Kekeleyen Öğrenciye Sahip Öğretmenlere Öneriler

Kekeleyen Öğrenciye Sahip Öğretmenlere Öneriler

Kekeleyen Öğrenciye Sahip Öğretmenlere Öneriler
 

Kekemelik, bireyin akıcı konuşma becerisini sekteye uğratan bir iletişim bozukluğudur. Seslerin, hecelerin ve sözcüklerin tekrarlanması ve uzatılması ya da konuşma esnasındaki tutukluklar şeklinde kendini gösterir.
 

Kekelemenin, çocuğun akademik başarısı ya da sosyal hayatı üzerinde olumsuz etkileri olabilir: sınıfta parmak kaldırmaktan, sesli okumaktan, ya da sınıf arkadaşlarıyla konuşmaktan çekinebilir.

Öğretmenler için 8 Öneri
 

 1. Çocuğa “yavaşla” ya da “rahat ol” demeyin.
   
 2. Çocuğun sözcüklerini ya da cümlelerini tamamlayıp onun yerine konuşmayın.
   
 3. Sınıftaki tüm öğrencilere konuşma ve dinleme sıralarını beklemeyi öğretin. Kekeleyen çocuklar başta olmak üzere, tüm çocuklar sözleri çok kesilmediğinde ve dinleyiciler dikkatlerini verdiğinde daha rahat konuşurlar.
   
 4. Kekeleyen öğrencilerinizden beklentilerinizle kekelemeyen öğrencilerinizden beklentileriniz arasında kalite ve nicelik bakımından bir fark olmasın.
   
 5. Çocukla, acele etmeden, sık sık duraklayarak konuşun.
   
 6. Mesajın nasıl iletildiğinden çok içeriği ile ilgilendiğinizi hissettirin.
   
 7. Sınıfta ne gibi ihtiyaçları olduğu hakkında kekeleyen öğrencilerinizle özel olarak konuşun. Çocuğun ihtiyaçlarına saygı duyun ama suistimal etmesine izin vermeyin.
   
 8. Kekemeliğin utanılacak bir şey olmadığını hissettirin. Kekemelik hakkında konuşurken herhangi başka bir konudan bahseder gibi doğal olun.