İletişim Becerileri için 9 İpucu

İletişim Becerileri için 9 İpucu

İşte size iletişim becerilerinizi geliştirmek için 9 İpucu:

  • İletişimi öncelikli hale getirin. Dersler alın, kitap okuyun, makaleler yazın veya çevrenizdeki başarılı iletişimcilerden bilgi edinin. Kendinize iletişim konusunda akıl danışacağınız birini bulun.
  • Basitleştirin. Basit, düz bir dil kullanın. Karmaşık söylemlerle kendinizi zorlamayın ve konuşmalarınızı anlaşılmaz hale getirmeyin.
  • Dinleyicilerinizin veya okuyucularınızın dikkatini çekin. Dinleyicilerinizi ve okuyucularınızı sohbetinize çekin, gerekirse çizimler ve görseller kullanın. Soru sorun ve görüşleri iletmeye davet edin. Geri bildirimlerini isteyin.
  • Cevap vermek için zaman ayırın. Dinledikten ve anladıktan sonra, cevaplamaya geçmeden önce ne söylemek istediğinizi kafanızda taslak olarak toparlamak için kendinize zaman ayırın.
  • Anlaşıldığınızdan emin olun. Anlayamadığı için karşınızdaki kişiyi suçlamayın. Bunun yerine, ne söylemeye çalıştığınızı netleştirmek veya yeniden ifade etmek için yollar arayın, böylece daha fazla anlaşılabilir olabilirsiniz.
  • Kendi dinleme becerilerinizi geliştirin. En iyi iletişimciler neredeyse her zaman en iyi dinleyicilerdir. Karşınızdakini yargılamadan dinleyin ve daha sonra ne söylemek istediğinizi düşünerek dikkatinizi dağıtmayın. Sonra, cevap ve tepki verin.
  • Beden dili önemlidir. Araştırmalar, iletişimin% 65’inin sözsüz olduğunu göstermektedir. Dinleyicinizin mesajınızı anladığına, kabul ettiğine veya katıldığına dair görsel işaretleri izleyin. Ve vücudunuzun da sinyaller gönderdiğini unutmayın.
  • Göz temasını koruyun. Bir kalabalığa ya da bire bir karşınızdaki kişiye bakarken, göz temasını sürdürmek güvenilirlik sağlar ve dinleyicilerinize önem verdiğinizi gösterir.
  • Kitlenize saygı gösterin. İletişim kurduğunuz kişilerin ihtiyaçlarına ve benzersiz bakış açılarına içtenlikle dikkat etmelisiniz. Saygı göstermenin en iyi yollarından biri söylediklerine dikkat etmektir.

Kaynakça
https://garfinkleexecutivecoaching.com/articles/improve-your-communication-skills/9-tips-for-improving-your-communications-skills

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94