Kaygının Dışa Vurumu

Kaygının Dışa Vurumu

Hepimiz endişeli bir çocuğu ve ebeveyninden ayrıldığında ağladığını gözümüzün önüne getirebiliriz. En sık görülen çocukluk rahatsızlıklarından biri olan anksiyete, çoğu çocuk için bu tanımlamaya benziyor. Geçişler zor olabilir, yeni durumlar dayanılmaz olabilir ve çocuğunuzun bazı kaygıları yüksek derecede olabilir. Bu çocuklar, kaygıları tedavi edilmezse yaşamları boyunca her bakımdan risk altında olacaklardır.
 

Bununla birlikte, genellikle göz ardı edilen ya da yanlış tanı alan kaygıya sahip başka bir grup çocuk var. Bunlar geri çekilmek yerine kaygılarının bir sonucu olarak aksiyon gösteren çocuklardır. Bu durum kısmen biyolojik bir mekanizmayla açıklanır. Tehlike karşısında “savaş” ya da “kaç” durumuna geçilir. Tipik endişeli çocuk kaçmayı kullanabilir ancak tehdit edildiğinde “savaşmaya” eğilimli olan birçok çocuk vardır.

 

Peki, bu neye benziyor?
Daha az tipik anksiyete belirtileri gösteren çocuklar, eleştiriye karşı özellikle hassas olabilir ve düzeltildiklerinde savaşmayı seçebilirler.

Yeni bir ortama girdiklerinde veya bir akran çevresinde nasıl hareket edeceklerinden emin olmadıklarında bocalamaya başlayabilirler, harekete geçebilirler veya duygularını kontrol etmekte zorlanabilirler.

Bu çocuklar, özellikle stresli durumlarda, davranışlarına yönelik talepler yüksek olduğunda, yeni insanlarla vakit geçirmeleri istendiğinde ve korktukları bir şey olduğunda daha fazla öfke nöbetine sahip olma eğilimindedir.

Kaygıya Karşı Davranmak
Çocuklar anksiyete belirtilerini saldırganca davranışlara yöneldiklerinde, ebeveynler ve öğretmenler bunu davranışlarını dışa vurmak veya kötü davranmak olarak yanlış değerlendirebilirler. Bir ebeveynin veya öğretmenin otomatik tepkisinin, davranışların düzeltilmesi için çok sert olmaması ve davranış düzenlemeye yönelik girişimlerin doğru şekilde uygulanması gerekir.

Sert bir cevap kaygısız bir çocuk için bazen işe yarasa dahi bir çocuk kaygılanıyorsa, sorunu daha da kötüleştirebilir. Yani bir çocuk kaygılarıyla ilgili yardım alamadığında ve dolayısıyla sorunlar yükselme eğiliminde olduğunda işler daha da kötüye gidebilir.

Ebeveynler Ne Yapabilir?
Bu yıkıcı veya kontrol dışı davranışları çeşitli durumlarda sergileyen bir çocuğunuz varsa ve iyileşmemişse, çocuğunuzun bir ruh sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilmesini sağlamanız ve özellikle kaygı hakkında sorular sormanız önemlidir.

Bu durum, özellikle genetik bir hastalık olduğu için ailede kaygı öykünüz varsa geçerlidir. Kaygı problemleri yaşayan çocukları tespit edebilirsek, çekecekleri zorlukları azaltabiliriz.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/is-it-anxiety-or-acting-out/