İşinizi Nasıl Daha Eğlenceli Hale Getirebilirsiniz?

İşinizi Nasıl Daha Eğlenceli Hale Getirebilirsiniz?

Gençlere gelecekteki meslek seçimlerini düşündüklerinde, genellikle tutkularını takip etmeleri, kendileri için şevk ve anlam içeren işler aramaları tavsiye edilir. Bununla birlikte, günümüzün zorlu iş piyasasında birçok insan ideallerinden gitmek yerine, şimdilik yapabilecekleri işlere yönelme gereği duymaktadır. Bu, birçok insanın sevdikleri, ancak idealleri olmadığı veya tamamen sevmedikleri işlerde bulundukları anlamına gelir.
 

Daha iyi bir işinizin olmasını ister miydiniz? Eğlenceli bir işinizin olmasının şansla bir alakası yoktur; ister inanın ister inanmayın, çoğu “sıradan iş”, bazı ince ayarlarla “eğlenceli işlere” dönüştürülebilir. Bu, kendilerini zor iş ortamında bulan ve daha zevkli bir iş ararken, garanti bir işten ayrılma riskini almak istemeyebilecek birçok insan için iyi bir haber olabilir. İlginçtir ki, işi eğlenceli kılan şey bireye bağlıdır ve neredeyse herkes mevcut işini kişisel olarak daha eğlenceli hale getirmek için adımlar atabilir, böylece aynı organizasyondaki farklı insanlar birbirlerini tamamlayabilecek farklı sorumluluklar alabilirler.

 

Bir işi daha keyifli hale getirme arzusu anlamsız bir iş değildir. İşler bazı stresler içerebilse de, insanlar genellikle kendi benzersiz yeteneklerini kullanmak ve doğru türde zorluklarla mücadele edip işlerine anlam kazandırmak için kendi ihtiyaçlarına uygun işleri tercih ederler; böylece saatin kaç olduğunu daha az kontrol ederler, pazartesi sabahı sendromunu daha az yaşarlar ve iş yerine daha az stres ile gelirler. İş stresi en sık karşılaşılan stres kaynaklarından biri olduğundan, bu açıkça birçok insanın yüzleşmek istemediği ve kurtulmak istediği bir şeydir. Aşağıdaki adımlar, insanların mevcut işlerini daha tatmin edici ve daha az stresli hale getirmelerine yardımcı olabilir. Hazır mısınız? Hadi biraz eğlenelim!

Akış Bulun
Hayatınızdaki akışları yaşarken geçirdiğiniz zamanları bir düşünün, etrafınızdan ilham alırsınız ve işler sizin için gerçekten çok kolay olur. Hangisini yaparken kendinizi iyi hissediyorsunuz? İnsanları organize etmek, sorunları gidermek veya bir mekanı dekore etmek gibi belirli aktiviteler yaparken mi? Yoksa gününüzün belirli anlarını, insanlarla konuşarak, şakalar yaparak ya da yalnız zaman geçirerek, kendinizi duygusal olarak beslerken mi? Bunları şu anki mesleğinize dahil etmenin bir yolu olup olmadığını düşünün: Örneğin, etkinlikler planlamayı seviyorsanız, ofis partisi planlayıcısı olun; uyuşmazlık çözümü sizin kararınızsa, memnuniyetsiz müşterilerle ilgilenmeye gönüllü olun; eğer mümkünse gün boyunca mizah duygusu sağlayın. Akış sağlayan işler genellikle eğlenceli işler olarak deneyimlenirler.

İş gününüzde bazen bir akış oluşturmanın, memnuniyet olarak bilinen daha keyifli aktiviteler için daha az eğlenceli olan aktiviteleri değiştirmek yerine, doğru zorluk seviyesini ve anlamını içeren yeni sorumluluklar eklemek anlamına geldiğine dikkat etmek önemlidir.

Bu, biraz daha fazla iş anlamına gelse bile, denemeye değer olabilir. Bu tür etkinlikler stresi azaltabilir ve işinizde daha fazla anlam ve eğlence içerebilir, bu da ekstra heves ve çabayı getirebilir.

Neşenizi Paylaşın
Mevcut işinizin insanlara yardım edebileceği yolları düşünün. İşlerinden açıkça nefret eden ve orada olmak istemeyen, ayrıca bizimle konuşmak ve günümüzü özel kılmak için zaman ayıran görevlilerinin hepimiz farkındayız. Mutluluğu paylaşmak için çalışanlar gerçek bir hizmet sunuyorlar ve bu kişilerin yaptıkları işi, ‘eğlenceli iş’ olarak düşünmeleri daha olası bir durumdur.

İşiniz insanların hayatlarına dokunmanıza nasıl izin veriyor? Karşılaştığınız insanlara karşı pozitifliğinizi paylaşabilir, uzmanlığınızı paylaşarak başkalarına yardım etme fırsatları bulabilir ve hatta başkalarına ilham verebilirsiniz. Dünyayı daha iyi bir yer yapan işler, memnuniyet duygusu yaratır ve eğlenceli işler olarak deneyimlenmesi muhtemeldir.

Anlam Yaratın
Yaratıcılığınızı kullanın ve özel yeteneklerinizi mevcut işinizde kullanın; böylece işinizle ilgili deneyimleriniz değişebilir. İşinizin topluma nasıl olumlu bir şekilde katkıda bulunabileceğine bakın ve işinizde daha büyük anlamlar bulun. İşin maddi olmayan ödüllerine odaklanmak çoğu işi eğlenceli işlere dönüştürebilir ve iş stresini de azaltabilir. İyi eğlenceler.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/creating-fun-jobs-3145269