Kelimeler Neden Önemlidir ve Nasıl Geliştirilir?

Kelimeler Neden Önemlidir ve Nasıl Geliştirilir?

Kelime dağarcığı neden önemlidir?

Araştırmalar, daha büyük kelime dağarcığı olan çocukların genel olarak daha yüksek okul başarısına ve özellikle daha yüksek okuma başarısına sahip olduklarını göstermiştir. Ek olarak, daha büyük kelime dağarcığ

ı olan kişilerin daha yüksek IQ’lara sahip oldukları da belirtilmişti. Bir çocuğun kullandığı farklı kelimelerin miktarı önemlidir, çünkü çocuğun nasıl ve ne kadar etkili bir şekilde iletişim kurduğunu belirler. Çocuğunuz yalnızca birkaç doğru kelime kullanıyorsa, büyük oranda iletişim kurmak için muhtemelen işaretleri (işaret etme veya uzanma) kullanıyor olabilir. Daha büyük çocuklar ise bir mesajı tercih ettikleri şekilde aktaramadıklarında hayal kırıklığına uğrayabilirler. Çocuğunuzun kelime dağarcığını genişletmesine yardımcı olarak, daha etkili iletişim kurmalarını sağlarsınız.

Çocuğunuzun kelime dağarcığını nasıl oluşturacağınız ve genişleteceğinize ilişkin ipuçları için okumaya devam edin:

Küçük çocuklar için;

İsimlendirin: Gün içinde nesnelerle oynarken veya onlarla etkileşim kurarken, çocuğunuz için isimlendirin.

Kullanımı değiştirin: Her seferinde "top" demek yerine, bir sıfat ekleyin. Kelime dağarcığını geliştirmek için “benim topum”, “mavi top” veya “Baba’nın topu” gibi ifadeler kullanın.

Bulmacalar ve kitaplar: Bulmacalar ve kitaplar, özellikle çocuğunuzun her gün kullanmadığı kelimeler için yeni kelimeler öğrenmek için harika araçlardır.

Daha büyük çocuklar için;

Açıklayın: Öğeleri tanımlayın. Nasıl hissettiriyor? Nasıl görünüyor? Bu ne işe yarıyor? Çocuğunuz bu soruları cevaplayarak, yeni kelimeler ve ifadeler hakkında konuşmanın yeni yollarını öğrenecektir.

Etiket: Yeni ve bilinmeyen nesneleri tanımlayın. Ne için kullanıldığını, nerede bulabileceğinizi ve kimlerin kullanabileceğini tartışın. Çocuğunuza kelimeyi uygun şekilde kullanıldığı cümleler kurun. Sonra onu genişletip genişletemeyeceklerini ve kendi cümlelerini yapabileceklerini görün.

Okumayı teşvik edin: Okuma sırasında kelimelere maruz kalmak sadece yeni kelimeler getirmekle kalmaz, aynı zamanda çocuğun kelime anlamını kendi başına anlayabilmesi için bağlamlar ve ipuçları sağlar.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/why-vocabulary-is-important-and-how-to-build-it/