İkizlerde Dil ve Konuşma Gelişimi

İkizlerde Dil ve Konuşma Gelişimi

İkizler eğlenceyi ikiye katlayabilirler, sorunu ikiye katlayabilirler ya da konuşmayı ikiye katlayabilirler! Çoğunluk, her çocuğa kendi bireysel zamanını vermek için çalışan ebeveynler için heyecan verici bir zorluk olabilir. Bu olabildiğince zor ancak ikizlerin de doğumdan itibaren iletişimsel bir ortağı vardır. Bazı ebeveynler “ikiz dili” veya kendi dilleri gibi görünen iki bebek arasındaki babıldamalar hakkında rapor veriyorlar. Bu babıldamalar dil gelişimi için mükemmel olabilir, çünkü bebekler birbirlerinin entonasyonel kalıplarını (seslerinin tonlarını) taklit etme eğilimindedir. Bu, bebekler arasında daha uzun “konuşmalara” yol açabilir ve iki bebeği öncelikle birbirleriyle iletişim halinde oldukları için bağlayabilir.

Tersine, bazı araştırmalar ikiz dilinin erken fonolojik bir bozukluk (ses silme / ekleme vb.) olabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, konuşma sesleri uygunsuz bir şekilde geliştikçe, bu ikiz konuşmanın bebekler kardeşleri tarafından anlaşıldığı için bu hataları sürdürdüğünü, bu nedenle hataları düzeltmeye gerçek bir ihtiyaç olmadığını bulmuşlardır.

İkizler ayrıca, özellikle prematüre bebeklerin daha yüksek yüzdesine bağlı olarak, dil gecikmelerine sahip olma eğilimindedirler. Hem tek yumurta hem de çift yumurta ikizleri tek akranlarının gerisinde dil geliştirebilirler, bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının dil gelişimi aşamalarını takip etmeleri önemlidir.

İkizlerde Konuşma Gelişimi için Önemli Noktalar:

Her iki bebek de kilometre taşlarını kaçırabilir: Bebekleri yaşlarını dikkate alarak uygun olan dil gelişimini takip etmek, ebeveynlerin ikizlerinin gelişimini izlemelerine yardımcı olabilir.

Bir bebek daha hızlı gelişebilir: Dil ve konuşma gelişirken her bireyin ilerlemesine dikkat etmek çok önemlidir. Ebeveynler bir çocuğun diğerinden önemli ölçüde geride olduğunu fark ederse, müdahale gerekebilir.

Tekli önemli noktalar: Genel olarak, ikizler için belirtilmiş önemli noktalar, tek akranlarıyla aynıdır. Bebekler ilk kelimelerini 1 yıl civarında edinmeli ve 18 ay civarında hızlı dil gelişimine ulaşana kadar sürekli yeni kelimeler öğrenmelidirler.

Tek yumurta ikizlerinin, çift yumurta ikizlerine göre dil ve konuşma bozukluğu riskleri açısından daha yüksek oranlara sahip olma eğiliminde olduklarını da belirtmek önemlidir, bu nedenle ebeveynlerin konuşmayı, dili ve genel gelişimi ve büyümeyi izlemeleri önemlidir. Tüm çocuklarda olduğu gibi, kilometre taşları değişkendir ve bazı bebeklerin diğerlerinden daha hızlı veya daha yavaş ilerlediğini hatırlamak önemlidir. Ebeveynlerin dil ve konuşma gelişimi ile ilgili endişeleri varsa, çocuk doktorları veya dil ve konuşma terapistleri ile görüşmeleri gerekebilir.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/twin-talk-speech-and-language-development-in-twins/