/k/ ve /g/ Seslerinin Üretimi İçin Çocuğunuza Yardımcı Olun

/k/ ve /g/ Seslerinin Üretimi İçin Çocuğunuza Yardımcı Olun

/k/ ve /g/ sesleri bir çocuğun fonetik repertuarında daha önce gelişen sesler arasındadır. Bu sesler, bilabial sesler ( /p, b, m/ ) edinildikten sonra ortaya çıkma eğilimindedir ve çoğu çocuk sürekli olarak /k/ ve /g/ seslerinin yerine /t/, /d/, /n/ seslerini kullanacaktır. Her zaman bir gelişim aralığı olsa da, çocukların 4 yaşından önce /k/ ve /g/ seslerinde ustalaşması beklenir.

/k/ ve /g/ seslerinin üretimi:

Üretim yeri: / k / ve / g / sesleri aynı yerde üretilir – ağzın arkasında. Velar sesler olarak sınıflandırılan bu seslere genellikle “arka sesler” denir. Dil arkada yükseltilir ve velum (yumuşak damak) ile temas ettirilir. Genellikle bu seslerin üretimdeki hatalar en yaygın olan hatalardır.

Biçim: Bu sesler “durak sesler” veya “patlamalı sesler” olarak sınıflandırılır, yani ses, örneğin bir /s/ sesinde olduğu gibi hava sürekli olarak dışarıya bırakılarak üretilmez. Tek başına bir /k/ veya /g/ ses üretilirken patlamalı bir hava dışarıya bırakılır.

Ötümlülük: /k/ ve /g/ seslerinin üretim yeri ve üretim şekli aynıdır, ancak seslendirme söz konusu olduğunda bu iki ses farklıdır. /k/ sesi, /g/ sesinin ötümsüz halidir. Örneğin, /k/ sesi üretilirken, ses tellerimiz kapalıdır (titreşmez), ancak /g/ sesi üretilirken, ses tellerimiz açıktır ve titreşir. Deneyin – elinizi boğazınıza koyun ve /g/ sesini üretirken titreşimi hissedin ve /k/ üretirken farkı hissedin. Birçok çocuk iki ses arasındaki farkı anlayacaktır, ancak birbirinin yerine kullanabilirler.

Bu sesler çocuğun genel konuşma anlaşılırlığı için önemli seslerdir, ancak /k/ ve /g/ seslerinde sıkça görülen yaygın hatalar vardır. Bu sesler ağzın arkasında üretilir ve hata yapan çocuklar /k/ ve /g/ yerine ön sesleri koyma eğiliminde olurlar. Bununla birlikte, bu hatalar yaygındır, ancak 3 yıldan daha uzun bir süre devam ederse düzeltilmesi gerekebilir.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/help-your-child-pronounce-k-and-g/