İlk Kez Ebeveyn Olanların Yaptığı 5 Ortak Hata

İlk Kez Ebeveyn Olanların Yaptığı 5 Ortak Hata

Yeni bir ebeveyn olmak, çocuğunuzu gelişimsel olarak yeteri kadar izleyip izlemediğinizi merak ettiğiniz için streslidir. Her ebeveyn mükemmel olmasa da bu 5 erken ebeveynlik hatasından kaçınabiliyorsa çocuğunun gelişimsel olarak geride kalmasını önleyebilir.

Çocukla yeterince konuşmamak.

Ebeveynler bazen bebekleriyle konuşma gereğinin farkında olmazlar. Çok sayıda çalışma, çocuğunuzla doğumundan itibaren konuşmanın çocuğunuzun dil becerilerini geliştirmek için harika bir yol olduğunu göstermiştir. Bebeğiniz gün boyunca yaklaşık 30.000 kelime duyuyor olmalıdır. Genellikle ebeveynler bebeklerine dil becerilerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları dikkati vermezler.

Televizyonu insan etkileşimlerinin yerini doldurmak için kullanmak.

Bebeklerin,çevreleri hakkında bilgi edinmek için doğrudan insan etkileşimi ve geri bildirime ihtiyaçları vardır. Televizyon izlemenin bir çocuğun dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olabileceği yaygın bir efsanedir. Araştırmalar, televizyon izlemenin dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olmadığını, çocuğunuza nesneleri kendi sözcükleriyle ilişkilendirmesi için öğrenmesi gereken doğrudan geri bildirimi vermediğini göstermiştir.

İlk yıl boyunca bebeklere kitap okumamak.

Birçok ebeveyn, çocuklarına hikaye okumaya başlamak için konuşmaya başlamalarına kadar bekleyerek hata yapmaktadır. Bir çok çalışmada çocuğunuza doğumdan itibaren kitap okumanın, çocuğunuzun kelime sayısını büyük ölçüde artırdığı için erken dil gelişimine yardımcı olduğu görülmüştür. Çocuk kitaplarının, günlük ana baba konuşmalarına kıyasla üç kat daha fazla kelimeye sahip olduğu gözlenmiştir; bu nedenle çocuğunuza kitap okuyarak onun daha fazla kelimeye maruz kalmasını sağlayabilirsiniz. İlk başta çocuğunuz çok duyarlı olmayacaktır; ancak okuma çocuğunuzu erken dil gelişimi için gerekli olan birçok yeni ses ve duyguya maruz bırakacaktır.

Çocuklarıyla yeterince oyun oynamamak.

4. aya kadar çocuğunuzla birlikte ‘’peekaboo’’ ve ‘’patty-cake’’ gibi farklı oyunlar oynamaya başlamak önemlidir. Bu oyunlar bir yandan çocuğunuzun mizah ve dil becerilerini geliştirirken bir yandan da çocuğunuzla bağlantı kurmanız için bir fırsat sunar. Bu eğlenceli oyunlar, çocuğun yüz becerilerini farklı yüz ifadelerine ve onlarla oynarken çıkardığınız seslere maruz bırakarak gelişimlerine yardımcı olur.

Çocuklarına şarkı söylememek.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza düzenli olarak şarkı söylemeniz harika bir şeydir. Bu çocuğunuza çeşitli seslere maruz kalması için ve aynı zamanda onu sakinleştirmesi ve rahatlatması için bir fırsat sunar. Çocuğunuzla şarkı söylemek, çocuğunuzla bağ kurmanın yanı sıra dil becerilerini geliştirmeye de yardımcı olacak harika bir yoldur.

 

Kaynakçahttps://getstarling.versame.com/5-common-mistakes-first-time-parents/