İnflamasyonla (İltihapla) Savaşmanın Doğal Yolları Nelerdir?

İnflamasyonla (İltihapla) Savaşmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Düşük dereceli veya sistemik inflamasyon olarak da bildiğimiz kronik inflamasyonu (iltihabı) azaltarak, birçok önemli hastalığa karşı savunmanızı artırabilirsiniz. Diyetinize ve genel kişisel bakımınıza yapılacak küçük değişikliklerin yanında, kronik iltihabı belirli doğal maddeler ve alternatif terapilerin yardımıyla azaltabilirsiniz.

Akut ve Kronik İltihap

Bağışıklık sisteminin enfeksiyona veya yaralanmaya yabancı maddelerle savaşan inflamatuar kimyasalları aktive ederek yanıt verdiği akut iltihabın aksine, kronik iltihap vücut için faydalı değildir.

Genellikle stres ve yetersiz beslenme gibi yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanan kronik iltihap, bağışıklık sistemi sürekli olarak bu inflamatuar kimyasalları serbest bıraktığında, savaşacak yabancı istilacılar olmasa bile ortaya çıkar. Kronik iltihabı azaltmak için çalışarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, iltihapla ilgili olduğu gösterilen bir dizi duruma karşı koruma sağlayabilirsiniz, bunlar;

 • Kalp hastalığı
 • Kanser
 • İnme
 • Şeker hastalığı
 • Alzheimer hastalığı
 • Astım
 • Huzursuz bağırsak sendromu

İltihabı doğal yollarla azaltmak için çeşitli yaklaşımlara göz atalım.


Omega-3 Yağ Asitleri

2002 yılında yayınlanan bir araştırma incelemesine göre, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek (balık yağı ve keten tohumu yağı gibi gıdalarda doğal olarak bulunur) ve kırmızı et ve süt ürünleri gibi gıdalarda bulunan bazı omega-6 yağ asitleri bakımından düşük bir diyet sürdürmek, iltihaplanmayı azaltmaya ve meme kanseri, kalp hasatlıkları, astım ve iltihaplı romatizma gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Şifalı Otlar

Ön araştırmalar, bazı bitkilerin iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, 2007’de yayınlanan bir hayvan çalışmasında, bilim adamları, kurkuminin (köri baharatı zerdeçalında bulunan bir bileşik) sitokin adı verilen pro-inflamatuar proteinleri yenebileceğini keşfettiler. Ve 2005’te yayınlanan yapay ortamda yapılan bir araştırmada, araştırmacılar zencefilin iltihabı, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlardan (aspirin gibi) daha etkili bir şekilde azaltabileceğini buldu.

Hem zerdeçal hem de zencefil yemek pişirmede taze veya kuru halde kullanılabilir. İltihabı azaltmak için herhangi bir türde bitkisel takviye kullanmayı düşünüyorsanız, bu takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Yoga

2010 yılında 50 kadın katıldığı bir araştırmaya göre, düzenli olarak yoga yapan kişilerde interlökin-6 (bir iltihap belirteci) seviyeleri düşmüş olabilir. Katılımcılardan alınan kan örneklerini inceleyen araştırmacılar, yoga yapanların yoga yapmayanlara kıyasla interlökin-6 oranının %41 daha düşük seviyelere sahip olduğunu gözlemledi.


Diyet

Anti-inflamatuar gıdalara odaklanan bir diyet, inflamasyonu azaltmak için de gerekli kabul edilir. Bir anti-inflamatuar diyette yenecek yiyecekler hakkında daha fazla bilgi edinin ve doktorunuza danışın.


Yaşam Tarzı

İltihabı azaltmada ilk adımınız yaşam tarzınızda sağlıklı değişiklikler yapmak olmalıdır. Aşağıdaki yaklaşımların iltihapla mücadeleye pozitif etkisi olabilir:

 • Stres yönetimi (meditasyon ve tai chi gibi zihin-beden uygulamaları örnek olabilir)
 • Sigara içmekten kaçınmak
 • Alkol alımını sınırlamak
 • Düzenli egzersiz
 • Yeterli uyku almak

İltihap için diyet, takviye veya herhangi bir alternatif ilaç kullanmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuza danışın. Herhangi bir durumu kendi kendine tedavi etmek ve standart bakımdan kaçınmak veya geciktirmek ciddi sonuçlara yol açabilir. Yaşam tarzı, stres yönetimi ve sağlıklı yaşamla ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız Dilgem sitesinden bilgi alabilir ve birçok farklı alanda çeşitli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaynakça

Bu makale Cathy Wong tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.