İşitme Kaybı İletişimi Nasıl Etkiliyor?

İşitme Kaybı İletişimi Nasıl Etkiliyor?

İşitme kaybı günümüzde insanların çoğunu bir dereceye kadar etkiler. Bu, yetişkinler de dahil olmak üzere çeşitli farklı şekillerde kendini gösterebilir: Çok yüksek sesle TV izleme, sınıfta öğretmene daha yakın yerlerde oturma veya dudak okuma. Bazı kişiler bu kaybı telafi etmek için işitme cihazları, koklear implantlar ve hatta kemik bağlantılı işitme cihazları (BAHA) kullanabilirler

Günümüzde tüm çocuklara, doğum sonrası hastaneden ayrılmadan önce yeni doğan işitme taraması yapılır. Bu, risk altında olabilecek çocukların erken teşhis edilmesine yardımcı olur. İşitme kaybı olan bebekler gecikmiş dil ve konuşma gelişimi için daha büyük risk altındadırlar ve erken teşhis ve müdahale, olumsuz etkileri azaltmak için en iyisidir.

İşitme Kaybının Derecesi

İletişime Etkisi

Çok Hafif Derecede İşitme Kaybı (16-25 dB)

Öğretmen, 3 metre uzaklıktayken çocuğun verdiği mesajın ’unu kaçırabilir. Daha gürültülü ortamlarda etkisi daha çok görülür.

Hafif Derecede İşitme Kaybı (26-40 dB)

Çocuk herhangi bir amplifikasyon (yükseltici) kullanmazsa mesajların % 25-50’sini kaçırabilir.

Orta Derecede İşitme Kaybı (41-55 dB)

Çocuk konuşmayı sadece birkaç metre uzaklıkta yüz yüze dururken anlayacaktır. Yeni kelimeler veya fikirler sunulduğunda, çocuk muhtemelen çoğunu kaçıracaktır. Amplifikasyon olmazsa, çocuk mesajın % 50-100’ünü kaçırabilir.

İleri Derecede İşitme Kaybı (56-70 dB)

Amplifikasyon kullanılmadığı sürece çocuk mesajın % 100’ünü kaçırabilir. Konuşmacı yavaş ve yüksek sesle konuşmalıdır.

Çok İleri Derecede İşitme Kaybı (71-90 dB)

Çocuk amplifikasyon kullanmadığında yaklaşık 1 metre uzaklıktaki sesleri bile duymakta zorlanabilir.

Ağır İşitme Kaybı (≥ 90 dB)

Çocuk konuşma titreşimlerinin farkında olabilir, ancak muhtemelen sesleri algılamayacaktır. Çocuk işitme yetersizliğini telafi etmek için görsel ipuçlarına güvenir.

Müdahale bireyin yaşına, kaybın şiddetine ve türüne bağlıdır. İşitme güçlüğü, çocuğun dil ve konuşma gelişimini ve okul başarısını etkileyebilir. Çocuğunuzun işitme becerisi hakkında endişeleriniz varsa, bir işitme uzmanından değerlendirme alın.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/hearing-loss-impacts-communication/