İnternet Bağımlılığının Belirtileri

İnternet Bağımlılığının Belirtileri

İnternet bağımlılığı resmi bir zihinsel sağlık bozukluğu olarak tanınmamaktadır. Bununla birlikte, konu hakkında yazan ruh sağlığı profesyonelleri, yeterli sayıda bulunduğunda sorunlu kullanımı gösterebilecek belirtileri ya da davranışları not eder. Bunlar şunları içerir:

 

– İnternet ile meşgul olma: Kullanıcı çevrimdışıyken genellikle İnternet hakkında düşünür.

– Kontrol kaybı: Bağımlı kullanıcılar, bilgisayardan kalkıp uzaklaşmak konusunda kendilerini isteksizdir. E-postayı kontrol etmek veya biraz bilgi aramak için oturup, saatlerce çevrimiçi kalmayı sağlarlar.

– Çevrimiçi olmadığında açıklanamaz üzüntü ya da karamsarlık: Herhangi bir maddeye bağımlılık, bağımlı kullanıcı, bağımlı olduğu maddeden ayrıldığında, genellikle ruh halini değiştiren yan etkilere neden olur.

– Dikkat dağıtma (İnterneti antidepresan olarak kullanmak): Birçok internet bağımlısının ortak bir belirtisi, internette gezinerek kendini neşelendirmeye çalışmaktır.

– İnternet kullanımıyla ilgili sahtekârlık: Bağımlılar, işverenlere veya aile üyelerine çevrimiçi olarak geçirdikleri süre konusunda ya da İnternet’e katılımlarının derinliğini gizlemenin başka yollarını bulabilir.

– Sınırların veya engellemelerin kaybı: Bu, çevrimiçi cinsel fantezilerin çevrimiçi olarak paylaşılması ya da siber cinsiyete katılmak gibi romantik ya da cinsel sınırlarla ilgili olsa da, engellemeler de finansal ya da sosyal olabilir. Çevrimiçi kumar siteleri bağımlıların gerçek hayattaki bir kumarhanede olduğundan daha fazla para harcamasına neden olabilir, çünkü kullanıcılar paralarını kazandıklarını veya kaybettiklerini asla görmezler; bu nedenle paranın gerçek olmadığına inanmak daha kolaydır. Sohbet odaları kullanıcıları, yüz yüze veya telefon görüşmelerinde ortaya koyamayacakları sırları, gerçeklikten ayrılmaları nedeniyle göstermeye teşvik edebilir. Ayrıca, bağımlı olan kullanıcıların çevrimiçi olduğunda (örneğin, ‘hackleme’) bağımlı olmayanlara göre daha fazla suç işleme olasılığı daha yüksektir.

– Diğer İnternet kullanıcılarıyla sanal yakın ilişkilerin oluşturulması: Web tabanlı ilişkiler genellikle, çevrimiçi ortamda aşırı miktarda zaman harcayarak bağlantı kurmaya ve İnternet’te dolaşmaya neden olur.

– Diğer İnternet kullanıcılarıyla sanal yakın ilişkilerin oluşturulması: Web tabanlı ilişkiler genellikle, çevrimiçi ortamda aşırı miktarda zaman harcayarak bağlantı kurmaya ve İnternet’te dolaşmaya neden olur.
 

 

Kaynakça: https://www.mentalhelp.net/articles/symptoms-internet-addiction/

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı tarafından yapılmıştır.
Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı tarafından yapılmıştır. : 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94