Kekemelik İyileşir Mi?

Kekemelik İyileşir Mi?

Çocukların yaklaşık %4-8’i erken çocukluk döneminde kekelemeye başlarlar. Kekemelik genellikle 2,5-4 yaşları arasında önceden belirti göstermeden başlar.

İşte iyi haber: “Kekeleyen küçük çocukların en az %80’i düzelme gösterebiliyor.”

Kötü haber ise: “Şimdiye kadar, çocuğun şanslı grupta olup olmayacağını bilme konusunda emin değiliz ve iyileşmeyenler, çocukluktan yaşlılığa kadar olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliyorlar.”

 

Doğal Yolla Kekemelik İyileşmesi 

Kekemeliği olan çocuklarla çalışan bir dil konuşma terapisti olarak, vakanın doğal olarak iyileşmeme riskinin yüksek olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacak araştırmalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

İşte çocukların yüksek risk altında olduğunu belirtmenize yardımcı olacak birkaç faktör:

 • Diğer aile üyelerinde görülmüş kekemelik öyküsü
 • Motor konuşma becerileri
 • Cinsiyet
 • Kognitif farklılıklar.

 

Dil Gelişimi İyileşme Göstergesi Mi?

Pek çok dil ve konuşma terapisti kekemelik alanında çalışmalarını sürdürüyor. Kekemelik terapisinde, dil ve konuşma becerileri kullanır ve konuşmadan kekemelik terapisi yapılamaz!

Daha önce yazdığımız gibi, kekemeliği olan bazı çocuklarda konuşma sesi bozuklukları da görülüyor. Peki ya kekeleyen çocukların dil becerileri nasıl?

Tüm çocuklar gibi, kekeleyen çocuklar da farklı dil becerilerine sahip olabilirler. Bazıları uzun uzun konuşur, şaşırtıcı cümle yapılarını ve kelime gruplarını kullanır. Gecikmeli olanlar da iki veya üç kelimeli basit yapılarla konuşurlar.

Yani kekemeliği olan çocukların dil becerilerinin normal akranlarına göre zayıf mı kalması gerekir? Araştırmalar bu konuda uzlaşamıyor.

 • Bazı eski araştırmalar kekemeliği olan çocukların ortalama dil becerileri ile kekemeliği olmayan çocukların arasında bir fark olmadığını gösteriyor.
 • Bazı araştırmacılar, yetersiz dil becerileri olan kekemelik alt gruplarını bulmuşlardır – ama genellikle gelişimsel dil bozukluğu tanısına sebep olacak kadar ağır değildir.
 • Diğer araştırmacılar bunun tam tersini bulmuşlardır: kekemeliği olan çocukların kekemeliği olmayan çocuklardan (ortalama olarak) eşdeğer veya daha iyi dil becerilerine sahip olmaları.

Araştırmalardan anladığımız şey kekemeliği olan çocukların diğer dış becerilerinde tipik gelişimin altında kalmamasıdır. Ancak yine de testlerdeki söz dizim ve kelime gruplarında anlamlı yanlışlar sergilerler.

Kekeleyen çocukların çoğu doğal olarak iyileşirler. Ancak yaklaşık beşte biri iyileşemez ve çocuğun iyileşip iyileşmeyeceğini önceden söyleyemiyoruz. Erkeklerin kızlardan doğal olarak iyileşme olasılığı daha düşüktür ve uzun süreli kekemelik aile öyküsü olan çocuklar, gecikmiş motor konuşma becerisine sahip çocuklar ve daha büyük çocuklar diğerlerinden daha fazla iyileşememe riski altında olabilirler.

Kekemeliği olabilecek çocukları değerlendirirken dil ve konuşma terapistleri akıcılığın yanında konuşma, oral-motor becerileri ve dil gelişimini de değerlendirmelidir. Dil değerlendirmeleri, konuşma örnekleri de dahil olmak üzere, cümle ve söylem düzeyinde yönergeleri içermelidir. Terapide, terapistler kekelemeden konuşmayı ve daha zorlayıcı cümle yapılarını ve kelime biçimlerini destekleyen aktiviteler seçmelidir.

Uzun süreli kekemelik, okulda ve daha sonraki yaşamda her türlü soruna neden olur. Kekemelik yaş ilerledikçe hayatı daha da zorlaştırır. Bu yüzden kesinlikle beklemeyin.

Ebeveynler, çocuklarının bazen kekelediğini ve bazen de akıcı şekilde konuştuğunu fark edebilir. Peki, konuşma ne zaman daha akıcı görünür? Bazı çocuklar, sakin oldukları, acele etmedikleri ve başkalarıyla rekabet etmedikleri zamanlar akıcı konuşabilir. Bu bire bir konuşma durumunda da görülebilir. Sizce daha akıcı konuşması için ona ne yardımcı olabilir? Eğer çocuğunuzun kendine daha fazla zaman vermesi veya sakinleşmesi gerektiğine inanıyorsanız, bazı ipuçları size yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun heyecanlandığında, acele ettiğinde, karmaşık bir şeyi açıklamaya çalıştığında, yorgun ya da hasta olduğunda ya da rutinleri değiştiğinde konuşmasının daha az akıcı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ona nasıl yardımcı olacağınıza dair içgüdülerinizi takip etmek genellikle en iyi yaklaşımdır. Daha fazla uyuması, rutinine geri dönmesi veya etrafta koşuşturmayı bırakması gerektiğini düşünüyorsanız, bu alanlarda yapacağınız düzenlemeler konuşmasının akıcılığını düzeltebilir.

 

Ebeveynler İçin İpuçları

Çocuğunuz hakkında bildiklerinizi ve konuşmalarını etkileyecek şeyleri düşünün ve yardımcı olabileceğini düşündüğünüz birkaç değişiklik yapmayı deneyin.

İşte sizin için birkaç genel fikir:

 • Çocuğunuzla düzenli olarak vakit geçirmek, hem sakin olmanız hem de telaşsız olmanız için iyidir.
 • Çocuğunuzun genel iyiliğini, uyku ve yemek yeme alışkanlıklarını, sağlığını ve yaşam hızını gözden geçirin.
 • Aile içi konuşmaları gözden geçirin.
 • Çocuğunuzun güvenini artırması için iyi yaptığı şeyleri düşünün ve çocuğunuzu övün.
 • Çocuğunuzun kendini ifade etmek için karmaşık kelimeler ve cümleler kullanmaya çalışıp çalışmadığını düşünün. İnsanlar onunla konuşurken ne tür bir dil kullanıyor?

Ebeveynler, çocukları konuşurken zorlandıklarında nasıl tepki verecekleri konusunda endişelenirler. Bunu kabul etmenin durumu daha da kötüleştirmesinden korkabilirler. Çocuğunuzun başka bir şeyle problemi olup olmadığını düşünmenizi ve durumu kabul etmenizi öneririz. Bu yüzden konuşmasını bitirmesini beklemenizi, sonrasında da onu övmenizi öneririz.

 

Kaynakça

Bu makalenin yazımında Banterspeech ve NHS kaynak olarak kullanılmıştır.