Kekemelik İle İlgili 5 Esas Olgu

Kekemelik İle İlgili 5 Esas Olgu

Kekemelik bir konuşma bozukluğundan daha fazlasıdır.

Çoğu kişi kekelemenin bir konuşma sorunu olduğunu düşünse de bu bozukluk aslında tekrarlardan, uzatmalardan ve bloklardan daha fazlasını içerir. Kekeleyen kişiler konuşma güçlüğü çekmeleri konusunda çeşitli negatif duygusal etkiler deneyimleyebilirler. Buna örnek olarak mahcubiyet duygusu, anksiyete ve utanç verilebilir. Bu durum konuşurken daha fazla gerginlik ve mücadeleye sebep olabilir, hatta tamamen konuşmaktan kaçınmaya dahi varabilir. İnsanlar duruma negatif tepki verebilir. Örneğin, kekeleyen çocukların akranları tarafından zorbalığa maruz kalması daha olasıdır. Kekeleyen yetişkinlerin ise iş yerlerinde ayrımcılığa uğradıkları yaygın olarak raporlanmıştır. Bu tepkiler zaten konuşmakta güçlük çeken kişiler için hayatı daha da zorlaştırmaktadır. Konuşma akışındaki bozukluklar ve negatif tepkiler bir araya geldiği zaman yaşam kalitesini etkileyebilir. Bu nedenle “Kekelemek sadece kekelemek değildir.” diyoruz, zira bozukluk kişinin hayatının tüm yönlerini etkileyebilir.

Kekemelik değişkendir.

Kişi her durumda aynı şekilde ya da miktarda kekelemeyebilir. Konuşan kişi tam olarak ne zaman kekeleyeceğini ve ne zaman akıcı şekilde konuşabileceğini kestiremediği için bu bozukluğun en can sıkıcı kısmı bu durum olabilir. Değişkenlik durumu kişinin bir durumda akışkan konuşup diğerinde neden zorlandığını anlamadıkları için ayrıca ebeveynlerin, öğretmenlerin, akranların kafasını da karıştırabilir. Bu durum konuşmacı yeterince çaba göstermediğinden dolayı ortaya çıkmaz. Yalnızca kekemeliğin değişkenliğinden ortaya çıkar. Konuşmacılar ve dinleyiciler ne bekleyeceğini öğrenip bu çeşitliliği kabul ettikten sonra kekeleme ile başa çıkılması kolaylaşır.

Kekemelik karmaşıktır.

Yüzyıllardır süregelen araştırmalar pek çok teori ortaya koydu ancak yalnızca bir doğru vardı: kekelemek kolay değildir. Kekemelik duygusal rahatsızlığa sebep olsa da psikolojik bir sorun değildir. Kekemelik deneyimi yaşayan çocuklarda aile önemli bir rol oynar ancak kekemeliğe sebep olan şey ailenin davranış biçimi değildir. Kekeleyen kişiler zamanla anatomik ve fizyolojik olarak kimi değişimler yaşasalar da kekemelik sadece fiziksel bir sorun değildir. Kekemelik ailede görülebilir. Yani genetik bir unsur olması muhtemeldir ve hem yapısal hem de fonksiyonel nörolojik farklılıklar ile bağlantılıdır. Bu gerçeği bilmek kekeleyen kişileri ve ailelerini ne beklemeleri gerektiğini daha iyi anlamakta yardımcı olabilir.

Kekemelik sorun değildir!

İnsanlar kekeledikleri zaman aslında yanlış bir şey yapmıyorlar. Yalnızca herkes gibi konuşmaya çalışıyorlar. Eğer konuşmaları yüzünden mahçup olurlar ve farklı olmaktan utanırlarsa, konuşmakta zorlanmaları ya da konuşmaktan kaçınmaları olasıdır. Bu durum sorunu daha kötü hale getirir ve bozukluğun etkisinin artmasına sebep olur. İnsanlar kekelemenin sorun olmadığını anladıklarında daha özgür ve kolay iletişim kurabilirler. Kimi zaman akıcı olmasa dahi söylemek istedikleri şeyi söylemek istedikleri zamanda söyleyebilirler. Bu nedenle başarılı iletişimin anahtarı kekelemeyi 

kabul etmektir. Aileler, öğretmenler, arkadaşlar ve diğer kişiler  yalnızca kişinin ne dediğinin nasıl dediğinden daha önemli olduğunu anlayarak kekeleyen kişilere yardımcı olabilirler.

Kekemeliğe tedavi yardımcı olabilir.

Kekemeliğin bir çaresi olmaması ile beraber tedavi yardımcı olabilir. Küçük çocuklar genellikle kekemeliğin üstesinden tamamen gelebilirler. Bir çoğu tedavi dahi almadan iyileşir. Ancak hangi çocuğun kendi kendine iyileşeceğini ve hangisinin yardıma ihtiyacı olacağını bilmek imkansızdır. Daha büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinler ömürleri boyunca bir şekilde kekelemeye devam edebilir. ancak uygun tedavi ve destek ile kekeleliğin engel olmadığı etkili iletişim kurabilen kişiler haline gelebilirler. Sadece akıcı şekilde konuşma odaklı olmayan tedavi daha faydalıdır. Kekelemek sadece kekelemek olmadığı için, kekeleme tedavisi yalnızca görülebilen konuşma akışı bozukluklarından fazlasını kapsamalıdır. Bozukluğun tamamını ele almak, kekemeliğin kişiler üzerindeki etkisini azaltmakta çok önemlidir.

Dil gelişimi ve bozuklukları için kullanabileceğiniz alternatif materyaller aramakta iseniz, DİLGEM olarak satış yapmakta olduğumuz Dil ve Konuşma Terapisi Materyallerini buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynak

Orijinal metne buradan ulaşabilirsiniz.