İyi Öğretmen Nasıl Olunur?

İyi Öğretmen Nasıl Olunur?

Kimse mükemmel değildir!
Öğretmen olduğunuzda, tüm öğrencileriniz için mükemmel olmak zordur. Hepimizin farklı olduğu, öğrencilerinizin de kendi öğrenme stiline sahip olduğu açıktır. Öğretme stiliniz, öğrencinizin öğrenme stiline yaklaştığında, kesinlikle onun en iyi öğretmeni olacaksınız. Bu biriyle aynı frekansta olmak gibidir. Ancak, bütün öğrencilerinizin öğretme yöntemleriniz hakkında aynı düşünceye sahip olamayacağı açıktır, bu nedenle yanlış anlamaları önlemek imkansızlaşabilir.

Ancak, öğrencileriniz için her zaman daha iyi bir öğretmen olabilirsiniz, asıl etkili olan şey onları dikkatle dinlemenizdir. Burada, öğretmenlere 10 tavsiyemiz var, bunlar öğrencilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir:

Öğrencilerinizin Daha İyi Bir Öğretmen Olmanıza Yardımcı Olmalarına İzin Verin
1. İyi bir öğretmen olumlu bir öğretmendir.
Öğrencilerinizin problemleri, kötü günleri, stresleri ve hatta depresyonlu günleri olabilir. Bazı öğrencilerinizin daha kötü çalışmaya başladığını görüyorsanız, onlara verdiğiniz tüm okul çalışmalarını yapma arzuları yoksa ve her şeyden vazgeçmek istiyorlarsa, tartışmak ve onlara ne kadar kötü ya da tembel bir öğrenci olduklarını anlatmak için acele etmeyin.

Öğrencinizi destekleyin, ona sorunun ne olduğunu sorun, daha iyisini yapmaya zorlayın. Öğrencinizin depresyonda olduğunu görürseniz, belki derslerden sonra onunla buluşmak ve tam olarak ne olup bittiğini öğrenmek daha iyi olur. Gerekliyse bir uzmana yönlendirme yapabilirsiniz.

2. Onlara arkadaşça yaklaşın ama fazla ileri gitmeyin.
Öğrenciler öğretmenlerinin kendilerine bir öğrenci gibi davranmaya başlamalarından hoşlanmazlar. Profesyonel kalın, okulda öğrencilere yardımcı olun, onları dinleyin, yaşamları hakkında konuşun, ancak kim olduğunuzu hatırlayın. Genç bir uzman olsanız ve öğrencilerinizle neredeyse aynı yaşta olsanız bile, tüm bu argo sözcükleri kullanmanıza gerek yoktur (günlük yaşamınızda kullansanız bile). Öğrencileriniz bunu kaba ve profesyonelce bulmayacaktır. Anladığınız kadarıyla, bu iyi bir üne sahip olmak için en iyi yöntem değildir. Öğrencileriniz sizi ciddiye almayacaktır.

3. Derslerinizi hayatlarıyla ilişkilendirin.
Öğrencilerinizin derslerinizi hatırlamalarını istiyorsanız, sağladığınız bilgileri öğrencilerinizin hayatındaki bazı anlarla ilişkilendirmeye çalışın. Hayatın içinden örnekler bulup kullanabilirsiniz.

4. Zamanınız akıllıca kullanın.
Kim olduğunuzu ve nerede olduğunuzu unutmayın. Öğrenciler öğretmenlerinin geçmişlerini anlatmalarından pek hoşlanmayabilirler. Öğretmenleri onlara yaşamlarını anlatmaya başladığında, gençken ne kadar daha iyi olduklarını, o zaman tüm öğrencilerin daha iyi ve daha sabırlı olduklarını söylerler. Bu gibi şeyler öğrencilerinizin derslerden uzaklaşmasına sebep olabilir. Unutmayın ki zaman hem sizin hem öğrencileriniz için önemlidir, bu nedenle öğretmenlerinin hayatından dersle ya da öğrenilmesi gereken şeylerle ilgisi olmayan kişisel hikayeler, zamanın boşa harcandığı izlenimi oluşturup işlevsel olmayabilir.
{!GALLERY}
5. Daha fazla açıklama yapın.
Kendinizi en aptal insanın bile sizi anlayabileceği şekilde her şeyi açıklayan bir öğretmen olarak görseniz bile, buir şeyi öğrencilerinize birkaç kez açıklamaktan çekinmeyin, ve daha da önemlisi, bunu farklı şekilde yapmaya çalışın. Bazen bazıları gerçekten anlamıyorlar, fakat bu aptal oldukları için değil, belki de sadece farklı düşündükleri için olabilir.

