Kekemelik Hakkında 4 Temel Gerçek

Kekemelik Hakkında 4 Temel Gerçek

1)Kekemelik sadece konuşma bozukluğundan ibaret değildir.

Birçok insan kekemeliği öncelikli olarak konuşma sorunu olarak düşünse de, bozukluk tanımı aslında  sadece tekrarlar, uzamalar ve bloklardan oluşmaz . Kekeleyen insanla, konuşma güçlüğü çekmelerine karşı çeşitli olumsuz duygusal tepkiler yaşayabilirler. Örnek vermek gerekirse, konuşma sırasında gerginliğe ve mücadeleye yol  açabilecek veya tamamen konuşmaktan kaçınmaya çalışabilecek düşünceler, endişe ve utanç duygularını içerir. Diğer insanlar ise buna olumsuz tepki verebilir. Örneğin, kekeme çocuklar konusunda kendi akranları tarafından zorbalığa maruz kalabilir ve yetişkinler ise  işyerinde mobbing ya da ayrımcılığa uğrayabilmektedir. Bu tür tepkiler bile kekeme bireylerin ne söylemek istediklerini  zorlaştırabilir. Özetle konuşma akıcısızlıkları yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebildiği biliniyor. Bu nedenle kekemelik sadece kekemelik değildir. Çünkü bu durumun insan hayatını tüm yönleriyle etkilediğini biliyoruz.

2)Kekemelik değişkendir.

İnsanlar her durumda aynı şekilde veya aynı miktarda kekelemezler. Bu, durumun en sinir bozucu yönlerinden biri olabilir.Çünkü konuşmacılar ne zaman kekeleyeceklerini ve ne zaman kolayca konuşabileceklerini her zaman tahmin edemezler.Kekemeliğin bu öngörülemez tavrı, bireyin ebeveynlerinin, öğretmenlerinin ve akranlarının kafasını karıştırabilir,  çünkü kişinin neden bir  durumda akıcı olduğunu, ancak diğer durumlarda neden kekeleyip  mücadele ettiğini merak edebilirler. Bunun nedeni, konuşmacının yeterince çaba göstermemesi değil, kekemeliğin değişkenlik göstermesidir. Kekeme birey ve onu dinleyenler bu değişkenliği beklemeyi ve kabul etmeyi öğrendikçe, kekemelikle başa çıkmak daha kolay hale gelir.

3)Kekemelik karmaşıktır.

Bir asırlık araştırma ,birçok teoriye yol  açtı, ancak tek bir gerçek vardır: kekemelik  basit değildir. Bu is psiko-mantıksal bir sorun değildir (duygusal sıkıntıya neden olsa bile); ebeveynlerden kaynaklanmaz (ebeveynler  çocukların kekemelik yaşamalarında önemli bir rol oynamasına rağmen ) ; ve bu sadece fiziksel bir sorun değildir (kekeleyen insanlar hem anatomi hem de fizyolojide ince farklılıklar gösterir). Kekemelik aynı ailede birden fazla kişide görülür (bu nedenle genetik bir bileşen olması muhtemeldir) ve nörolojik farklılıklarla (hem yapısal hem de işlevsel) ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu gerçekleri bilmek ,kekeleyen insanların ve ailelerinin yaşadıklarını daha iyi anlamayı öğrenmelerine yardımcı olabilir.

 4)Kekelemek sorun değildir!

İnsanlar kekelerken yanlış bir şey yapmıyorlar. Tıpkı başkalarının yapacağı gibi konuşmaya çalışıyorlar.Konuşmalarından veya farklı olmaktan utanıyorlarsa, konuşmakta zorlanırlar ve kaçınmaya çalışırlar..Eğer konuşmaları hakkında utanç duyuyorlar veya çekiniyorlarsa büyük ihtimalle sohbeti kesmeyi istiyorlardır.  Bu, sorunu daha da kötüleştirir ve bozukluğun etkisini arttırır. İnsanlar  kekemeliğin normal olduğunu bilseler,  o zaman daha  özgürce ve  kolay iletişim kurabilirler.Bazı şeyleri kekeleyerek söyleseler bile karşısındakilere kendini anlatabilir. Bu nedenle, kekemeliğin kabulü başarılı iletişimin anahtarıdır!Ebeveynler, öğretmenler, arkadaşlar ve diğerleri, sadece bir kişinin ne söylediğini nasıl söylediğinden daha önemli olduğunu kabul ederek kekeleyen insanlara yardım edebilirler.Tedavisi var!

Kekemelik için evrensel bir tedavi olmamasına rağmen , tedavi ile kekemeliğin etkilerinin azaltılmasında yardımcı olunabilir. Küçük çocuklar genellikle  kekemeliğin tamamen üstesinden gelirler (ve çoğu terapi olmadan iyileşir , ancak hangi çocukların  kendi başlarına iyileşeceğini ve hangilerinin yardıma ihtiyacı olacağını bilmek imkansızdır ). Daha büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinler yaşamları boyunca bir şekilde kekelemeye devam  edebilirler, ancak uygun tedavi ve destekle kekemeliğin tüm belirtilerinden kurtulup etkili iletişimciler olabilirler . Tedavi, akıcı konuşmadan daha fazlasına odaklandığında maksimum verime ulaşılır. Kekemelik, sadece kekemelikten daha fazlası olduğu için, tedavisi, gözlemlenebilir konuşma akıcılıklarından daha fazlasını ele almalıdır.. Bu bozukluğu bir bütün halinde düşünüp ele almak, insanların kekemeliğin yaşamları üzerindeki etkisini azaltmalarına yardımcı olmanın anahtarıdır.

Dil gelişimi ve bozuklukları için kullanabileceğiniz alternatif materyaller aramakta iseniz, DİLGEM olarak satış yapmakta olduğumuz Dil ve Konuşma Terapisi Materyallerini buradan inceleyebilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.