İş Yerinde Çekinmeden Konuşmak Neden Bu Kadar Zor?

İş Yerinde Çekinmeden Konuşmak Neden Bu Kadar Zor?

Psikolojik güvenlik, alay veya misilleme ile karşılaşmadan risk alabileceğiniz ve fikirler ortaya koyabileceğiniz inancıdır. Çoğu zaman, bunu yaparken kendilerini rahat hissetmeyen kadınlar – özellikle de beyaz olmayan kadınlar.

Sacha Thompson yeni bir işe başlayacağı için heyecanlıydı. İşe alım süreci uzun ve meşakkatli geçmişti, ancak en sonunda yakında patronu olacak kişiden bir telefon almış ve ondan çok uluslu büyük bir şirkette çeşitlilik pazarlaması çabalarına liderlik etmesini istemişti.

Pozisyon hem maaşta bir artışt sunuyordu hem de ve küresel seyahati içerecek ve onu liderlik rolü için konumlandıracaktı.

İlk birkaç ay bir “balayı” gibiydi. Etkili bir direktöre rapor veriyordu ve yakında ekibini genişletebilecekti. Düzenli kontrollerde  müdürü, fikirlerini samimi bir şekilde paylaşması için onu teşvik etti. Bayan Thompson’a "Yeni bir programa başlıyoruz ve vizyonunuz ne olursa olsun, buna açığız" dendi ve yöneticisinin "gerçekten arkasını kolladığını" hissetti.

Sonra sıkıntı başladı.

Bayan Thompson, birkaç meslektaşından, programına sponsor olan bir yöneticinin de performansını eleştirdiğini duydu. Onun için haberdi. Geri bildirimi doğrudan almadığı için, yöneticiye yaklaşımını nasıl ayarlaması gerektiğini sormak için doğrudan kaynağa gidemeyeceğini hissetti.

Patronunun programını genişletmek için sürekli teşvikine ve şirketin yıllık konferansını çeşitlendirmedeki başarısına rağmen, Bayan Thompson kendini görünmez hissetmeye başlamıştı. İşyerine dahil olma konusundaki derin bilgisine ve Siyah bir kadın olarak yaşadığı deneyime rağmen, toplantıların dışında bırakıldığı ve fikirlerinin duyulmadığı hissine kapıldı.

Ve ilk müdürü şirketten ayrıldığında, yenisi ona haber vermeden onu deneme süresine aldı.

Bayan Thompson sürekli olarak susturulduğunu hissetti. Projeler konusunda kendisine çok az talimat verildiğini ve daha fazla bilgi isterse kapatıldığını söyledi. İhtiyaç duyduğunu hissettiği doğrudan geri bildirimi almadığını söyledi.

Onun bakış açısına göre, "Beni bırakmaya ikna etmek için çok uğraşıyorlar" gibi geldi dedi.

“Kendimi susturmaya, geri durmaya başladım” dedi.

Üç yıl önce heyecan verici yeni bir fırsat olarak başlayan şey, kendisini değerli, hoş karşılanmadığı veya güvende hissetmediği bir işe dönüştü, dedi. Saçlarını kaybetmeye ve mide sorunları yaşamaya başladı. Gitme zamanıydı.

Psikolojik güvenlik, alay veya misilleme ile karşılaşmadan konuşabileceğiniz, risk alabileceğiniz ve fikir, soru veya meydan okuma ortaya koyabileceğiniz inancıdır.

Harvard Business School’da profesör olan Amy Edmondson, 1990’da psikolog William Kahn tarafından ilk kez yazıldığından beri bu fikri araştırıyor ve popülerleştiriyor.

Dr. Edmondson, çalışanların kendilerini güvende hissettiklerinde hatalarını kabul edebileceklerine, geri bildirim isteyebileceklerine ve hatta korkunç sonuçlar olmadan başarısız olabileceklerine güvendiklerinnde bu sadece daha fazla ekip başarısı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kritik bir anda bir hemşirenin doktora meydan okuması gibi belirli ortamlarda hayat kurtarıcı olabilir. Ve daha düşük riskli ortamlarda bile, psikolojik güvenliği olan ekiplerin yenilik, büyüme ve genişleme ve daha iyi işbirliği, güven ve katılım şansı daha yüksektir.

Google’da yapılan iki yıllık bir araştırma, katkıda bulunacak kadar güvende hissetmenin, yüksek performanslı ekiplerin açık ara en yaygın özelliği olduğunu buldu. İnovasyonun doğası, çalışanların yarı biçimlendirilmiş fikirler önermesini, risk almasını veya onları bilgilendirecek verilere sahip olmayabilecek çözümler önermesini gerektirir. Bu da ancak çalışanların kendilerini güvende ve güvende hissettikleri bir ortamda gerçekleşebilir.

Ancak çoğu zaman, işyerlerinde kendilerini güvende hissetmeyenler kadınlar ve özellikle beyaz olmayan kadınlardır.

Columbia Business School’da doçent olan Modupe Akinola, "Sayısal azınlıkta olduğunuzda veya herkesten farklı olduğunuzda, otosansür için baskı hissedeceksiniz" dedi. "Sadece doğası gereği, bir ortamın psikolojik olarak daha az güvenli hissetmesini sağlayan yegane şeylerden biri." Bu yüzden bu sorun renkli kadınlar için daha da büyüyor.

