İşaret Dilinin İşitmeye 5 Katkısı

İşaret Dilinin İşitmeye 5 Katkısı

Belki de işaret dilini bebeklere öğretmenin, ileride konuşma yoluyla daha kolay iletişim kurabilmeleri için iletişim becerilerini geliştirmenin harika bir yol olduğunu duymuşsunuzdur. Yeni araştırmacılar ve eğitimciler, işaret dilinin yalnızca işitme toplumu için iletişim becerileri söz konusu olduğunda yaşamın ilk yıllarında değerli olmadığını söylemektedirler. İşaret dili becerilerini edinmek, işitmesi normal olan çocuklar ve yetişkinler içinde oldukça avantajlıdır ve bu avantajlardan bazıları sizi şaşırtabilir.

İşaret Dilini Öğrenmenin 5 Faydası

Yazı yazmayı geliştirir:Araştırmalar, alfabeyi temel işaret dili becerileri ile öğrenen çocukların yazım becerilerini geliştirebileceğini göstermektedir. İşaret dili, çocuklara sözcükleri hatırlamaları için başka bir araç kazandırmaya yardımcı olur ve beyin üzerinde daha büyük bir iz bırakmasını sağlar. Kaslarımızın kendine ait küçük hafızaları vardır, bu yüzden bir kelimeyi söylemek için işaret dilini kullandığımızda, o kelimeyi daha sonra hatırlamak çok kolay olacaktır.

Sınıf davranışlarını iyileştirir: İşaret dilini işitme sınıflarına dahil eden bazı öğretmenler daha iyi sınıf yönetimine sahip olduklarını bulmaktadır. Tuvalet gitmek veya soru sormak gibi şeyler için işaretler kullanmak ders kesintilerini azaltabilir ve diğer öğrencilerin dikkatlerini dersten ayırmamalarını sağlanabilir.

Küçük motor becerilerini geliştirir:İşaret dili, el hareketleriyle iletişim kurmak için gereken el becerisi nedeniyle küçük motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Küçük kas kuvveti ve koordinasyonu ile mücadele edenler bu becerileri geliştirebilir ve başka bir dille daha verimli iletişim kurmayı öğrenebilirler.

Genel iletişim becerilerini geliştirir:“Dil” deyince, konuşulan ana dilinizi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte  dil, beden dili, duygusal dil ve daha fazlasını içermektedir. Yapılan bir çalışma işaret dilini kullanan kişilerin, genel beden dilini okuma kabiliyetinin gelişmiş olduğunu göstermektedir; bu da iletişimin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sözlü dilden farklı olarak iletişim kurmak için kullandığınız diğer yolları düşünün. Örneğin; Her çiçeğin farklı bir duygusal mesaj içerdiğini biliyorsunuz, mesela kırmızı bir gülün sevgi anlamına geldiği gibi. İşaret dili aynı zamanda duyguları iletmeye ve duygularını kolayca ifade edemeyen insanlara yardımcı olmaktadır.

Daha iyi bir kelime hazinesi oluşturur:İnsanlar bedenlerini iletişim kurmak için kullanma eğilimindedirler; Örneğin işaret etmek, omuzlarını silkmek veya burnunu buruşturmak gibi. İşaret dili bu doğal eğilimi alır ve sözcük dağarcığını ve kelimelerin anlamlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Sözcüğü duyduğunuzda ve konuşulan sözcüğü gördüğünüzde, bu beyininizde daha güçlü bir iz bırakır. Ayrıca, işaretler çoğu zaman, “dinle” işaretini vermek için elinizi kulağın arkasına götürmek gibi  kelimelerin gerçek anlamlarına yakından bağlıdır.

Kaynakçahttps://www.speechbuddy.com/blog/language-development/5-ways-sign-language-benefits-the-hearing/