Kahve İçmek Hafızayı Geliştiriyor mu?

Kahve İçmek Hafızayı Geliştiriyor mu?

Kahve içenler genellikle kafeinin hafızalarını geliştirip geliştirmediğini merak ederler. Bunun nedeni, kahve tüketen birçok kişinin, kahve içtikten sonra daha bilinci açık olduklarını hissetmeleridir. Kendisini genellikle “oldukça unutkan biri” olarak tanıtan kahve kullanıcıları, bir fincan kahve içtikten sonra hafızalarının daha iyi çalıştığını iddia etmektedir.
 

Peki bu ikisi arasında gerçekten bir bağlantı var mı, yoksa bu sadece kahve içenlerin asılsız bir iddiası mı? Bu yazımızda, kafein ve bellek arasındaki bağlantıya dair gerçekleri öğreneceksiniz.

Kafein Nasıl Çalışır?
Kafein, beyni doğrudan etkileyen bir uyarıcı ilaçtır ve uyanıklığı arttırdığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, kafeinin bellek üzerindeki etkileri daha karışıktır.

Bazı çalışmalar, kafeinin bazı bellek türlerini, özellikle de belleğin küresel yönlerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Daha derinlemesine yapılan bir araştırma, kafeinin belleğe olan faydasının duruma bağlı olduğunu göstermektedir. Bu, kafeinin yalnızca bilgiyi alırken ve daha sonra bilgileri geri çağırırken kullanılırsa belleği arttırdığı anlamına gelmektedir.

Bilginin sunulduğu esnada kafein kullanılmazsa, ancak bilgiyi hatırlamaları gereken zamanda kişiler kafein kullanırlarsa daha kötü performans gösterir. Tersi bir durumda ise, yani kişiler bilgiyi alırken kafein kullanılırsa, ancak bilgiyi hatırlamaları gereken zamanda kafein kullanmazlarsa işler çok daha karmaşık bir duruma gelebilir.

Diğer çalışmalar, belirli hafıza görevlerinde kafeinin aslında performansı kötüleştirdiğini göstermektedir. Bunlar, bilgiyi geri çağırma – bilgiyi hatırlama gibi performansları içerir. Ayrıca insanların kafeinin etkisi altındayken yanlış bilgiyi hatırlama olasılıkları daha fazladır, bu yüzden kafein, beyninizde yanlış bilgilerin ortaya çıkarma etkisine sahip olabilir.

Kafeinin Yaşlı Yetişkinlerin Hafızasındaki Etkileri
Yaşlı erişkinlerde kafeinin, yaşla ilişkili hafızadaki doğal düşüşleri engellemek için kullanılması konusunda cesaretlendirici bir araştırma yapılmıştır. Bir çalışma, kafeinin öğleden sonraya göre genellikle sabah daha iyi performans gösteren yaşlı yetişkinlerin, öğleden sonraki hafiza düşüşünü azalttığını göstermiştir.

Bununla birlikte diğer araştırmalar, kafeinin yaşlı insanlarda hafızayı iyileştirmenin güvenilir bir yol olmadığını göstermektedir. Aslında araştırmalar, yaşlı insanların kafein içeren gıdaları tükettikten sonra epizodik hafıza testlerinde daha kötü performans gösterdiklerini bildirmiştir. Alışılmış kafein kullanımının uzun süreli hafızada küçük bir avantaj ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar olmasına rağmen, yaşa bağlı hafıza gerilemesine karşı gelemez.

Kafein bağımlılık yaratan bir madde olduğundan, zayıf belleğe sahip olduğunuza inandığınız durumu kendi kendinize tedavi etmeye çalışmak aslında daha kötü sonuçlara yol açıyor olabilir. Örneğin, kafein uykunuzu etkileme eğilimindedir ve bu durum hafıza sorunlarına neden olabilecek bir geri çekilme süresine neden olabilir.

Hafızanızla gerçekten problemlerinizin olup olmadığını, hafızanızı iyileştirmenin diğer yollarını ve sizin için en uygun kafein miktarını öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/does-caffeine-improve-memory-21846