Sabırlı olun ve anlattıklarınızı tekrar tekrar açıklayın, tüm öğrencilerin neden bahsettiğinizi anladığından emin olun. Bilirsiniz ki bir konuda temelleri olmazsa, ileride öğrenmeleri daha zor olacaktır.

6. Çeşitli şekillerde öğretin.
Dersleriniz için mümkün olduğunca farklı materyaller kullanmak için tembel olmayın. Öğrenciler, en iyi öğretmenin çok çeşitli şekillerde öğretebileceğine inanır: kitap, video, müzik, sunum, konuşma ve öğrencilerinizin kabul etmesi için ilginç olabilecek her şeyi kullanın (onları daha iyi tanırsınız, bu yüzden kesinlikle aklınıza iyi fikirler gelir).

Onlara bir video gösterirseniz, o videoda açıklanan gerçekleri içeren bazı belgeler verin, ardından tüm bu bilgileri kendiniz söyleyin, öğrencilerinizin materyali anlamaları ve edinmeleri çok daha kolay olacaktır.

7. Kararlı olun.
Kararlı olmanız diktatör olmanızın gerektiği anlamına gelmez. Ancak öğrenciler çok yumuşak ve sakin öğretmenleri de sevmezler. Çok yumuşak olmak, her zaman hoş değildir, özellikle söz konusu öğretmenlik olduğunda. Bu yüzden gerektiği kadar disiplinli ve kararlı olun.

8. İyi bir öğretmenin daima hedefleri vardır.
Bir derse başladığınızda, öğrencilerinizin bugün ne öğreneceklerini net bir şekilde anlamalarını sağlayın. Net bir hedefiniz olmalıdır, çünkü böyle bir plan öğrencilerin derste konsantre olmaları ve ne yapmaları gerektiğini bilmelerine yardımcı olacaktır. Tahtaya “şimdi yapılacaklar” gibi bir şey yazabilir veya planınızı adım adım söyleyebilirsiniz.

9. Öğrencileriniz için iyi bir örnek olun.
Bir öğrenci bize, her zaman okula lezzetli, doğal yiyecekler getiren ve onları öğle yemeği getirmeyen öğrencilerle paylaşan öğretmeni hakkında bir hikaye anlattı. Daha genç ve çok enerjik görünüyordu ve bazı öğrenciler bu yiyeceklerle ilgili fikirlerini değiştirdiler.

Bu, öğrencilerini onlara model olarak olumlu yönde etkileyen bir öğretmen örneğidir. Siz de böyle bir model olursanız, öğrencileriniz sizden olumlu örnekleri alacaktır.

10. Onlara inanın.
Konunuzla ilgilenmediğini veya hiçbir şey anlamadığını görürseniz, öğrencinizi görmezden gelmeyin. Sadece herkese inanmaya çalışın ve öğrencilerinizden hiçbirini geride bırakmayın.

Her birinden tam olarak neyi sevmediklerini veya anlamadıklarını açıklamalarını isteyin, bunu bir kez daha açıklayın ve bu kez anladıklarından emin olun. Bir öğrencinin öğretmeninin desteğini hissetmesi ve gerektiğinde her zaman yardımcı olacağını bilmesi çok önemlidir.

Kaynakça
https://busyteacher.org/16874-how-to-become-the-best-teacher-students-advice.html