Kelime Sayısı Hayatı Değiştirebilir

Kelime Sayısı Hayatı Değiştirebilir

30 yıldan uzun bir süredir devam eden bilimsel araştırmalar, bir çocuğun doğum anı ile 4 yaşı arasında ne kadar çok şey duyarsa, entelektüel potansiyellerine ulaşma ve hayatta başarılı olma ihtimallerinin o kadar arttığını göstermiştir. Çocuğun bu kritik dönemde duyduğu sözcük sayısı, okulda söyleyecekleri ilk kelimeden seçecekleri mesleğe kadar her şeyi etkileyebilmektedir.

Çocuğunuzla konuşmak kolaydır, peki ya zor kısım nedir? Yeterince kelime söyleyip söylemediğinizi bilmektir elbette. Araştırma aynı zamanda çocukların ne kadar kelime duydukları arasında da çok büyük farklılıklar olduğunu gösteriyor. Bazı çocuklar günde sadece 3.000 kelime duyarken, bazıları ise 30.000 kadar kelime duyabilir. Şaşırtıcı olan ise, ebeveynlerin % 75’inin kelime sayısında ortalamanın üzerinde olduğunu düşünmesidir, bu da elbette imkansızdır.

 

Bu araştırma onlarca yıldan beri planlanmaktaydı ancak bir not defteri üzerinde çılgınca notları tutulmadığı sürece çocuğun duyduğu ya da söylediği kelime sayısını saymanın bir yolu yoktu. Ebeveynler araştırmayı öğrendikten sonra bile, herhangi bir geri bildirim almadıkları zaman kullandıkları kelime sayısını iyileştirmenin gerçekten zor olduğunu söyledi. Kelimeleri ölçmenin bir yolu, bu kritik yaş aralığındaki çocukların ebeveynleri için gerçekten yararlı olacak gibi görünüyordu.

Tüm bunlar, ebeveynlerin çocuklarına ne kadar sözel katılım sağladığını bilmelerine yardımcı olacak bir çözüm bulma konusunda bize ilham verdi ve onlara da bunun ne kadar önemli olduğunu öğretti. Ebeveynlerin küçük çocuklarla daha fazla etkileşim kurmasına yardımcı olan akıllı cihaz olan Starling ™ ‘ı oluşturmak için en akıllı veri bilimcilerini, konuşma terapistlerini, yazılım geliştiricilerini ve donanım mühendislerini bir araya getirdik. Yıllarca süren gelişimden sonra, nihayet çocuğunuza söylediğiniz kelimeleri (ve nihayetinde onun da size söylediği kelimeleri) saymanın bir yolunun olduğunu söylemekten heyecan duyuyoruz.

Nasıl mı? Sadece Starling’i bebeğinin yanına koyun ve konuşmaya başlayın. Gerçek zamanlı olarak, Starling sözlü angajmanlarınızdan gelen ses sinyallerini işler ve bunları bebeğinizin kaç kelimeye maruz kaldığını söyleyen verilere dönüştürür.

Sonunda, bebeğiniz daha önce ölçülmesi imkansız görülen kelime sayısının iyileştirilmesi ile yeni öğrenmelere başlayacak ve bunun etkilerini yaşam boyu taşıyacaktır. Hiçbirinizin unutamayacağı bir ebeveynlik deneyiminiz olacak.

Kaynakça: https://getstarling.versame.com/counting-words-can-change-life/