İletişim Becerileri için 9 İpucu

İletişim Becerileri için 9 İpucu

​İşte size iletişim becerilerinizi geliştirmek için 9 İpucu:

İletişimi öncelikli hale getirin. Dersler alın, kitap okuyun, makaleler yazın veya çevrenizdeki başarılı iletişimcilerden bilgi edinin. Kendinize iletişim konusunda akıl danışacağınız birini bulun.

Basitleştirin. Basit, düz bir dil kullanın. Karmaşık söylemlerle kendinizi zorlamayın ve konuşmalarınızı anlaşılmaz hale getirmeyin.

Dinleyicilerinizin veya okuyucularınızın dikkatini çekin. Dinleyicilerinizi ve okuyucularınızı sohbetinize çekin, gerekirse çizimler ve görseller kullanın. Soru sorun ve görüşleri iletmeye davet edin. Geri bildirimlerini isteyin.

Cevap vermek için zaman ayırın. Dinledikten ve anladıktan sonra, cevaplamaya geçmeden önce ne söylemek istediğinizi kafanızda taslak olarak toparlamak için kendinize zaman ayırın.

Anlaşıldığınızdan emin olun. Anlayamadığı için karşınızdaki kişiyi suçlamayın. Bunun yerine, ne söylemeye çalıştığınızı netleştirmek veya yeniden ifade etmek için yollar arayın, böylece daha fazla anlaşılabilir olabilirsiniz.

Kendi dinleme becerilerinizi geliştirin. En iyi iletişimciler neredeyse her zaman en iyi dinleyicilerdir. Karşınızdakini yargılamadan dinleyin ve daha sonra ne söylemek istediğinizi düşünerek dikkatinizi dağıtmayın. Sonra, cevap ve tepki verin.

Beden dili önemlidir. Araştırmalar, iletişimin% 65’inin sözsüz olduğunu göstermektedir. Dinleyicinizin mesajınızı anladığına, kabul ettiğine veya katıldığına dair görsel işaretleri izleyin. Ve vücudunuzun da sinyaller gönderdiğini unutmayın.

Göz temasını koruyun. Bir kalabalığa ya da bire bir karşınızdaki kişiye bakarken, göz temasını sürdürmek güvenilirlik sağlar ve dinleyicilerinize önem verdiğinizi gösterir.

Kitlenize saygı gösterin. İletişim kurduğunuz kişilerin ihtiyaçlarına ve benzersiz bakış açılarına içtenlikle dikkat etmelisiniz. Saygı göstermenin en iyi yollarından biri söylediklerine dikkat etmektir.

Kaynakça
Bu yazı Joel Garfinkle tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.