İlişkileri Geliştirmek İçin 8 İpucu

İlişkileri Geliştirmek İçin 8 İpucu

Başkalarıyla pozitif ilişkiler kurarak daha mutlu, tatmin olmuş, desteklenmiş, destekleyici ve bağlayıcı olabiliriz. Hayatımızda sahip olabileceğimiz en derin deneyimlerden biri, diğer insanlarla kurduğumuz bağdır. Olumlu ve destekleyici ilişkiler, daha sağlıklı, daha huzurlu ve hayatımızdan daha memnun hissetmemize yardımcı olacaktır. İşte hayatınızın her alanında daha pozitif ve sağlıklı ilişkiler geliştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

Pozitif İlişkiler İçin İpuçları

  • Kendinizle olan ilişkinizin olumlu olmasını sağlayın.
  • Hepimizin farklı olduğu gerçeğini kabul edin ve kutlayın.
  • Başkalarının söyleyeceklerini duymak için aktif olarak dinleyin.
  • İnsanlara zaman tanıyın ve onlarla birlikte olduğunuzda “orada olun”.
  • İletişim becerilerinizi geliştirin, üzerinde çalışın.
  • Mobil teknolojiyi yönetin ve tuzaklarının farkında olun.
  • Yapıcı geri bildirim vermeyi ve almayı öğrenin.
  • Kalbinizi açın ve güvenecek cesareti bulun.
  • Daha anlayışlı ve empatik olmayı öğrenin.
  • İnsanlara kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranın.


Farklılıklarınızı Kabul Edin ve Kutlayın

İlişkilerde yaşadığımız en büyük zorluklardan biri, hepimizin farklı olmasıdır. Dünyayı birçok farklı yönden algılayabiliriz. İlişki kurmaya çalıştığımızda karşılaştığımız şüphesiz en büyük engel, insanların bizim gibi düşüneceği arzusu ya da beklentisidir ve bu aynılık bir uyum yaratmayı çok daha kolaylaştırır. İnsanların bizi “anladığını” ve bakış açımızı görebildiğini hissettiğimizde daha rahat hissederiz. Bununla birlikte, hepimiz aynı olsaydık hayat çok sıkıcı olurdu ve başlangıçta daha kolay bulsak da, aynılığın yeniliği ve kolaylığı hızlıca geçip giderdi. Dolayısıyla, hepimizin farklı olduğunu kabul etmek ve kutlamak harika bir başlangıç ​​noktasıdır.


Karşınızdakini Etkili Bir Biçimde Dinleyin

Dinlemek, başka bir kişinin özgüvenini artırmak için çok önemli bir beceridir, insanları desteklenmiş ve değerli hissettiren sessiz övgü biçimidir. Başkalarının bize ilettiklerini dinlemek ve anlamak, başarılı etkileşimin en önemli parçasıdır.

Aktif veya yansıtıcı dinleme, en kullanışlı ve en önemli dinleme becerisidir. Aktif dinlemede, diğer kişinin ne düşündüğünü, hissettiğini, istediğini veya mesajın ne anlama geldiğini gerçekten anlamakla ilgileniriz ve kendi yeni mesajımızla yanıt vermeden önce anlayışımızı kontrol etmekte aktif oluruz. Mesajdan anladığımızı yeniden ifade eder veya başka kelimelerle farklı şekilde ifade ederiz ve bu sayede doğrulama için gönderene geri yansıtırız. Bu doğrulama veya geri bildirim süreci, aktif dinlemeyi ayırt eden ve onu etkili kılan şeydir.


İnsanlara Zaman Tanıyın 

İnsanlara zaman vermek de büyük bir armağandır. Zamanın çok önemli olduğu ve birden fazla yaşama sığmaya çalıştığımız bir dünyada, sevdiklerimize, arkadaşlarımıza ve iş arkadaşlarımıza verecek vaktimiz her zaman olmayabilir. Teknoloji, gerçek bir ilişki kurma becerimizi bir şekilde zorlaştırdı ve  bizler aynı anda hem mesaj atarak ve konuşarak çoklu görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.

İnsanlara verdiğiniz zamanda orada olmak da önemlidir, böylece, biriyle birlikteyken, gerçekten birliktesinizdir ve ne geçmişte kalıyorsunuzdur ne de gelecek için  endişeleniyorsunuzdur Diğer insanlarla kurduğumuz bağlantı, varoluşumuzun temel taşıdır. Zaman, enerji ve çabayı ilişkiler imizi geliştirmeye ve inşa etmeye ayırmak en değerli yaşam becerilerinden biridir.


İletişim Becerilerinizi Geliştirin

İletişim, sadece konuştuğunuzda değil, biri sizi anladığında da gerçekleşir. İletişimle ilgili en büyük tehlikelerden biri, diğer kişinin iletmeye çalıştığımız mesajı anladığı varsayımı üzerinde çalışabilmemizdir.

İşyerinde zayıf iletişim, bir  yanlış anlama ve suçlama kültürüne yol açabilir ve bu da, özellikle bir şeyi anlamadığımızda veya yanlış yönlendirildiğimizi hissettiğimizde stres seviyemizi etkileyebilir. Bu beceri iyi çalıştığında ve bireyleri işe gelip harika bir iş çıkarmaya motive ettiğinde moral üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir.


Mobil Teknolojiyi Yönetin

Şimdiye kadar, hemen hemen herkes bir cep telefonu sahip oldu hatta birçok insanın iki veya daha fazlası var. Acil bir durumda cankurtaran ve iletişim için etkili bir araç olsalar da, insanlar cep telefonu görgü kurallarından yoksun olduklarında tam bir dikkat dağıtıcılar olabilirler.


Geri Bildirim Vermeyi ve Almayı Öğrenin

Geri bildirim, ilerlemenin en önemli besinidir, tadı her zaman harika olmasa da, sizin için çok geliştirici olabilir. Başkalarına yapıcı geri bildirim sağlama yeteneği, onların kişisel potansiyellerinden yararlanmanıza yardımcı olur ve olumlu, karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Kendi kişisel bakış açınıza göre, aldığınız herhangi bir geri bildirim ücretsiz bilgidir ve bunu bünyenize alıp almayacağınızı seçebilirsiniz. Bu geri bildirimler kör noktanıza dokunmanıza ve farklı bir bakış açısı edinmenize yardımcı olabilir.


Güvenmeyi Öğrenin

Eşit miktarda saygı ve güven olmadan hiçbir sevgi uzun süreli olmaz. Her durumda karşınızdaki kişiyle olan iletişiminizde ona güvenmek ilk tercihiniz olmalıdır. Güven duydukça güven kazanacaksınızdır da ve bu durum sizin öz güveninizi, tatminliğinizi arttıracaktır.


Empati Duygunuzu Geliştirin 

Empati ve anlayış insanlar arasında bağlantı kurar. Suçlamadan, öğüt vermeden veya durumu düzeltmeye çalışmadan başka bir kişinin duygularını ve ihtiyaçlarını algılama ve bunlarla ilişki kurma halidir. Empati aynı zamanda başka bir kişinin iç durumunu "okumak" ve onu diğer kişiye yardımcı olacak, destek sunacak ve karşılıklı güveni geliştirecek şekilde yorumlamak anlamına gelir.

Sahip olduğumuz her ilişki bize bir şeyler öğretebilir ve başkalarıyla olumlu ilişkiler kurarak daha mutlu olma imkanını yakalayabiliriz.


Kaynakça

Bu makale Lorri Freifeld tarafından yazılmıştır. Orjinal versiyona buradan ulaşabilirsiniz.