İnsanların Neden Terapiye İhtiyacı Vardır?

İnsanların Neden Terapiye İhtiyacı Vardır?

İnsanlar sorunları olduğunda ve bu sorunlarla yalnız başa çıkamadıkları zamanlarda terapiye ihtiyaç duyarlar. Terapi, insanların duyguları hakkında konuşmasına yardımcı olur. Problemlerle çalışmalarına ve yeni beceriler öğrenmelerine yardımcı olur. Bunu yaptıklarında daha iyi iletişim kurmaya ve daha iyisini yapmaya başlarlar.

İnsanların farklı nedenlerden dolayı terapiye ihtiyaçları vardır. Bazı insanların depresyon veya kaygıyı hafifletmesi gerekir. Diğerlerinin ise dikkatlerini, öğrenmelerini ve odaklanmalarını geliştirmek için buna ihtiyaçları vardır. Bazı insanlar kaygı, endişe veya korku konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar. Herkes sorunlarının üstesinden gelebilmek için yardımı hak ediyor.

 

Terapi Nasıl Çalışır?
Terapide insanlar konuşarak ve yaparak öğrenirler. Bir terapist, bir kişinin ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirmek için etkinlik ve fikirleri paylaşacaktır. Böylece insanlar sorunlarını çözmenin yollarını öğrenirler.

Terapi yararlı düşünceler oluşturur ve sağlıklı davranışları teşvik eder. Terapistler, insanların öğrenirken kendilerini cesaretlendirmelerine yardımcı olur. İnsanların kendi içlerindeki iyiyi görmelerine ve güçlü yönlerini bulmalarına yardımcı olurlar.

Terapide Neler Olur?
İlk başta terapistiniz sizinle konuşacak, sorular soracak ve hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için sizi dinleyecektir. Bu, terapistinizin sorunu anlamasına yardımcı olur. Birlikte yardım etmek istedikleriniz için hedefler oluşturacaksınız

Terapi seanslarında şunları yapabilirsiniz:
Konuşma: Terapistler, insanların duyguları hakkında konuşmasını sağlar. Konuşma, duyguları ifade etmenin sağlıklı bir yoludur. İnsanların kendilerini kabul görmüş, anlaşılmış ve öğrenmeye hazır hissetmelerine yardımcı olur.

Aktivite yapmak: Terapistler duygular, başa çıkma becerileri veya korkularla yüzleşme hakkında dersler verebilir. Aktiviteler ve çalışma sayfaları bu dersleri ilgi çekici kılar.

Yeni becerilerin uygulanması: Bir terapist dikkatli olma ve sakin nefes alma gibi becerilerin yanı sıra, korkularla yüzleşmenin ya da stresi azaltmanın yollarını da öğretebilir. Terapi toplantılarınızda öğrendiğiniz becerileri uygulayabilirsiniz.

Problemleri çözme: Terapistiniz problemlerin sizi evde ve okulda nasıl etkilediğini soracaktır. Bu sorunların nasıl çözüleceği hakkında birlikte konuşacaksınız.

Terapi Ne Kadar Zaman Alır? Terapinin ne kadar süreceği hedeflerinize bağlıdır. Çoğu zaman, bir terapist birkaç ay boyunca haftada bir kez sizinle görüşmek isteyecektir.

Kendinize Nasıl Yardım Edebilirsiniz? Eğer bir terapiste gidecekseniz, işte yapacağınız işi inşa etmenin yolları:

Değişim ve gelişime hazır olun: Olumlu bir tutum sergileyin. Kendinize inanın ve kendinize "Yapamam" yerine "Yapabilirim" demeyi öğrenin.

Ebeveynlerden, öğretmenlerden ve arkadaşlardan destek isteyin: Yardım etmelerini ve umursadıklarını göstermelerini sağlayın.

Güçlü yönleriniz üzerinde çalışın: İyi olduğunuz şeyleri yapmak için zaman harcayın. Bu, güven oluşturmanıza yardımcı olur.

Vücudunuza ve Zihninize iyi bakın: Egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin. Yeterli uyku almak ve rahatlamak için zaman ayırın. Elinden gelenin en iyisini yapan insanlarla olun. Sakin olmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olacak dikkatli nefes almayı öğrenin. Bunu ne kadar çok yaparsanız, size o kadar yardımcı olur.

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/teens/therapist.html?WT.ac=ctg#cattake-care

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94