Karanlıktan Korkan Çocuğa Nasıl Yardımcı Olunur?

Karanlıktan Korkan Çocuğa Nasıl Yardımcı Olunur?

Karanlıktan korkmak, küçük çocuklar arasında çok yaygın olan ve ele alınması gereken bir konudur. Çocuğa bu korkuyu yenmesi için yardım etmek, gelecekte diğer korkularıyla yüzleşebilecekleri güveni kendisinde bulmasını sağlayabilir. Bazı çocuklar hiçbir sebep olmadan da karanlıktan korkarlar.

Diğerlerinin korkusu ise, korkutucu bir hikâye duymak, televizyonda korkutucu bir şey izlemek ya da zor bir deneyim yaşamak gibi belirli bir olaydan dolayı gelişebilir. Nasıl başladığına bakılmaksızın, ebeveynlerin çocuklarına bu alanda yardımcı olması için atabilecekleri birkaç adım vardır.

 

Çocuğunuzu Dinleyin.
İlk önemli adım çocuğunuzu dinlemektir. Çocuğunuza yardımcı olmaya çalışırken bile onu küçümsememeye çalışın. Ona basitçe, “Orada hiçbir şey yok, endişelenme ve yatağından çıkma!” demek çocuğunuzu anlayamamanıza veya empati kuramamanıza neden olabilir. Çocuğunuzdan neye korktuklarını söylemesini istemeni daha yararlı olur. Onun karanlığın elbette korkutucu olabileceğini anlamasını sağlayın. Çocuğunuzun yaşadığı şey hakkında konuşmasına izin verin ve onu dinleyin.

Örneğin, çocuğunuzu sakince dinlemeyip ve şöyle bir şey söyleyebilirsiniz, “Bir şey göremediğin için korkmuş gibisin çünkü odanın duvarında korkutucu bir şey olduğundan korkuyorsun. Seni iyi anlıyorum.” Empati kurmak ve dinlemek, çocuğunuzun korkularını ciddiye aldığınızı gösterir.

Çocuğunuzun korkularını sadece yatağın altına, dolaba, vb. bakarak açıklamaya çalışmayın. Bu, korkulan nesnenin yerine korkunun nesnesini vurgular. Çok üretken bir çözüm değildir ve hatta sorunu daha da kötüleştirebilir.

İlk adım, çocuğunuzun korkuları ile yüzleşmesine yardımcı olmaktır. Kaçınma durumu, yani sadece çocuğunuzun odasında bir ışıkla veya televizyonla uyuması ya da onlarla odada beraber uyumanız korkuyu daha da kötüleştirebilir ve kesinlikle ortadan kalkmasına yardımcı olmaz. Bu aynı zamanda, çocuklara kaçınma durumunu korkuyla baş etmek için bir yol olarak kullanacağını da öğretir.

Hikâye Okuyun.
Başlamak için bir başka kolay adım da karanlıktan korkmakla ilgili bir hikâye okumak veya video izlemektir. Korku yaygın bir sorun olduğu için, hakkında yazılmış birçok hikâye vardır.

Sorunları Çözün.
Bir sonraki adım çocuğunuza problem çözme becerilerini ve korkularla başa çıkma yollarını öğretmektir. Çocuğunuza karanlıktan daha az korkmaları için nasıl yardımcı olabileceğinizi sormak, iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Pelüş bir oyuncak, rahatlatıcı bir uyku zamanı rutini veya onları mücadelesini destekleyecek bir nesne (küçük gece lambası), bazı olası örneklerdir.

Çocuğunuza, hikâyelerini canlandırmasına, çizmesine ve anlatmasına yardımcı olan harika bir hayal gücünün olduğunu hatırlatabilirsiniz. Aklındaki fikirlere gülmeyi öğrenmesine yardım edin ve yatağın altında bir canavar olabileceğinin ne kadar ilginç bir fikir olduğunu anlatmaya başlayın.

Çocuğunuzu Övün.
Çocuğunuzu bu mücadelesinde gösterdiği çabaları için övün. Korkularıyla yüzleştiği için onunla gurur duyduğunuzu bilmesini sağlayın. Ayrıca, çocuğunuza bir şeyden korktuğu zaman kendisini kötü hissetmediği, korktuğu şey hakkında daha fazla bilgi edinme konusunda gerekli güvene ve beceriye sahip olduğu, kendi varsayımlarına meydan okuduğu ve soruna çözüm bulmayı öğrendiği için onu övün. Çocuğunuz bunu yapabiliyorsa, hayattaki birçok şeyi halledecek donanıma da sahip olacaktır.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/how-to-help-a-child-who-is-afraid-of-the-dark/