Kafiyeleme Çocuğun Okuma Becerisinin Gelişmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Kafiyeleme Çocuğun Okuma Becerisinin Gelişmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Diğer tüm becerilerde olduğu gibi, çocukların okumayı öğrenmeden önce güçlü bir okuma-yazma öncesi becerilerine ait temel oluşturmaları gerekir. Bu çocukların harf-ses ilişkisini ve farkındalığını anlamaları gerekir. Başarılı okuyucular olmadan önce, çocuklar ayrıca fonolojik farkındalık veya cümlelerin kelimelerden oluştuğu, kelimelerin hecelerden oluştuğu ve her hecenin kendine özgü sesleri olduğu anlayışını öğrenmelidirler.

Fonolojik farkındalığın bir alt kümesi fonemik farkındalık veya kelime anlamını değiştirmek, yeni kelimeler yapmak, hatta kelimeleri parçalamak ve daha sonra kelimeleri yapmak için sesleri karıştırmaktır.

Kafiyeleme, yeni okuyucular için önemli bir adımdır. Çocuklar kafiyeyi anlamaya başladığında okumaya bir adım daha yaklaşırlar.

Çocuğunuza kafiyeleme konusunda nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

Okuma yapın! Çocuklara, kafiyeli kelimeleri duymaları ve daha sonra hangi kelimenin gelebileceğini tahmin etmeleri için fırsatlar sunarsanız, kafiye ve okuma ile eğlenceyi ilişkilendirmeye başlayacaklardır. Çocuklar kafiye için uygun çerçeveyi geliştirecek ve kendi tekerlemelerini nasıl oluşturacaklarını öğreneceklerdir.

Şarkı söyleyin! Şarkılar, çocukların hangi kelimenin sıradaki kelime olduğunu tekrar tahmin edebileceklerinden, kafiyeleme becerilerinin geliştirilmesi için harika bir yoldur. Arabada veya evde şarkı söylemek, çocukların ortaya çıkan sözcüklere duydukları sevgiyi daha da arttırabilir ve bunları okulda başarı için ayarlayabilir.

Oynayın! Çocuklar, ilgi veren ebeveynlerden yararlanır. Öğrenmeyi ilerletmek ve çocuklarına okuryazarlık konusunda yardımcı olmakla ilgilenen ebeveynlerin en fazla kazancı sağlamaları muhtemeldir. Uygulamalar ve bilgisayarlar eğlenceli olabilir, ancak çocuklarınızla birlikte bu aktivitelere katıldığınızdan ve elektronik olarak sunulan uyaranı güçlendirdiğinizden emin olun.

Çocuklarla kelimeler, sesler ve cümleler hakkında konuşun ve birlikte tekerlemeler yapın. Çocuklar ayrıca bir grup kafiyeli kelime içinde kafiyeli olmayan bir kelimeyi bulmaktan zevk alabilirler! Kafiyeleme çocuklarla etkileşim kurmanın ve erken okuma yazma becerilerini geliştirmenin harika bir yoludur.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/rhyming-help-child-read/