Jestler çocuklarda dil gelişimini artırır mı?

Jestler çocuklarda dil gelişimini artırır mı?

Çocuğunuz kaldırılmak için kollarını gösterdiğinde veya uzattığında, bu jestler dil gelişiminin önemli başlangıçlarıdır. Teli’deki Pediatrik dil ve konuşma terapisti Kristi Keele, “Bir çocuk başkalarıyla etkileşim ve iletişim kurmaya başladığında hareketler önemli bir adımdır” diyor. “Bir çocuğun jestleri erken kullanması ile iletişim kilometre taşlarına ulaşma yeteneği arasında güçlü bir bağlantı vardır.” Erken müdahale konusundaki çalışmaları sayesinde Kristi, bir çocuğun dil gelişiminin erken dönemlerinde jestleri kullanmasıyla ilgili yanlış bir mit duymuştur. “Genellikle ebeveynler, jest kullanımının çocuklarının kelimeleri kullanmasını engellediğinden endişelenirler. Ebeveynlerle bunun yerine çocuklarının jest kullanmasını teşvik etmeleri gerektiğini paylaşıyorum. Kristi, sözlerini sonunda, kelimelerin jestlerle eşleştirilmesi çocuğun dil becerilerini geliştirmeye başlamasının hayati bir parçasıdır ”diyor.

Çocuğum jestleri ne zaman kullanmaya başlamalı?

Hareketlerin kullanımı 9 ila 12 ay arasında ortaya çıkmaya başlayabilir. Bir çocuk size göstermek için bir nesneyi kaldırabilir veya istediğini ifade etmek için bir nesneye işaret edebilir. Kristi, “Almak için ellerini defalarca açıp kapatmak, etkileşimde bulunma ve bir şey istediklerini iletme yoludur” diyor Kristi. “Bir çocuk gurur veya heyecan göstermek için ellerini çırpmaya başlayabilir, güle güle sallamak için elini kaldırabilir”. 18 aylık olduğunda, bir çocuk jestleri ve kelimeleri birleştirmeye başlayabilir. Örneğin el sallarken “güle güle” demesi  ve anlamlı bir “Yaşasın!” a alkışın eşlik etmesi.

Çocuğumun konuşmayı geliştirmek için jestleri kullanmaya başlamasına nasıl yardımcı olabilirim?

Siz farkında olun ya da olmayın, yetişkinler olarak sık sık sözlü olmayan jestler kullanırız ve çocuğunuz bu jestleri sizden öğrenebilir. Çocuklar çevrelerindeki dünyayı dinleyerek, gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenirler. Aşağıdaki jestleri çocuğunuzun günlük aktivitelerine dahil ederek oynayabilir, konuşabilir, hareket edebilir, şarkı söyleyebilir, gülebilir ve birbirinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Çocuğunuzun vücut kısımlarını öğrenmesine yardımcı olmaya başlayan, el hareketlerini içeren çeşitli şarkılar söyleyebilirsiniz.

  • Kaldırılmak için seslenmeye alternatif olarak “kolları yukarı” modelleyin.
  • Başınızı sallayın ve “Hayır” kelimesiyle eşleştirin.
  • Çocuğunuzla  cee-ee oynayın, gözlerinizi kapatın ve aynı şeyi yapmasına yardımcı olun.
  • Bir kitabı ya da oyuncağı göstermeleri için ellerini onların üzerinde tutmalarına yardım edin.
  • Anlamı pekiştirmek için aynı anda bir kelime ve bir jest kullanın.

Çocuklarda dil gelişimi için jest kullanımının etkisi nedir?

Bir çocuğun jestleri kullanması, iletişim ve dil gelişimindeki cesaret verici ilerlemeyle ilişkilendirilmiştir. Kristi, “Jestlerin çocuğunuzun iletişim becerilerini hızlandırabileceğini öne süren çok sayıda araştırma olduğunu ebeveynlerle paylaşmak isterim” diye açıklıyor. Görülen etkilerden bazıları şunlardır:

  • Daha fazla jest kullanan bir çocuk, uzun vadede daha geniş bir kelime dağarcığı geliştirme eğilimindedir.
  • Bir nesneye işaret eden veya bir nesneyi gösteren bir çocuğun, jest kullanmayan bir çocuktan daha hızlı öğrenmesi çok daha olasıdır.
  • Bir çocuk, kelimeleri bir araya getirmeden önce jestleri kelimelerle birleştirecektir.
  • Jest kullanmış bir çocuk daha erken cümleler kurabilir.

Çocuğum jest kullanmıyorsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuzun jest kullanmadığını, başkalarıyla etkileşimde bulunmadığını veya kelime kullanmadığını fark ederseniz, Erken Müdahale size yardımcı olabilir. Her çocuk kendi hızında gelişirken, çocuğunuzun ilerlemesini sağlık uzmanınızla tartışabilir ve Erken Müdahale yoluyla yardım almayı düşünebilirsiniz.

Kaynakça: https://www.telipa.org/gestures-help-childs-language-development/