İyi Bir Ergoterapist Olmak İster Misiniz?

İyi Bir Ergoterapist Olmak İster Misiniz?

Robert Fulghum’un birkaç hafta önce ‘Ne Biliyorsam Hepsini Anaokulunda Öğrendim ’ adlı en çok satan kitabının bir kopyasıyla karşılaştım. 30 yıldan fazla bir süre önce yayınlanmış bir kitap. İşte Robert Fulghum’un ergoterapi kariyerime katkıda bulunan kitabında yer alan beş anaokulu dersi.

Paylaşın

İster bir akran, iş arkadaşı, öğrenci, bakıcı veya hasta olsun uzmanlık deneyiminizi paylaşın. Paylaşarak, ergoterapi mesleğinin yayılmasına yardımcı olursunuz aynı zamanda hastaların meslek temelli hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olursunuz ve daha iyi bir ergoterapist olursunuz.

Dengeli Bir Yaşam Yaşayın

Ergoterapistler olarak tüm gün boyunca hastanın sürekli zorlandığı şeyleri iyileştirmeye çalıştığımız andan itibaren çok çalışıyoruz. Bu taleplere karşı kendimize zaman ayırmak için hayatlarımızı dengelemenin bir yolunu bulmalıyız. Her gün sevdiğiniz bir şey için zaman ayırın- dışarı çıkın, müzik dinleyin, bir fincan çay içirin, evcil hayvanınızla oynayın veya bir kitap okuyun. Dengeli yaşam yaşayıp, ergoterapi ihtiyacı olan hastalarınıza da zaman ayırmanız gerekir.

Meraklı Olun

Dünyayı merak etmenin bir yolu olarak çocuksu merak duygusuna tutun. “Neden” sorusunu sorun. Meraklı bir ergoterapist daha yaratıcı bir ergoterapist ve daha iyi bir ergoterapist olur.

Hayat Kısa

(Burada yorum yapamıyorum. Fulghum alıntısı biraz daha doğrudan oldu) Yardım ettiğiniz nüfusa bağlı olarak, hasta kaybetmekle uğraşmak zorunda kalacaksınız. Kaybettiğiniz hastalarınıza yas tutmayı asla bırakmazken diğer hastalar için yaptığınız iyiliklere devam edin. Bu kayıpları zarafet ve güçle ele almak meslektaşlarınıza ve ailenize yardımcı olur.

En Önemli Kelimeyi Unutmayın “BAKIN”

Asla otomatik pilotta çalışmayın. Hastaların zorluklarına, çevrelerine, umutlarına ve hayallerine, bakıcılarına ve ilerlemelerine gerçekten bakın. Tüm bunlar hastanın bakım planına yaklaşma şeklinizi etkileyecektir, bu yüzden aramaya bakmaya devam edin.

Kaynakça: http://www.ottoolkit.com/blog/want-to-be-a-good-ot-remember-what-you-learned-in-kindergarten/