İyi Dinleme Becerileri ile Güçlü Arkadaşlıklar Kurmak

İyi Dinleme Becerileri ile Güçlü Arkadaşlıklar Kurmak

 

İyi dinleme becerileri, sağlıklı ilişkiler için hayati öneme sahiptir. Bir ilişkiyi güçlendirmek, bir çatışmayı çözmek ya da bir krizle yüzleşmek için destek sunmak, kısacası iyi dinleme becerileri bir yaşam çizgisi olabilir. Nasıl destekleyici bir dinleyici olabileceğinizi öğrenin; böylece kendinizi aynı şeyi yapabilen başka insanlarla çevrelenmiş olarak bulabilirsiniz. İşte iyi dinleme becerileri geliştirmek için bazı önemli adımlar:

 

1. Dinle, Dinle, Dinle: Arkadaşınıza ne sorunu olduğunu sorun ve cevabı gerçekten dinleyin. Göz temasını koruyarak ve söylemek zorunda oldukları şeyle ilgilendiğinizi göstererek korkularını, hayal kırıklıklarını ve diğer önemli duygularını yaymalarını sağlayın. İstenmeyen düşüncelerine karşı koyun ve bu düşünceleri bırakmalarını sağlayın.

2. Duyduğunuzu yeniden birleştirin: Dinlediklerinizden anladığınızı özetleyin ve tekrarlayın, böylece karşınızdakiler kendilerini dinlediğinizi bilir ve hissedebilecekleri duygulara odaklanır. Örneğin, arkadaşınız aile sorunları hakkında konuşuyorsa, "Kendini incinmiş gibi hissediyorsundur." diyebilirsiniz.

3. Duygularını Sorun: Ne hissettiklerini ve bunun nedenini açıklamalarını isteyin. Duygularını sormak iyi bir duygusal salınım sağlar ve durumlarının gerçekliğine odaklanmak onlar için yararlı olabilir.

4. Odağı Onlarda Tutun: Kendinize ait bir hikayeye geçmek yerine, kendilerini daha iyi hissedene kadar onlara odaklanın. Odağı hızlı bir şekilde onlara geri getirecekseniz, başınıza gelen bir olayı anlatabilirsiniz. Odaklanılan dikkati takdir edeceklerdir ve bu, onlara gerçekten özen gösterdiğinizi ve anlamaya çalıştığınızı hissettirecektir.

5. Beyin fırtınasına yardım edin: Başlangıçta tavsiye vermektense, duygularını anlatana kadar bekleyin ve sonra da beyin fırtınası çözümlerine yardımcı olun. Fikirlerini bulmalarına ve her birinin avantaj ve dezavantajlarına bakmalarına yardımcı olursanız, kendilerini iyi hissedebilecekleri bir çözüm bulmaları muhtemeldir. Belki de, yalnızca konuşmak ve biri tarafından dinlendiklerini bilmek kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayabilir.

6. Tavsiye Vermeyin: Bundan bahsetmiştik, bunun nedeni istenmeyen tavsiyeler stres yaratabilir. Problem üzerine tavsiye vermek ve durumu ‘düzeltmeyi’ istemek oldukça yaygındır. Özel olarak sizden talep edilmedikçe, bunu yapmayın. Sizin için işe yarayan bir tavsiye, arkadaşınız için uygun olmayabilir.

Ayrıca, vereceğiniz tavsiye küçümseyici hissedilebilir. Doğrudan tavsiye almak istemiyorsa, arkadaşınız muhtemelen sadece dinlenmek, anlaşılmış hissetmek ve sonrasında kendi çözümlerini bulmak istiyor olabilir.

7. Sürece Güvenin: Çözümlere başlamadan önce duyguları dinlemek biraz korkutucu olabilir ve arkadaşınızın üzgün duygular hakkında konuşmasını duymak sizi çaresiz hissettirebilir. Ancak, genellikle destekleyici bir tavır sunmak ve arkadaşınızla rahat bir yerde oturmak yapabileceğiniz en yararlı şeydir ve duygular fark edildikten sonra çözümler de gelmeye başlayabilir.

8. Kendinize de Zaman Ayırın: Kendi sorunlarınıza odaklanmak için zaman bulmak zor olabilir. Bir arkadaşa ihtiyacınız olduğunda, arkadaşınızın sizin için iyi bir dinleyici olacağı bilgisini unutmayın. Sürekli olarak hep veren taraf siz oluyorsanız, ilişkilerinizin dinamiğini yeniden değerlendirmeniz gerekmektedir. Fakat iyi bir dinleyici olmak sizi daha güçlü, daha şefkatli biri yapabilir ve ilişkileriniz için daha destekleyici bir açı yaratabilir.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/strengthen-your-friendships-with-good-listening-skills-3144970
Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                +90 (533) 165 60 94