Kelime Dağarcığı ve İletişim Becerilerini Güçlendirmek İçin Kitaplar

Kelime Dağarcığı ve İletişim Becerilerini Güçlendirmek İçin Kitaplar

Ebeveynler, kitapları çocuklarına yazılan hikayeyi okumaktan daha fazlası için kullanabilirler. Kitaplarla oynamak çocuklarla iletişimi artırmak, onların hayal güçlerini ateşlemek ve eleştirel düşünme becerilerini kullanmalarını sağlamak için harika bir yoldur. Çocuğunuza okumak için kitap seçerken okuma deneyimini daha etkileşimli ve eğlenceli hale getirmek için aşağıdaki etkinlikleri deneyebilirsiniz.

 

Aynı Kitabı Tekrar Tekrar Okuyun

Aynı kitabı tekrar tekrar okumak çocuğunuz için sıkıcı olmayacaktır. Aslında çocuklar çeşitli sebeplerden dolayı en sevdikleri kitabı tekrar tekrar okumayı ve görmeyi çok seviyorlar. Öncelikle, bir kitabı tekrar tekrar okumak, çocukların dili tahmin etmesine yardımcı olur. Çocuklar sonrasında ne olacağını bildiklerinde, okurken, daha fazla kelime anlamalarını sağlamak için boşlukları doldurmalarına izin verebilirsiniz. Son olarak çocuklar, tanıdık resimlere bakarak ve onları tanımlayarak kitabı okumanıza yardımcı olabilir.

Kitap Kapakları ile İlgili Konuşun

Bazı kitapların resim veya kelimelerle kaplı kapakları vardır. Bu kitaplar küçük çocuklarla birlikte kullanmak için harika kitaplardır. Çocuğunuzun dili kullanmasına yardımcı olması için kapak hakkındaki düşüncelerini sorun. Kapak için sorduğunuz sorular da 5N1K sorularını çalışmak için harika bir yoldur. Çocuklara kapağın altında ne olduğu ile ilgili düşündüklerini sorarak, onlara tahmin etme becerisini öğretiyorsunuz. Bu aynı zamanda hikayede daha sonra ne olacağını tahmin etmelerine de yardımcı olur.

Dedektiflik Yapabileceğiniz Kitaplar Okuyun

Dedektiflik oyunlarınızı istediğiniz kadar basit veya zorlu yapabilirsiniz. Sırayla çalışmak için bir şeyi bulmak için sıranın çocuğunuza geçtiği ve sonra çocuğunuz bu şeyi bulduğu kitapları kullanın.

Çocuklar dedektif kitaplarındaki öğelerin yeri hakkında konuşurken edatlar üzerine de çalışabilirler. “Yanındaki araba nedir?”, “Köpeğin üstünde ne var?” gibi sorular sorarak çocukları bunu yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Herhangi Bir Kitabı Okuyun: Tüm Kitaplar Çocukların Öğrenmesine Yardımcı Olur

Tüm kitaplar çocuklara, anladıkları ve kullandıkları kelimeleri arttırma fırsatı verir. Çocukları desteklemek etmek için kitaplardan faydalanın. Renkleri, şekilleri vb. öğretmek için sıfatları, karakterlerin yaptığı şeyler hakkında konuşmak için fiilleri kullanın.

Hikayeyi tekrardan anlatın ve anlattırın. Çocuğunuzdan size kitapta neler olduğunu özetlemesini isteyin.

Kitaptaki resimler hakkında sorular sorarak çocukların soruları cevaplamayı öğrenmelerine yardımcı olun. “Kız ne giyiyor?”, “Köpek nereye gidiyor?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Kaynakça: https://pathways.org/blog/use-books-boost-vocabulary-communication-skills/