İletişim Problemlerini Nasıl Tedavi Edersiniz?

İletişim Problemlerini Nasıl Tedavi Edersiniz?

İnme sonrası iletişim sorunları çok yaygındır. İnme geçirenlerin yaklaşık üçte biri konuşma, okuma, yazma ve diğer insanların kendilerine ne söylediğini anlamada sorun yaşamaktadır.


İletişim Sorunları Neden Olur?

İletişim kurduğumuzda beynimizin bir dizi görevi tamamlaması gerekir. Bu görevlerin her birinden beynimizin farklı bölümleri sorumludur. Bu parçalardan birinin darbe alması sonucu hasar görmesi iletişimde sorunlara neden olabilir. 


İletişim Sorunları Nelerdir?

  • Afazi, konuşma ve başkalarının ne dediğini anlama yeteneğinizi etkiler. Ayrıca okuma ve yazma becerinizi de etkileyebilir. Artık dili anlayamadığınızda veya kullanamadığınızda olur. Afazi, felçten sonra görülebilen yaygın bir sorundur ve felç geçirenlerin yaklaşık üçte biri buna sahiptir.
  • Dizartri, yüzünüzdeki, ağzınızdaki ve boğazınızdaki kasları çok iyi kontrol edemediğinizde ortaya çıkar, bu nedenle net konuşmak zordur. Bu, konuşmanızın yavaşladığı veya sesinizin kısık olduğu anlamına gelebilir.
  • Konuşma apraksisi,  konuşurken yüzünüzdeki, ağzınızdaki veya boğazınızdaki kasları ihtiyaç duyduğunuz sırada istemli olarak hareket ettiremediğiniz zamanlar olabilir. Bu, başkalarının sizi anlamasını zorlaştırabilir.

Bazı insanlar öyle olduğunu varsaysa da,  iletişim sorunları kişinin zekanızı etkilemez. Eğer iletişim problemleriniz varsa, sadece dili konuşma ve anlama sürecinde problem yaşarsınız.


İletişim Problemlerinin Tedavisi

Çoğu iletişim sorunu gelişir, ancak herkes için farklı olduğundan dolayı ne kadar gelişeceğini veya bunun ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur. Sorunlar ilk birkaç haftada daha kötü olma eğilimindedir ve ilk üç ila altı ay içinde oldukça hızlı bir şekilde iyileşir. Ancak, insanlar bundan aylar hatta yılla sonra da yavaşlayarak iyileşmeye devam edebilir.

Çoğu insan için, daha iyi olmak, felçten önceki hallerine geri dönmektir. Tekrar konuşabilmek birçok insan için özellikle önemlidir. Ancak tamamen iyileşmeseniz bile, konuşmaya dayanmayan birçok iletişim yolu vardır. İnme geçirmiş pek çok kişi, iletişim sorunları yaşamalarına rağmen dolu ve mutlu hayatlar yaşamaya devam edebiliyor.

İletişim sorunları, dil ve konuşma terapisi kullanılarak tedavi edilebilir. Bir dil ve konuşma terapisti, konuşma, okuma ve yazma becerilerinizi olabildiğince geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca iletişim kurmanın başka yollarını öğrenmenize de yardımcı olabilirler. Bunlar başa çıkma stratejileri olarak bilinir. Hareketlerden elektronik cihazlara kadar her şeyi içerir – söylemek istediklerinizi anlamanıza yardımcı olabilecek her şeydir.

İletişim sorunlarınız varsa, hastanedeyken değerlendirme için bir dil ve konuşma terapistine yönlendirilmelisiniz. Değerlendirmenin sonuçlarını kullanarak, terapist sizinle birlikte çalışmak için düzenli seanslar düzenleyecektir. Bu hastanede başlayabilir veya eve döndüğünüzde ayarlanabilir.

Dil ve konuşma terapisi, sadece terapistinizle geçirdiğiniz zamanla ilgili değildir. İletişiminiz yalnızca pratikle gelişecektir, bu nedenle terapi seanslarınızın dışında yapacağınız çalışmalar da aynı derecede önemlidir.


Kaynakça 

Bu makale İnme Derneği tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.