İyimser Bir Çocuk Yetiştirmek için 10 İpucu

İyimser Bir Çocuk Yetiştirmek için 10 İpucu

İyimser Bir Çocuk Yetiştirmek için 10 İpucu

Büyürken bol miktarda eğlenceli ve olumlu deneyimlere sahip olan bir çocuğun iyimser bir yetişkin olması daha olasıdır. Ebeveynlerin ve bakıcıların, çocuğun geliştireceği davranış ve tutumlar üzerinde önemli etkileri vardır.

İyimser çocuklar yetiştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

  1. Çocuğunuza onu sevdiğinizi gösterin. Her gün onlara zaman ayırın ve önem verdiğinizi göstermek için kelimeleri ve kucaklamaları kullanın.
  2. Olumlu bir rol model olun. Çocuğunuz sizin davranışlarınızı taklit edecektir, bu yüzden onlara yaşamın zorlukları ve talihsizlikleri ile baş etmenin yapıcı yollarını gösterdiğinizden emin olun.
  3. Çocuğunuzun başarıyı yaşamasını sağlayın. Örneğin, onlara yaşlarına uygun, başarabilecekleri görevler verin ve çabaları için onları övün.
  4. Sabır ve mizah ile pratik becerileri öğretin. Çocuğunuzun arkadaşlarına ayak uydurmasına yardımcı olun. Örneğin ayakkabı bağcığı bağlama, çatal bıçak kullanma ve tuvalet yönetimi.
  5. Çocuğunuzun kendi başına oyunlar oynamasına izin verin. Sizlerin yönlendirmesi olmadan oyun oynamaları için onlara yeterli ve düzenli zaman verin. Bu, kendi kararlarına ve yeteneklerine güven oluşturmalarına yardımcı olacaktır.
  6. Strese karşı çocuğunuzu koruyun. Çocuklarınızı, kavramları anlayabilecek yaşa gelinceye kadar, finansal endişe gibi yetişkin dünyasının sert gerçeklerine mümkün olduğunca maruz bırakmamaya çalışın.
  7. Rahatlamaları için yiyecekleri kullanmayın. Yağlı yiyecekleri ve şekerleri kilerde bırakın. Çocuğunuz üzüldüğünde onu sakinleştirmenin başka yollarını bulun.
  8. Onların sorunlarını dinleyin. Endişelerini ciddiye alın, hayatın acıları ve hayal kırıklıklarıyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenirken onlara destek olun.
  9. Gökyüzündeki bulutların beyazlığını işaret edin. Çocuğunuzun pozitif olayları aramasını alışkanlık haline getirin, hatta hatadan bir şey öğrenme şansı gördüğünüz zamanlarda bunu ona da fark ettirin.
  10. Mutlu olaylar ve kutlamaları aile hayatının düzenli bir parçası haline getirin. Bunun için çok büyük sebeplere ihtiyacınız yok, başarıları aile içinde paylaşıp küçük kutlamalarla hem motivasyonu arttırmayı hem ilişkilerinizi güçlendirmeyi sağlayabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ten-tips/10-tips-to-raise-an-optimistic-child

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94