İnce Motor Becerileri Geliştirmek İçin 6 Aktivite

İnce Motor Becerileri Geliştirmek İçin 6 Aktivite

İnce motor becerilerden ve hareketlerden bahsederken, parmaklarda ve ellerde bulunan kasları geliştirmekten ve kullanmaktan söz ediyoruz. Yetişkinler olarak, çocuk sahibi oluncaya ve orada çok şey olduğunu fark edinceye kadar bu konu düşünmek için fazla zaman harcamadığımız bir şey oluyor.

Çocuklarımdan biri küçükken ince motor hareketleri ve becerileri geliştirmekte zorlandığı için bize, el kaslarını destekleyen ve geliştiren aktiviteler yapmamız önerildi. Bunu evde yapmanın en güzel yanı da, yürümeye başlayan çocuğunuz için terapi hissi yaratmadan ellerle çalışmanın birçok eğlenceli yolu olmasıdır.

 

Çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak istiyorsanız veya çocuklarınızla daha eğlenceli aktiviteler arıyorsanız, aşağıda oynamayı sevdiğimiz altı aktivite var.

Boncuk Dizme

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bu aktiviteyi gerçekten çok seviyor çünkü giyebilecekleri veya verebilecekleri şeyler yaratabiliyorlar ve bu aslında ince motor gelişimine de yardımcı oluyor. İhtiyacınız olan tek şey, boncukları yerleştirebilecekleri çeşitli boyutlarda boncuklar ve iplik.

Oyun Hamurları

Bu çoğu çocuğun oynadığı şeylerden biridir ama oyun hamurlarının çocuklarınız için çok iyi olduğunu biliyor muydunuz? Oyun hamuru ile çalışmak, ellerle yoğurmak, renkleri karıştırmak için el kasları kullanılır. Oyun hamuru ile oynarken çocuklar çok eğleniyorlar, zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyorlar.

Delikten Geçir

Çocuklarım pipetle oynamayı çok seviyor. Onların iyiliği için kullanabileceğimi fark edinceye kadar pipete olan ilgilerine her zaman sinirlenmişimdir. Bir süzgeç alın veya bir karton kutuda delikler açın ve çocuklarınıza pipet verin. Pipetleri deliklerden geçirmek için çok zaman harcayacaklar. Bu aktivite onları büyülüyor ve aynı zamanda iyi bir öğrenme sağlıyor.

Parmak Boyası

Parmakla boyama, sadece anaokulunda gerçekleşen faaliyetlerden sadece biri değil. Aslında gerçekten harika bir öğrenme aracıdır. Eldeki kaslar harika bir sanat yaparken aynı zamanda egzersiz yapıyor.

Bardak Dizme

13 aylık çocuğum, plastik bardaklar, kahve bardakları veya su şişeleri olsun, her şeyi üst üste koymaya bayılıyor. Bardak dizme gibi oyunlar çocuklar için bir şeyleri nasıl bir araya getireceklerini ve en üstteki nesneleri yerleştirmek için nasıl konsantre olacaklarını öğrenmek açısından harika bir etkinliktir. Bu etkinlik gerçek odaklanmanın geliştirilmesine yardımcı olur.

Taşları Sıralama

Evimizin yakınında sıkça gittiğimiz bir oyun alanımız var ve çocuklarımın küçükken orada yaptıkları ilk şeylerden biri de taşlarla oynuyor olmalarıydı. Bazıları ceplerine gizlice sokar ve sıralarlardı, bu yaptıkları da aslında öğrenmek için harikadır.

Eğer taş yoksa çocuğunuzun küçük parçaları parmaklarıyla sıralamayı ve düzenlemeyi öğrenmesine yardımcı olmak için farklı türde kuru fasulye veya şeker kullanabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/slideshow/6-activities-develop-fine-motor-movements/