Kelime Bulma Güçlüğü Çeken Bir Çocuğa Yardım Etmek için 5 İpucu

Kelime Bulma Güçlüğü Çeken Bir Çocuğa Yardım Etmek için 5 İpucu

Kelime bulma güçlüğü nedir?

Temel olarak kelime bulma güçlüğü söylemek istediğiniz kelimeleri kullanmakta sorun yaşadığınızda karşılaştığınız bir durumdur. Bu zaman zaman hepimizin yaşadığı bir durumdur. Bunu anlatmanın en kolay yolu, birisinin adını veya bilmeniz gereken bir kelimeyi hatırlayamadığınızda aldığınız “dilimin ucunda” hissidir! Yaşlandıkça ve özellikle de yorgun veya dikkatimiz dağıldığında, hepimiz başına geliyor.

 

Hepimiz zaman zaman kelime bulma güçlüğü yaşıyoruz, ancak bazı insanlar bunu her zaman yaşıyor. Ne söylemek istediklerini biliyorlar, ancak kelimeleri akıllarına getiremiyorlar. Bu durum gerçekten sinir bozucu olabilir!

Bir çocuğun kelime bulma güçlüğü ile mücadele ettiğini nasıl bilebilirim?

Kelime bulma zorlukları, birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilir. İşte en yaygın olanlardan bazıları:

 

 • Bazı çocuklar “karmakarışıktır”. Bir konunun hakkında konuşurlar, ancak gerçekten o noktaya gelemezler çünkü doğru kelimeleri akla getiremezler.
 • Bazıları cümleler kurar, bir şeyler söyler, sonra durur ve tekrar başlar.
 • Bazıları belirli sözcüklerden ziyade birçok spesifik olmayan kelime veya doldurucu sözcükleri kullanır. Örneğin, “O şeyi yanında gördüm” diyebilirler.
 • Birkaçı telafi edici kelimeler kullanırlar.

Bu durumların herhangi birinde, bir çocuğun mesajını iletmesi zor olabilir.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

İlk okul çağındaki (7+) bir çocuk hala kelime bulma ile mücadele ediyorsa, muhtemelen her zaman onlar için bir zorluk alanı olacaktır. Ancak bu yardım etmek için yapabileceğimiz bir şey olmadığı anlamına gelmez. İşte kelime bulmada zorluk çeken bir çocuğa yardım etmek için bazı ipuçları:

 1. Çocuğa düşünmesi ve cevap vermesi için zaman verin. Bunu yapmak zor olabilir ama gerçekten yardımcı olur. Onların rahatsız etmeyin veya acele etmelerini söylemeyin. Bekleyin ve onlara söylediklerini bitirmeleri için gereken zamanı verin.
 2. Onları doğru kelimeye getirin. Bu sadece hangi kelimeyi söylemeye çalıştıklarını biliyorsanız işe yarar! Onlara sadece anlatmak yerine, onlara yardım edip etmediğini görmek için bir ipucu verin. Onlara ilk sesleri söyleyin (örneğin “bir fff’e ihtiyacınız var…”) veya onlara anlamla ilgili bir ipucu verin (örneğin, “bıçağa ihtiyacınız yok, ihtiyacınız olan…”) gibi.
 3. Kendi hatalarınızı ona gösterin. Bir kelimeyi düşünmekte zorlandığınızda çocuğun bunun herkese olduğunu görebilmesi için, zorlukları sözlü olarak ona da yansıtın. Örneğin, “arkadaşının adı ne? Unuttum. Sanırım L… ile başlıyordu. ” gibi.
 4. Yeni kelimeleri birçok kez tekrarlayın. Çocuğun yeni kelimeleri iyice öğrendiğinden emin olmak gerçekten yardımcı olur, çünkü onları kullanmak istediklerinde hatırlamaları daha muhtemeldir.
 5. Açıklama becerileri üzerinde çalışın. Bir kelimeyi hatırlayamadığınızda ne yaparsınız? Tahminimce kelimeyi tanımlayarak onu ağzınızda dolaştırıyorsunuzdur (örneğin, “Bugün tanıştım… er… adını hatırlayamıyorum… Sarah ile evli olan adam, sakalı olan…”). Birisi size adını veriyor ve konuşma devam ediyor. Bazen tarif edettiğiniz esnada kendiniz bile hatırlayabilirsiniz. Aslında bu tam olarak çocuklara da yapmayı öğretmek istediğimiz şey. Kelime bilgisini geliştirmeye yardımcı olacak becerileri ve bir kelimeyi ne zaman düşünemeyeceklerini, açıklayabileceklerini adlandırma ve açıklama konusunda yardımcı olacak birçok oyun oynayın.

İşte çocuğunuzla yapacağınız, kelime bulmada yardımcı olabilecek birkaç etkinlik fikri:

 • Nesnelerin veya hayvanların resim kartlarını alın. Resim çekmek için sırayla çekim yapın ve diğer kişinin ne olduğunu tahmin etmesi için onu tanımlayın. Neyin iyi bir ipucu olduğu hakkında konuşun. Örneğin. “Siyah” mutlaka bir kedi için faydalı bir ipucu değildir, ancak “miaow” daha hızlı tahmin etmesine yardımcı olabilir!
 • Çiftlik hayvanları veya kıyafetler gibi bir kategori düşünün. Bir zar atıp çocuğun kategoriye uyan birçok şeyi düşünebilip düşünmediğini görün. Daha büyük çocuklar için kategorileri zorlaştırın (örneğin, kırmızı olan veya yuvarlak olan şeyler).
 • Bunun tam tersi durumunu da yapabilirsiniz. Birkaç öğeyi listeleyin ve çocuğunuzun kategoriyi çözüp çözemeyeceğini görün. Örneğin. havuç, patates ve bezelye gibi.
 • Farklı şeyler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında konuşun. Evin etrafında iki farklı şey bulabilir ve onlar için neyin aynı olduğunu ve neyin farklı olduğunu birlikte düşünebilir misiniz diye bakabilirsiniz. Örneğin, bir eldiven ve bir çorap her ikisi de giysidir, ikisi de çift halinde gelir, ikisi de yumuşaktır. Bununla birlikte eldivenler elinize ve çoraplar da ayağınıza giyilir.

Kaynakça: https://speechbloguk.com/5-tips-to-help-a-child-with-word-finding-difficulties/