Kafa Yaralanmaları Erken Alzheimer Hastalığına Neden Olabilir

Kafa Yaralanmaları Erken Alzheimer Hastalığına Neden Olabilir

Futbol gibi beyin sarsıntısı ile sonuçlanabilecek temas sporları, bu kafa yaralanmalarının yaşamın ilerleyen dönemlerinde beyin sağlığına zarar verebileceği konusunda endişelere yol açmıştır. Şimdi yeni bir çalışma, Alzheimer hastalığının gelişimi ile ilgili olarak bu iddiaları araştırıyor.

Son zamanlarda, temas sporlarıyla ilgili yaralanmalar, bu olayların zamanla beyin sağlığının bozulmasına neden olabileceği konusunda çok fazla endişe uyandırdı.2016 Ulusal Sağlık İstatistikleri Raporuna göre, "2011’den 2014’e kadar, 5 yaş ve üzerindeki Amerikalılar, yılda ortalama 8,6 milyon spor ve rekreasyonla ilgili yaralanma vakasına maruz kaldı."

Dallas’taki Texas Southwestern Üniversitesi’nden yeni bir çalışma, travmatik beyin hasarı (TBI) ile Alzheimer hastalığının başlangıcı arasında bağlantı kurduğu için bu korkuların bazılarını doğruluyor gibi görünüyor.

Araştırmadan sorumlu nöropsikolog Dr. Munro Cullum ve meslektaşları, ölüm sonrası doğrulanan Alzheimer vakalarına bakarak sonuçlarını çıkardılar. Bu yöntem, beyin hasarı ve nörodejeneratif hastalıklar arasındaki olası bağlantıları haritalayan bir çalışmada ilk kez kullanıldı. Çalışmanın bulguları yakın zamanda Neuropsychology dergisinde yayınlandı.

TBI ve Alzheimer’ın arasında bulunan ilişkiye rağmen, araştırmacılar ebeveynlere çocuklarını temas sporlarından uzak tutmalarını tavsiye edecek kadar ileri gitmiyorlar. Yazarlara göre bunun nedeni, hala tam olarak nasıl ve hangi durumlarda kafa travmalarının yaşamın sonraki dönemlerinde nörodejeneratif problem riskini artırdığını hala bilmememizdir.

"Beyin hasarının bir risk faktörü olduğunun farkında olmamız gerekiyor, ancak ebeveynler sarsıntının bunamaya yol açacağından korktukları için çocuklarını spordan uzak tutmamalı. Bu, bulmacanın bir parçası, ikisinin nasıl bağlantılı olduğunu anlama yönünde bir adım. "

Dr. Munro Cullum

Bulgular Başka Soruları da Beraberinde Getiriyor

Dr. Cullum ve ekibi, Alzheimer hastalığı tanısı postmortem (otopsi) doğrulanan 2.133 denekten elde edilen verileri analiz etti.

5 dakikadan fazla bir süredir bilinç kaybının eşlik ettiği bir TBH yaşayan bireylerin, genel olarak, bu tür kafa yaralanmaları yaşamayan akranlarından daha önce Alzheimer tanısı aldığını buldular.

Bu teşhisler, beyin hasarı olmayan kişilerin durumundan önemli ölçüde daha erken ortalama olarak 2,5 yıl önce ortaya çıktı.

Araştırmacılar, mevcut çalışmanın önceki benzer araştırmalardan ayrı olduğunu, demans ve beyin hasarı geçmişi arasında yüksek derecede bir ilişki bulması gerçeğiyle açıklıyor  yani, Alzheimer başlangıcının 9 yıla kadar "hızlandırılabileceğini" .

Diğer çalışmalar, Dr. Cullum ve ekibinin ikisi arasında herhangi bir bağlantı bulamadığını ve araştırmacıların demans tanısı koymaya gelince bunu daha az spesifik bir metodolojiye koyduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, mevcut çalışmanın yazarları, bulgularının cevap gerektiren yeni sorulara yol açtığına işaret ediyor. Bunlar şunları içerir:

  • TBI, bunamanın başlangıcına katkıda bulunduğunda hangi mekanizma hatalı?
  • Erken başlangıcı başka faktörler etkiliyor mu? Öyleyse hangisi?
  • Bu bağlamda en çok kim risk altındadır?

Şimdiye kadar, araştırmacılar beyin hasarı kaynaklı iltihaplanmanın bir rol oynayabileceğini ve etkileşimli risk faktörlerinin genetik yapı içerebileceğini varsayıyorlar.

Ancak bu soruları çözmek yıllar alabilir; Dr. Cullum’un açıkladığı gibi, tıbbi kayıtlar genellikle tam bir TBI geçmişi içermez ve bu da mevcut verilere dayanarak herhangi bir net sonuç çıkarmayı zorlaştırır.

Bilim adamları bu sorunu çözmek için ilk adımları attılar ve kafa travmaları ile beyin bozuklukları arasındaki bağlantıları netleştirmeyi amaçlayan daha ileri çalışmalara aktif olarak katılıyorlar.

"Ancak," diye açıklıyor Dr. Cullum, "Bu üniversite sporcuları 60’lı ve 70’li yaşlarına gelene kadar onları incelemek ve sonucu bilmek için 40 ila 50 yıl beklememiz gerekiyor."

Bu uzun bir bekleyiş olacak. Rutin çalışmalarının bir parçası olarak bu bilgileri toplamaya başlamak için şimdi araştırmacılara ihtiyacımız var. Daha fazla ayrıntıya sahip olana kadar, bakabileceğimiz tek şey “korelasyonlar ”diye bitiriyor.

Kaynakça: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321117#Findings-spur-further-questions