Kardeş Rekabetini Nasıl Yönetebilirsiniz?

Kardeş Rekabetini Nasıl Yönetebilirsiniz?

 

Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, hayatlarının bir noktasında kardeş rekabetini deneyimlemek zorundadırlar. Kardeş rekabeti, bir çocuğun büyümesinin ve gelişiminin normal bir parçasıdır ve aşağıdakilerle birlikte çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşir:

 

  • Ebeveynin dikkatini çekmek için rekabet,
  • Kardeşlerin karakterlerinin farklılığı,
  • Kardeşler arasında karşılıklı veya farklı çıkarlar,
  • Yaş farkları
  • Bir çocuğa gösterilen ayrı ilgi

 

 

Nedeni ne olursa olsun, bunun normal bir davranış olduğunu ve geçeceğini unutmayın. Bu süreç içerisinde çocuklarınızın arasındaki rekabeti ve çatışmayı yönetmek için aşağıdaki ipuçlarını gözden geçirin.

İyi davranışları teşvik edin ve övün: Çıkartma (sticker) tablosu ve ödül torbaları (çıkartmalar, tokalıklar, boya kalemleri vb.) hazırlamayı deneyin. Çocuklarınızdan biri doğru davranış gösterdiği zaman, diğerleriyle bir şeyler paylaştığı zaman tabloya onun için bir çıkartma ekleyin. Beş çıkartma kazandıklarında ödüllerini verin.

Her çocuğunuza, kendileri için anlamlı olan bire bir ilgi gösterin: Her ebeveyn, en azından her gün, her çocuğuyla en az 20 dakikalık özel zaman geçirmeyi hedeflemelidir. Bu özel zamanda ebeveyn, çocuğunun aktiviteyi seçmesine izin vermeli ve mümkün olduğunca daha az yönlendirme yaparak, cesaretlendirerek çocuğunu teşvik etmelidir. Çocuklarınıza, dikkatlerini vermeleri gereken zamanları, örneğin hastalandıkları veya büyük bir okul projesi üzerinde çalıştıkları zamanları açıklamanız önemlidir.

Her çocuğun ihtiyaçlarının farklı olduğunu unutmayın: Çocuklarınıza farklılıklarına göre davranmanız, onlara ne kadar özel olduklarını hissettirmenizin bir yoludur. Ayrıca, çocuklarınız arasındaki farklılıklar hakkında yorum yapmamaya çalışın. Çocuklarınızı sık sık karşılaştırırsanız kardeşleri kadar iyi olmadıklarını düşünebilirler.

Çocuklarınız birbirleriyle tartışırken uzak durmaya çalışın: Ebeveynlerin kardeş çatışmaları sırasında taraf seçmemeleri ve çocuklarını kendi farklılıklarından kaynaklanan çatışmaları çözmeleri için teşvik etmeleri önemlidir. Ayrıca çocuklarınızın tartışmalarını çözmelerine yardımcı olmak için ayarlanmış yönergeleri deneyebilirsiniz. Anlaşmazlık durumunda, bir aile toplantısı yapın ve herkesin kendisini ifade etmesini sağlayın. Bu, en ufağın sesini bile duyurma ve ona çözümün bir parçası olma şansını verir.

Çocuğunuza saygı gösterin: Çocuklarınızı azarlamak istiyorsanız, gizli bir yerde yapın, kardeşlerinin önünde yapmayın.

Kendi deneyimlerinizi paylaşmayı deneyin. Bazı çocuklar ebeveynlerin kendi kardeş rekabetiyle ilgili anıları ve bununla nasıl başa çıktıklarını anlattıkları hikâyeleri dinleyerek bir şeyler öğrenebilirler.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/how-to-handle-sibling-rivalry/