Dr. Edmondson, kadınların sağlam veriler veya söyleyecekleri konusunda kesinlikle haklı olduklarına dair inançları olmadan konuşma olasılıklarının erkeklere göre daha düşük olduğunu, bu yüzden kendilerini tutacaklarını söyledi. Bu ilgili. Kadınların kritik kavşaklarda konuşacak kadar güvende hissetmemesi, özellikle koronavirüs pandemisinin belirsizliği arasında gezinirken herkes için sorunlu olduğunu söyledi.

Tabii ki, çoğu kadın, konuştuklarında ya sevimli ya da yetkin olarak algılanmanın ikili bağını yaşarlar. Ancak beyaz olmayan kadınlar, ek ırksal klişelerle karşı karşıyadır. Dr. Akinola, bazı Siyah kadınların tonlarını değiştirmek için kendilerini baskı altında hissettiklerini ve böylece zararlı “kızgın Siyah kadın” klişesine uygun olarak algılanmadıklarını söyledi.

Yakın zamanda, yapay zekayı gün ışığına çıkaran Timnit Gebru gibi şirketlerini eleştirdikten sonra birçok beyaz olmayan kadın kovuldu veya kötülendi. Google’daki etik zorluklar ve ırk ayrımcılığı endişelerini dile getiren iki eski Pinterest çalışanı Ifeoma Ozoma ve Aerica Shimizu Banks.

Dr. Akinola, “Psikolojik olarak güvenli bir ortamda, bu tür bir geri bildirim veya muhalefetin memnuniyetle karşılanacağını ve onlar için sonucun çarpıcı biçimde farklı olacağını hayal edebilirsiniz” dedi. Güvenli bir ortamda liderler, samimi geri bildirime açık olmayı teşvik edecek ve aynı fikirde olmasalar bile bu geri bildirimi ele alacaklardır, dedi.

Ancak çok fazla kadın, şirketlerinden çizgiyi takip etme mesajını alıyor – ya da başka.

Sanal ortam, güvenlik sorununu daha da kötüleştirdi. Catalyst’in yakın zamanda yaptığı bir ankete yanıt veren kadın iş liderlerinin neredeyse yarısı, kadınların sanal toplantılarda sesini yükseltmekte zorlandıklarını söyledi. Ve her beş kadından biri, görüntülü toplantılar sırasında gözden kaçırıldığını veya görmezden gelindiğini bildirdi.

Dr. Akinola, “Sanal ortam, insanların genel olarak sahip olduğu sosyal etkileşim miktarını azalttı” dedi. Sosyal etkileşimler engellendiğinde, güven inşa etme ve gerçekten bağlantı kurma fırsatları – psikolojik güvenliğin yapı taşları – sanal ortam tarafından azaltıldığını açıkladı. Bu, tüm çalışanlar için, özellikle de kadınlar için geçerlidir.

Yöneticiler, kendilerine zor soruları sorarak güvenliği artırabilirler: Bazı fikirleri diğerlerinden daha fazla mı duyuyorum? Herkesin konuşma şansı olduğundan emin oldum mu?

Dr. Akinola, kuruluşların toplantılarda insanların birbirini kesmemesi için kurallar koyabileceğini söyledi. Bir araştırmaya göre, Yargıtay’da bile, kadın yargıçlar erkek yargıçların iki katı oranında kesintiye uğradı.

Liderler kırılganlık gösterebilir, risk alabilir ve daha fazla kadının psikolojik olarak güvende hissetmesini sağlayacak davranışları modelleyebilir, diye ekledi.

RARE Coaching and Consulting’in kurucusu Aiko Bethea, otuz yıla yayılan kariyerinde sadece bir kez risk alma konusunda güvende hissettiğini, çünkü patronunun kırılganlığı model aldığını ve tüm çalışanların fikirlerini memnuniyetle karşıladığını söyledi. O patron Stacey Abrams’dı.

Bayan Bethea, Atlanta şehri için yeni bir yasama süreci üzerinde çalışırken, "bununla birlikte hareket etmek ve yapmak" konusunda kendisine güvendiğini hissetti ve Bayan Abrams’ın "asla yapmayacağım şeyleri yapmam için bana meydan okuduğunu da ekledi yapmayı hayal ediyordum – otobüsün altına atılmama asla izin vermeyeceğini biliyordum."

Bayan Bethea, “Bana inandı ve beni zorladı” dedi. “Bu yaşadığım en iyi deneyimdi.”

Bayan Thompson’a gelince, o şimdi müşterilere işyerinde çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda tavsiyelerde bulunuyor; ve müşterilerini birlikte psikolojik olarak güvenli organizasyonlar yaratmaya teşvik ediyor. “Ah, özellikle bu sanal alanda insanları doğru bir şekilde dahil etmek ve kendilerini dahil edilmiş ve değerli hissettiklerinden emin olmak zorunda mıyım?” diyen liderler için ampullerin yandığını gördüm” dedi.

Bayan Thompson, "Pek çok kadın katkıda bulunmak istiyor ve biz de statükoya meydan okumak istiyoruz" dedi, "ama baştan dahil hissetmediysek yapamayız."

Kaynakça

Bu makale Ruchika Tulshyan tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.