İnmenin (Strok) Konuşma ve Dil Üzerindeki Etkisi

İnmenin (Strok) Konuşma ve Dil Üzerindeki Etkisi

Grammy ödüllü şarkıcı Randy Travis’in geçen yıl yaşadığı inme nedeniyle konuşamadığını veya şarkı söyleyemediğini duymuş olabilirsiniz. Temmuz 2013’ te geçirdiği inmeden sonra, kaybettiği motor becerilerinin çoğunu fizik tedavi ile geri kazanabildi ancak konuşmasını geri kazanamadı. Ulusal İnme Derneği’ne göre, inme veya serebrovasküler olay (SVO) genellikle beynin bir tarafını etkiler. Vücudun bir tarafı için hareket ve duyu beynin diğer tarafından kontrol edilir. Peki, bu ne anlama geliyor? İnme, beynin sol tarafını etkilerse vücudun sağ tarafında problemler olacaktır.

 

İnmenin 2 Önemli Tipi ve Dil ve Konuşma Üzerindeki Etkileri

Beynin sol tarafı, dil ve konuşma becerileri ile anlama becerisini kontrol eder. Beynin sağ tarafı ise dikkat etme, nesneleri ve insanları tanıma, duyma veya dokunma ve kendi bedeninizin farkında olma becerisini kontrol eder. Bazı solak insanlarda dil, beynin sağ tarafında kontrol edilir ve beynin sol tarafında da farkındalık becerisi kontrol edilir.

İnmenin konuşma ve dil üzerindeki en büyük etkilerinden biri afazidir. Afazi, beynin dilden sorumlu olan kısımlarının inme sonrası hasarlanması ile görülen bozukluktur. Afazi, genellikle aniden ortaya çıkar, sıklıkla inme veya kafa travması sonucu, beyin tümörü, enfeksiyon veya demansta olduğu gibi yavaş da gelişebilir. Bozukluk, alıcı ve ifade edici dili, ayrıca okuma ve yazma yeteneklerini bozar.

İki temel Afazi türü vardır: Wernicke ve Broca.

Wernicke veya alıcı afazi de denilen akıcı afazi olan insanlar, anlamı olmayan, gereksiz kelimeler ekleyen ve hatta telafi edici kelimeler yaratan uzun cümlelerle konuşabilirler. Örneğin, Wernicke afazili birisi “´Koltuğun üstündeki çatalla çivi çakarım.” gibi anlamsız cümleler üretebilir. Wernicke afazili insanlar konuşmayı anlamada genellikle güçlük çekerler ve çoğu zaman hatalarından habersizler. Bu bireylerin genellikle motor güçsüzlüğü yoktur çünkü beyin yaralanmaları beynin hareketi kontrol eden kısımlarına yakın değildir.

Akıcı olmayan afazi, genellikle Broca afazisi olarak adlandırılır. Broca afazisi olan kişilerde beynin ön lobu zarar görmüştür; bu yüzden anlamlı ama aşırı çabayla söylenen kısa ifadelerle konuşur. Genellikle küçük sözcükleri çıkarırlar. Örneğin, Broca afazili bir kişi “Köpeği yürüyüşe çıkaracağım.” yerine “Köpek yürü çıkar.” diyebilir. Broca afazililer tipik olarak başkalarının konuşmalarını oldukça iyi anlayabilir. Bu nedenle, bozukluğun farkındadırlar ve kolayca sinirlenebilirler. Broca afazisi olan kişilerde sıklıkla sağ taraf zayıflığı veya kol ve bacak felci olur; çünkü zarar görmüş ön lobları motor beceriler için önemlidir.

Ulusal İnme Derneği inme ile ilgili tüm semptomların ayrıntılı bir çizelgesine sahiptir.

Randy Travis, ödüllü şarkı sesine tekrar kavuşabilecek mi? Bir şeyler söylemek için erken olabilir. Raporlar hala tam bir cümle kuramadığını göstermesinden dolayı terapisti, üç yıl içinde sahneye geri dönmesinin söz konusu olamayacağını iddia ediyor.

Kaynakça: http://www.speechbuddy.com/blog/speech-disorders/effect-of-stroke-on-speech-and-language/