Kafeinin Depresyon Üzerindeki Etkisi Nedir?

Kafeinin Depresyon Üzerindeki Etkisi Nedir?

Pek çok insan, özellikle sabahları ilk şey olarak, bir tür kafein olmadan günle yüzleşemez. Çay ve kahvede, kafein genellikle insanlara gün boyunca yardımcı olan günlük ritüellerin bir parçasıdır.

Ancak tıp dünyası, kafeinin yararları ve riskleri söz konusu olduğunda bölünmüştür. Akıl sağlığı üzerindeki etkisi ateşli bir şekilde tartışılıyor. Birçoğu kafeinin depresyonu hafifletebileceğine inanırken, diğerleri onu daha da kötüleştirebileceği konusunda uyarıyor.

Bu makale, tartışmanın her iki tarafına da bakarken, diğer gıdaların depresyon üzerindeki etkilerine de bakmaya çalışacaktır.

Olası Olumsuz Etkiler

Tıp dünyasında kafeinin depresyona karşı etkili bir koruyucu olduğunu kabul etmeyen pek çoğu, kahve ve kafeinin işleri daha da kötüleştirebileceğini savunuyor.

Yoğun kahve tüketimi ve kafein alımı, aşağıdaki gibi rahatsız edici belirtilere neden olabilir:

-kaygı
-baş ağrısı
-artan kan basıncı
-çarpıntı
-mide bulantısı
-huzursuzluk

Bu belirtilerin her biri vücudun “savaş ya da kaç” tepkisi ile ilgilidir. Bu cevap kafein tarafından çok sık tetiklenirse, iltihaplanma ve hastalığa neden olabilir.

Bazı çalışmalar kahve alımı ile depresyondaki artış arasında da bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bir makaleye göre, kafein tüketimi, duygudurum bozukluğu olan kişilerde depresyonu daha da kötüleştirebilir. Çalışmada, özellikle panik ataklara eğilimli kişilerde artmış endişe eğilimi olduğu vurgulandı.

Kafein, yalnızca sinir sistemine geçici bir destek sağlar. Sonuç olarak, depresyonu olan insanlar, etki bittikten sonra ruh hallerinde daha ciddi bir düşüş yaşayabilir. Depresyonu olan kişilere çok miktarda kafein tüketmemeleri tavsiye edilir.

{!GALLERY}