar kadar kolay öğrenmeyenlere göre daha sabırsız olabilirler. Görsel görürlerse kolayca kırılabilirler çünkü bunları onlar için değil de, bebekler için tasarlanmış olarak görürler. Yeni bir şeye ilk girişimlerinde başarı ile karşılanmadıklarında kolayca hayal kırıklığına uğrayan mükemmeliyetçiler olabilirler. Bu, sinir krizine ve katılım kaybına neden olabilir. Onlarla daha üst düzeyde konuşmalar yapabilir, onlarla aynı seviyelerde konuşabilirsiniz.

Bu öğrencileri de oldukça hassas bulurum. Bu yüzden bir şeydeki ilk veya ikinci denemeleri planlandığı gibi gitmediğinde sinirlenebilirler. Bu öfke, yeteneği olmayan öğrencilerim öfkesinden daha fazladır.
 

 

{!GALLERY}