Kekemeliğinizin Şiddetini Azaltmak için Duygularınızı Kontrol Edin

Kekemeliğinizin Şiddetini Azaltmak için Duygularınızı Kontrol Edin

Kekeleyen insanlar işlerinde ve yaşamlarında çok başarılı olabilirler. Hala kekemelikle mücadele eden hocalar, araştırmacılar ve akademisyenlerle tanışıyoruz. Konuşma güçlükleri olan oyuncular, yönetmenler, şairler, yazarlar, girişimciler ve politikacıları biliyoruz.

Bu son derece başarılı ve popüler insanlar için sosyalleşmenin veya düşüncelerini ifade etmenin her zaman kolay olduğuna inanıyor musunuz?

İster varlıklı, ister mütevazı bir geçmişten gelin, kekemelik mücadeleleri, kendi düşüncelerini ifade edememenin hayal kırıklığı aynı kalır. Çocukken çoğumuz öğrenciler ve bazen öğretmenlerimiz tarafından zorbalığa uğradık. Lise de farklı değildi – öğle yemeği saati her zaman yalnızdı! Bir kelimeye saplanıp kaldığımız her seferinde, utanç ve kaygı yükü, dilimizi kurşun bir örs gibi aşağıda tutana kadar artıyor gibiydi ve eve başarısızlık hissi ile döndük.

Ne yazık ki, "yalnız zamanımızda" kendimizle konuşmayı seven veya kimse dinlemediğinde şiir okuyan çoğumuz için, bu tür başarısızlık duyguları hala gerçektir. Kişisel olarak, kümülatif travmanın gerçekte ne zaman başladığını tespit etmekte zorlanıyorum. Ancak, ihtiyacım olan yardımı bulamasaydım bugüne kadar devam edeceğini kesin olarak biliyorum.

Bugün evinizden ayrılmak ya da bir yabancıyla konuşmak size zor gelebilir ama bu, zorlukların üstesinden gelemeyeceğiniz ve yolda başarı ile karşılaşamayacağınız anlamına gelmez!

İşte son birkaç yıldır olumsuz duygularımın kontrolünü ele geçirmeme ve endişemi azaltmama yardımcı olan uygulamalardan bazıları:

Gününüze 5 dakikalık farkındalık ekleyin – Sadece evde otururken veya bir e-postanın yanıtını beklerken, farkındalık pratiği yapabilirsiniz. İlk kez yapıyorsanız rehberli meditasyonu kullanabilirsiniz. Amaç, duygularınızı yargılamamak veya haklı çıkarmak değil. Farkındalık, hissettiğiniz duyguyu kabul etmek ve her türlü duygusal acıya karşı toleransınızı artırmakla ilgilidir. Farkındalık, konuşma sırası size geldiğinde daha az korkmanıza, endişelenmenize ve utanmanıza da yardımcı olacaktır. Duygularınızın efendisi olduğunuzda, akıcılığınızı durduramazsınız!

Topraklama pratiği yapın – Sadece duygusal acıya dayanamayacak kadar zor olduğu zaman topraklama pratiği yaparız. Dış dünyaya, örneğin şu anda yapıyor olabileceğiniz işe odaklanarak çalışır. Kendimizi bir süreliğine öfke, üzüntü, hayal kırıklığı ve kaygı gibi sert duygulardan uzaklaştırmamızı sağlayan bir tekniktir. Topraklama, zihnimizi ele geçirmeye çalışan olumsuzluktan ziyade bizi çevreleyen gerçeklerle temas halinde olmamızı sağlayan şeydir. Topraklama, fiziksel bir egzersiz veya zihinsel bir egzersiz olabilir. Örneğin, konuşmaya başlamadan önce cebinizdeki kaleme dokunmak veya dinleyicilerinizin bugün giydiği tüm renkleri zihinlerinde not almak kadar basit olabilir. Kendinizi gerçek ve öfkeden uzak olana bağlamak için en sevdiğiniz hayvanları, kuşları veya çiçekleri düşünmeyi de seçebilirsiniz.

Daha iyi hissetmek için kaynak bulmayı kullanın – Herkesin, sıkıntılı veya umutsuz hissettiklerinde gidebilecekleri en az bir iyi anısı veya mutlu bir yeri vardır. Kaynak bulma, hissettiğiniz üzüntü, hayal kırıklığı veya hayal kırıklığına rağmen olumlu bir duygusal durumu yeniden canlandırmak için mutlu veya olumlu hatıraları kullanma yöntemidir. Bazen bu, köpeğinizle parkta geçirdiğiniz güneşli bir öğleden sonrasının veya akşam yemeğinde cips ve diyet koladan başka hiçbir şey olmadan kanepede geçirdiğiniz tembel bir Pazar gününün anısı olabilir. Bu egzersiz, direnç oluşturmaya yardımcı olur. Dayanıklılık bölgesi, güçlü olumsuz duygusal tepkileri yönetmeye yardımcı olan ve sakinleştirici hisler getiren şeydir.

Charles Van Riper ve Barry Guitar gibi uzmanlara göre kekemelik, birden fazla bilinmeyenli bir sorundur. Kekeleyen bir kişi eleştiri, alay ve ayrımcılıkla yüz yüze gelmeye başladığında, balonun yükseldiği duygularla baş etmeyi son derece zorlaştıran da tam da budur.

Biriken travma, empatiden yoksun akranlar tarafından daha da kötüleştirilen sakatlayıcı anksiyeteye katkıda bulunur.

Kekemeliğin müdahalesi tek boyutlu değildir. Üstelik her birey için de aynı değildir. Dil ve konuşma terapistiniz, konuşma alıştırmaları yoluyla sizi akıcılığa doğru yönlendirebilmelidir. Bununla birlikte, birçok yetişkin için duygular, akıcılıklarını yıllarca, hatta on yıllarca kontrol eden birikmiş travma, utanç ve kaygı nedeniyle güçlü bir rol oynamaktadır.

Kaynakça: https://stamurai.com/blog/channel-your-emotions-to-reduce-your-stutter/