İntihar Etmeyi Düşünüyorum Bunu Nasıl Durdurabilirim?

İntihar Etmeyi Düşünüyorum Bunu Nasıl Durdurabilirim?

İntihar etmek aklınızdan geçiyorsa, hemen yardım alın!

İşler o kadar kötüyse ve intihar etmeyi tek seçenek olarak görüyorsanız, depresyonun ve çaresizliğin üzerinizdeki etkisinin yoğun olduğuna dair güçlü işaretler vardır. Bunun gibi duygular, özellikle hayat zorlaştığında, gerçeklik hakkındaki görüşümüzü gölgeleyebilir. Tuzağa düşmüş ve başka seçeneklerin olduğunu göremiyor gibi hissedebiliriz.

 

En kısa sürede güvendiğiniz biriyle, tercihen ailenizdeki bir ebeveyn ya da diğer anlayışlı bir yetişkinle konuşun. Bir ebeveyn veya akrabanızla konuşamıyorsanız, akıl koçu, okul danışmanı, dini lider veya öğretmen gibi biriyle konuşun. Sohbeti "Son zamanlarda zor zamanlar geçirdim ve aklıma intihar etmek bile geliyor. Yardımınıza ihtiyacım var." diyerek başlatabilirsiniz. Güvendiğiniz kişilerden, durumunuz ve duygularınız hakkında sizinle konuşması için bir danışman bulmanıza yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

 

 

Şu anda konuşacak birini bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa yerel intihar yardım hattını arayın. Bu ücretsiz hatlar, adınızı bilmeden veya yüzünüzü görmeden size yardım etmek için eğitilmiş kişiler tarafından yönetilir. Aramalar gizlidir. Kendinize zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, yerel hastanenizdeki acil servise de gidebilirsiniz.

 

 

İntihar düşünceleri sık sık aklınıza geliyorsa, bu durumu küçümsemeyin ve ihmal etmeyin. En kısa sürede bir ruh sağlığı uzmanına, bu konuda yardım destek ve almak için başvurun.

 

 

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/teens/stop-suicide.html?WT.ac=t-ra#catmental-health

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94